Co Polacy wiedzą o architekturze?
2015-03-12 13:02
Polacy uczą się architektury z seriali i Internetu © khunaspix - Fotolia.com
Badania przeprowadzone przez CBOS dowodzą, że dla 30 procent Polaków zagadnienia związane z architekturą nie mają kompletnie żadnego znaczenia. Ci, którzy wykazują więcej zainteresowania tą tematyką, wiedzę czerpią przede wszystkim z telewizji, Internetu oraz...seriali. Ponad połowa z nas uważa, że estetyka przestrzeni miejskiej nie wymaga żadnych zmian. Tymczasem urbaniści biją na alarm - w miastach panuje chaos, który potrzebuje rozwiązań systemowych.
Przeczytaj także: Sektor kreatywny szansą polskiej gospodarki
„Polacy o architektach” - tak zatytułowano badanie, które CBOS zrealizował w grudniu minionego roku. To pierwsze, zakrojone na tak szeroką skalę opracowanie poświęcone temu tematowi. Jego wyniki wskazują, że dla niemal 1/3 Polaków kwestie związane z architekturą pozostają zupełnie obojętne. Zainteresowani poszukują informacji w internecie (17%) bądź też czerpią ją z seriali (16%). Po fachową literaturę i czasopisma sięga zaledwie co dwudziesty ankietowany. Grupą, która najczęściej nie zważa na zagadnienia architektoniczne, są mieszkańcy wsi oraz osoby legitymujące się średnim wykształceniem.„Na stopień zainteresowania architekturą ma wpływ wiek, wykształcenie i styl życia, w tym na przykład to, jak często wyjeżdżamy za granicę. Im częściej obcujemy z kulturą i sztuką w różnych miastach, tym bardziej dążymy do otaczania się ładnymi rzeczami i przebywania w ładniejszych przestrzeniach”, mówi Jakub Zagórski, dyrektor sprzedaży i marketingu Skanska Residential Development Poland. „Obserwując zachowania klientów, którzy poszukują nowych mieszkań, widać od kilku lat coraz większe zainteresowanie otoczeniem inwestycji i sposobem aranżacji części wspólnych. Wiele osób ma bardzo dużą wiedzę fachową i dopytuje o szczegóły związane ze stylem budynku, materiałami wykończeniowymi czy zaplanowaną zielenią. Wynika to z rosnącej świadomości Polaków dotyczącej estetyki miejskiej”, dodaje.
Według raportu CBOS, istnieje korelacja między stopniem zainteresowania architekturą a korzystaniem z usług architekta. Osoby, które przynajmniej raz korzystały z porad biura architektonicznego, częściej deklarują zainteresowanie architekturą jako taką. Co 5 Polak przynajmniej raz korzystał z usług biura architektonicznego.
Polskie miasta w dobrym guście
Badanie CBOS pokazuje, że Polakom podoba się wygląd polskich miast. 67% badanych uważa, że miasta w Polsce są dobrze zaplanowane i mają ładne i ciekawe budynki. Ponad jedna piąta ma z kolei opinie ambiwalentne na temat estetyki miejskiej.
fot. mat. prasowe
Czy podoba się panu/Pani estetyka polskich miast?
„Tak duży odsetek osób, które wysoko oceniają estetykę miejską może wynikać z różnego rozumienia pojęcia architektury. Dla jednych to tylko budynki, a dla drugich cały kontekst, w którym one funkcjonują”, mówi Jakub Zagórski.
Tymczasem, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje nad projektem Krajowej Polityki Miejskiej, który ma być przedłożony Radzie Ministrów jeszcze w tym roku. Autorzy dokumentu zarzucają polskim miastom m.in. niespójność i niski standard urbanistyczny. W podobnym duchu wypowiadali się eksperci. Prof. Jerzy Osiatyński i prof. Jerzy Regulski w swoim raporcie dotyczącym ekonomicznych strat i społecznych kosztów niekontrolowanej urbanizacji zwracali uwagę, że nowo powstałe elementy przestrzeni miejskiej tworzone są nie na podstawie planu, ale chaotycznie, zgodnie z decyzjami administracyjnymi, które są wydawane bez kontroli nad otoczeniem.
Przeczytaj także:
Polskie miasta w walce o neutralność klimatyczną
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)