eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozySłużba zdrowia: globalne perspektywy 2015

Służba zdrowia: globalne perspektywy 2015

2015-03-13 14:14

Służba zdrowia: globalne perspektywy 2015

Presja na cięcie wydatków w sektorze ochrony zdrowia ©  Sherry Young - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Już w tej chwili wydatki na ochronę zdrowia stanowią ponad 10 proc. światowego PKB. W latach 2014-2018 prognozowany średni wzrost tych wydatków ma wynieść 5,2 proc. rocznie, co jest wartością niemal dwukrotnie większą niż w 2013 roku. Tak znaczące zwiększenie środków przeznaczanych na służbę zdrowia to efekt wzrastających potrzeb zdrowotnych starzejącego się społeczeństwa, jak również zaawansowania medycyny czy konieczności dokonywania nakładów na technologię i innowacje. Do takich m.in. wniosków prowadzi lektura najnowszego, corocznego raportu Deloitte „2015 Global health care outlook. Common goals, competing priorities” .

Przeczytaj także: Służba zdrowia: globalne perspektywy 2014

Wśród najważniejszych globalnych trendów w zakresie ochrony zdrowia należy wymienić:
  • presję kosztową,
  • dostosowanie się do potrzeb i wymogów stawianych przez rynek, w tym wymagań rządów,
  • postęp technologiczny oraz innowacje cyfrowe,
  • regulacje i obszar compliance (zapewnienie zgodności działalności z normami i prawem), w tym ochrona danych.

Zadaniem autorów raportu, że ciągu nadchodzących trzech lat globalny poziom wydatków na opiekę zdrowotną ma systematycznie wzrastać, średnio o 5,2 proc. rocznie. W ten sposób w 2018 roku ma osiągnąć rekordową sumę 9,3 biliona dolarów.
„Wzrost ten spowodowany jest kilkoma powiązanymi ze sobą czynnikami. Przede wszystkim rosną potrzeby zdrowotne ludzi starszych, a jednocześnie na świecie wciąż powiększa się liczba ludności. Mamy do czynienia z coraz częściej występującymi chorobami przewlekłymi, ekspansją firm medycznych i farmaceutycznych na rynkach wschodzących oraz wzrostem innowacji w służbie zdrowia, które wymagają dużych inwestycji finansowych” – wyjaśnia Oliver Murphy, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego w zespole M&A, Ekspert ds. Sektora Farmaceutycznego i Opieki Zdrowotnej, Deloitte.

Największy wzrost wydatków sięgający 8,7 proc. rocznie spodziewany jest w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Dla porównania znacznie mniejsze tempo zwiększenia wydatków na służbę zdrowia przewidywane jest w Ameryce Północnej (4,9 proc.) oraz w Europie Zachodniej (2,4 proc.).

fot. mat. prasowe

Oczekiwane wzrosty wydatków

Raport przewiduje, że z największymi wzrostami wydatków będziemy mieć do czynienia w Afryce i na Bliskim Wschodzie


Według ekspertów Deloitte problemy gospodarcze i konieczność redukcji zadłużenia krajowych budżetów to główne czynniki, które sprawiają, że największe cięcia wydatków w tym obszarze dotkną przede wszystkim Grecję, Portugalię oraz Hiszpanię. Poprawa prognozowana jest na rynkach w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Szwecji, co powinno być zauważalne w 2018 roku. Warto podkreślić, że w największych procentowych wzrostach nakładów na służbę zdrowia przodują rynki wschodzące. Rekordowe wzrosty spodziewane są na rynku azjatyckim: 8,1 proc. w Indiach 15,2 proc., a w Chinach 12,5 proc. rocznie.

Jak wynika z raportu dużej zmianie ulega struktura demograficzna społeczeństwa. Średnia długość życia ciągle ulega wydłużeniu - w 2013 roku było to 72,7 lat, w 2018 roku będzie to już o rok dłużej. Społeczeństwa się starzeją - w latach 1980-2010 odsetek osób w wieku 60 lat oraz powyżej wynosił na świecie 2,4 proc., w ciągu trzech kolejnych dekad będzie to już 7,6 proc.
W 2018 roku liczba osób powyżej 65. roku życia wyniesie 580 mln, czyli ponad 10 proc. całej światowej populacji.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: