eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek budowlany w Polsce ma się coraz lepiej

Rynek budowlany w Polsce ma się coraz lepiej

2015-03-17 11:58

Rynek budowlany w Polsce ma się coraz lepiej

Mniej bankructw w branży budowlanej © frenk58 - Fotolia.com

Polski rynek budowlany pozytywnie wyróżnia się na tle Europy. Odnotowuje się coraz mniejszą liczbę bankructw: w minionym roku liczba upadłości w branży budowlanej zmniejszyła się o ponad 1/4. Ciągle jednak odczuwalne są rezultaty recesji z minionych lat. Z opublikowanego przez Atradius raportu Market Monitor wynika, że w większości analizowanych krajów będziemy mieć do czynienia z dalszym osłabieniem. Kłopoty nie ominą nawet takich mocnych zawodników jak Francja, czy Niemcy.

Przeczytaj także: Branża budowlana w kryzysie

Jak podkreślają autorzy najnowszego Market Monitora dla sektora budowlanego, w przypadku większości analizowanych krajów możemy mówić o kontynuacji problemów z lat ubiegłych. W znacznej mierze są one pokłosiem cięć budżetowych i skromnej ilości inwestycji publicznych. Nie bez znaczenia jest również ostrożność narzekających na brak gotówki konsumentów oraz utrzymująca się powściągliwość banków w udzielaniu kredytów. Znaczne pogorszenie stało się udziałem Francji, gdzie słabe wskaźniki gospodarcze spowodowały, że tamtejsza branża bydowlana oceniana jest "źle" lub "bardzo źle".

Ponadto, mimo skromnej poprawy na kilku rynkach, np. w Holandii i Wielkiej Brytanii, prognoza dotycząca liczby upadłości oraz opóźnień w płatnościach jest wciąż pesymistyczna. Utrzymują się także problemy wynikające z ogólnego nastawienia na marże oraz dotyczące przepływów gotówki.

fot. frenk58 - Fotolia.com

Mniej bankructw w branży budowlanej

W minionym roku liczba upadłości w branży budowlanej zmniejszyła się o ponad 1/4.


Spośród europejskich krajów rozwiniętych najlepiej prezentują się Niemcy, dla których prognozuje się dalszy wzrost rynku, jednakże mniejszy aniżeli w roku ubiegłym. Mijający rok 2014 dla sektora budowlanego naszego zachodniego sąsiada można zaliczyć do udanych, szczególnie pierwszą połowę, gdzie ilość nowych zamówień oraz zyski firmy budowlanych były wyraźniej wyższe w porównaniu do roku 2013. Pod koniec roku sytuacja się ustabilizowała, głównie ze względu na mniejszą liczbę inwestycji w sektorze publicznym. I tak, w nadchodzącym roku Niemieckie Stowarzyszenie Budowniczych przewiduje wzrost nominalny rynku o 2 proc., wobec 4 proc. w 2014 r. Budownictwo mieszkaniowe powinno urosnąć o 3 proc., zaś komercyjne o 1,5 proc., a publiczne o 1 proc. Średnio okres zapłaty na rynku budowlanym wynosi 40-50 dni, zmalała liczba przypadków nieotrzymania płatności, jednakże problemem są wciąż opóźnienia w tym zakresie ze strony publicznych odbiorców. Utrzymuje się stopniowe zmniejszenie liczby upadłości firm, ale w nadchodzącym roku prognozuje się osłabienie tego trendu – do spadku o 3 proc. w stosunku do ponad 5 proc. w 2014 r. Co więcej, nadal liczba upadłości pozostanie na znacząco wyższym poziomie niż na innych rynkach, np. produkcji przemysłowej.

Obecna sytuacja na polskim rynku budowlanym to efekty trudnych dla tego sektora ubiegłych lata.

W tym kontekście poprzedni rok oraz obecny można uznać za relatywnie dobre. W ubiegłym roku odnotowano niewypłacałność 184 firm z branży i jest to spadek o 27,2 proc. względem 2013 r. Aczkolwiek wynik ten nadal jest zaliczany do bardzo wysokich.

Banki i inne instytucje finansowe w dalszym ciągu pozostają nieufne w kwestii finansowania firm z tego sektora. Zauważalna jest także kontynuacja wojny cenowej w 2014 r. i 2015 r. oraz efekt braku doświadczenia firm z zagranicy na specyficznym polskim rynku. W nadchodzącym roku kluczowym wyzwaniem na naszym rynku powinno być znalezienie równowagi pomiędzy niską marżowością oferty a zmiennymi cenami surowców.
- Rynek budowlany w Europie nadal znajduje na zakręcie. Cięcia budżetowe oraz nieufność banków do tego sektora utrudnia rozpoczęcie zarówno spektakularnych jak i pomniejszych inwestycji infrastrukturalnych i nieruchomościowych. Polski rynek na tym tle prezentuje się coraz lepiej. Niskie stopy procentowe oraz ogromne środki europejskie skierowane na inwestycje w infrastrukturę na pewno poprawię nastroje w tej branży – twierdzi Arkadiusz Taraszkiewicz, dyrektor regionalny oceny ryzyka Europy Środkowo-Wschodniej Atradius.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: