Tydzień 10/2003 (03-09.03.2003)
2003-03-09 13:54
- Europejski Bank Centralny (ECB) obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych. ECB podał, że podstawowa stopa refinansowa została obniżona do 2,5%, stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym - do 3,5%, a stopa oprocentowania depozytów do 1,5%.
- W związku z pogorszeniem się ogólnej sytuacji gospodarczej OECD zapowiada redukcję prognozy tegorocznego wzrostu w 30 krajach-członkowskich OECD do ok. 2% (poprzednia prognoza 2,2%). W opinii tej organizacji w USA wzrost gospodarczy wyniesie 2,6%.
- Według Eurostat stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w styczniu do 8,6% (wobec 8,5% w grudniu).
- Według Eurostat-u (Europejska Agencja Statystyczna) PKB w IV kwartale w strefie euro wzrosło o 0,2% kw./kw. oraz o 1,3% r/r. W całym 2002 roku gospodarka Eurolandu rozwijała się w tempie 0,8%.
- W ubiegłym roku francusko-amerykański koncern medialny Vivendi Universal poniósł straty w wysokości 23,3mld USD. To kolejny rekord we francuskiej gospodarce i branży medialno-telekomunikacyjnej. Poziomem ubiegłorocznych strat gigant zdystansował nawet dotychczasowego rekordzistę France Telecom (20,7mld euro).
- Niemiecki koncern Ruhrgas zwiększył do 5,7% wartość swoich udziałów w Gazpromie. Niemcy poinformowali o swoim zainteresowaniu udziałem w eksploatacji złóż gazu i w budowie gazociągów w Rosji.
- Według niemieckiego Federalnego Urzędu Pracy wskaźnik bezrobocia osiągnął w lutym w Niemczech 11,3%. Bez pracy pozostawały 4 mln 700 tys. ludzi, o przeszło 80 tys. więcej niż miesiąc wcześniej i o ponad 400 tys. więcej niż rok temu. To już szósty miesiąc wzrostu bezrobocia.
- Francuski gigant telekomunikacyjny France Telecom poniósł za 2002 rok straty netto w wysokości 20,7mld euro. France Telecom (jest inwestorem strategicznym TP SA) ma dziś długi w wysokości 68mld euro.
- Rząd francuski przewiduje w tym roku deficyt budżetowy w tym kraju na poziomie 3,4%PKB. Francja jest kolejnym po Niemczech i Portugalii krajem, który złamał zasadę o nie przekraczaniu granicy 3%PKB zapisaną w Pakcie Stabilizacji i Rozwoju. Na początku tego tygodnia Francja poinformowała, że jej deficyt w 2002 roku wyniósł około 3,04%.
- Według Węgierskiego Centralnego Urzędu Statystycznego PKB wzrosło w czwartym kwartale 2002 roku o 3,7%r/r. W całym 2002 roku wzrost PKB wyniósł 3,3% wobec 3,8% w 2001 r.
Mikrokomentarz do wydarzeń gospodarczych
Europa intensywnie poszukuje własnych sposobów zagwarantowania sobie bezpieczeństwa energetycznego.
Niemiecki koncern Ruhrgas - udziałowiec rosyjskiego giganta Gazprom zwiększył do 5,7% swoje udziały. Niemcy poinformowali o zamiarze uczestniczenia w budowie gazociągów z Rosjanami i wspólnej eksploatacji ich złóż gazu.
Wyjątkowa pozycja niemieckiej firmy to rezultat politycznego kontraktu z administracją Jelcyna. W jego wyniku Ruhrgas jako jedyna firma zagraniczna zyskał bezpośrednie udziały w Gazpromie.
Dziś Niemcy mówią o dwóch wspólnych z Rosjanami przedsięwzięciach gazociągowych:
- w ramach konsorcjum z Rosją i Ukrainą, które będzie zarządzać siecią ukraińskich gazociągów tranzytowych;
- budowie gazociągu przez Bałtyk z Rosji do Niemiec.
- współpracy przy eksploatacji złóż gazu w Rosji, z przeznaczeniem na sprzedaż na rynku rosyjskim.
Inną drogę rozwiązania tego problemu wybrała Francja. Obecna, pierwsza wizyta prezydenta Chiraca w Algerii ma przede wszystkim na celu uzgodnienie zasad współpracy gospodarczej oraz warunki dla inwestycji francuskich.
Tematem głównym rozmów gospodarczych będzie energetyka gazowa. W delegacji francuskiej uczestniczą bowiem prezesi TotalFinaElf i Gaz de France. Eksport gazu to dla dzisiejszej Algerii niemal 97% całego eksportu (głownie do Francji i Hiszpanii). Francuzi w trakcie tej wizyty będą chcieli także stworzyć dla swoich inwestorów jak najlepszą pozycję wyjściową przed zapowiedzianą prywatyzacją algierskiego monopolisty państwowego w eksploatacji złóż gazu firmy Sonatrach.
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy