Polskie firmy 2015: warunki prowadzenia biznesu
2015-03-12 12:31
Przeczytaj także: Polskie firmy 2014: warunki prowadzenia biznesu
Raport wolności gospodarczej Heritage Foundation
W porównaniu do ubiegłego roku Polska awansowała o 8 miejsc i zajęła w rankingu Heritage Foundation 42 miejsce uzyskując łącznie 68,6 punktów. Pozytywne zmiany odnotowano w 5 z 10 obszarów wolności gospodarczej. Tegoroczny ranking plasuje nasz kraj na pozycji o 1,6 pkt wyższej niż w ubiegłym roku. Przyczyniła się do tego poprawa w zakresie poziomu korupcji (+5,2), fiskalizmu (+6,0), wydatków publicznych (+3,9) oraz polityki monetarnej (+3,5). Polska osiągnęła też największą poprawę w regionie europejskim. Pośród 43 państw europejskich zajmujemy 19 miejsce (wobec 23 miejsca przed rokiem), co oznacza wynik powyżej globalnej średniej. Nadal postrzegani jesteśmy jako kraj „umiarkowanie wolny” w zakresie gospodarki. Raport wskazuje m.in. na obszary, które wciąż wymagają poprawy: sztywny rynek pracy, niska efektywność wymiaru sprawiedliwości oraz nadmierna regulacja, krępująca rozwój biznesu.
Raport OECD
Wyrażona przez OECD ogólna ocena naszego kraju jest pozytywna i podkreśla dobre wyniki uzyskane przez Polskę na tle niestabilnej sytuacji w Europie. XIII Przegląd Gospodarzy Polski OECD zwraca uwagę na kwestie dotyczące usprawnienia funkcjonowania rynku pracy i wzmocnienia konkurencyjności przedsiębiorstw. Według raportu OECD Taxing Wages 2014 jedną z najważniejszych barier rozwoju polskiej przedsiębiorczości są rosnące pozapłacowe koszty pracy. Od 2011 r. klin podatkowy, czyli wszystkie obciążenia poza pensją netto, wzrósł w naszym kraju o ponad 1,2 pkt proc., przede wszystkim za sprawą podniesienia składki rentowej. Największym jednak problemem w przypadku Polski są wysokie składki na ubezpieczenie społeczne, wynoszące łącznie 29,63 proc. całkowitych kosztów pracy, podczas gdy średnia dla państw należących do OECD wynosi 22,55 proc. Warto zauważyć, iż pomimo braku zmiany nominalnej stawki podatku dochodowego, obciążenia z tego tytułu wzrosły. To efekt stosowania zimnej progresji, czyli niewaloryzowania progów podatkowych oraz kwoty wolnej od podatku już od 2009 r. W konsekwencji efektywny poziom opodatkowania zwiększył się, wraz ze wzrostem poziomu cen .
Raport Dobrobytu Instytutu Legatum
Raport Instytutu Legatum na rok 2014 plasuje Polskę na 31 pozycji pośród 142 ocenianych krajów, które wytwarzające łącznie 99 proc. światowego PKB. W ubiegłym roku Polska była w tym rankingu na miejscu 34. Najlepiej wypadamy w kategorii bezpieczeństwa, w której zajęliśmy 24. miejsce, a najsłabiej w kategorii osobistych swobód i wolności – 58 miejsce (w poprzednim zestawieniu zajęliśmy 55 miejsce).
Kryteria brane pod uwagę przy tworzeniu rankingu obejmują m.in. przedsiębiorczość, szkolnictwo, opiekę zdrowotną, kapitał społeczny. W stosunku do lat ubiegłych pozycja Polski nie ulega większym zmianom. W 2010 roku zajęliśmy miejsce 29., w 2011 - 28., a rok później 32. miejsce. Warto zauważyć, iż Polska ma niższy od światowej średniej wskaźnik zatrudnienia (aktywnej na rynku pracy siły roboczej w stosunku do liczby ludności w wieku produkcyjnym) i niższe od przeciętnej zaufanie do instytucji finansowych.
Z ankiety przeprowadzonej w 2013 roku wynika, iż 79 proc. Polaków uważa swój kraj za dobre miejsce dla otwarcia biznesu (globalna średnia wynosi 70 proc.), ale tylko 43,3 proc. ankietowanych uważa, że w Polsce można dorobić się ciężką pracą (wobec globalnej średniej 80,5 proc.). Mniej niż 50 proc. (43,5 proc.) ma również zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Spośród krajów byłego bloku wschodniego najlepiej w rankingu wypada Słowenia – na miejscu 24 i Czechy - na 29. Węgry są na 39, Ukraina na 63, a Rosja na 68 miejscu.
Raport Światowego Forum Ekonomicznego Global Competitiveness 2013 – 2014
W raporcie Światowego Forum Ekonomicznego Polska znalazła się na 43 miejscu, a więc uzyskała wynik nieco gorszy niż w poprzednim zestawieniu (42. miejsce). Jako mocne strony polskiej gospodarki wskazano wielkość rynku, poziom edukacji oraz rozwój rynku finansowego. Jako największe bariery prowadzenia biznesu w Polsce autorzy raportu wskazują na regulacje podatkowe, restrykcyjne prawo pracy oraz nieefektywną biurokrację. Eksperci zauważają również, iż Polska powinna zwiększyć konkurencyjność gospodarki poprzez podniesienie stopnia jej innowacyjności, który jest niski w odniesieniu do efektywności i tzw. czynników podstawowych gospodarki. Dużą bolączką pozostaje także stan infrastruktury.
Przeczytaj także:
Za wysokie podatki i koszty pracy
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
polskie firmy, sytuacja przedsiębiorstw, polskie przedsiębiorstwa, kondycja przedsiębiorstw, warunki prowadzenia biznesu
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)