Najlepsze firmy dla rozwoju liderów 2014
2015-03-20 14:20
Które firmy najlepiej wspierają rozwój przyszłych liderów biznesu? © lculig - Fotolia.com
Znane są już wyniki najnowszej edycji raportu Best Companies for Leadership 2014. Na pierwszym miejscu zestawienia uplasował się Procter & Gamble, tuż za nim General Electric i Coca-Cola. Poza podium IBM i Unilever. Aż 13 organizacji wyróżnionych w rankingu to marki, które na lokalizację swoich centrów usług wybrały Polskę.
Przeczytaj także: Najlepsze firmy pod względem przywództwa
Best Companies for Leadership 2014 to największa globalna analiza przyglądająca się praktykom wspierającym rozwój przywództwa w organizacjach. Najnowsze badanie objęło 18 000 osób - reprezentantów 2 100 organizacji ze 115 krajów, w tym 668 uczestników z Polski. Głównym wnioskiem, jaki nasuwa się po lekturze raportu HAY Group, jest jakościowa zmiana w postrzeganiu liderów. Efektywne strategie, których celem jest udzielanie wsparcia przyszłych przywódcom biznesu coraz częściej uwzględniają bowiem takie elementy, jak elastyczność, wszechstronność, czy też umiejętność nawiązywania długoterminowych relacji z otoczeniem biznesowym własnej organizacji.- Myślenie o realizacji zadań i działaniu „tu i teraz” wciąż jest ważne, jednak coraz większe znaczenie ma innowacyjność, koncentracja na klientach i partnerach zewnętrznych, globalne przywództwo i zwinność organizacyjna – komentuje Agnieszka Milewczyk, prezes HAY Group. - Zmiana polega na odejściu od nacisku na wyniki operacyjne, charakterystycznego dla okresów recesji czy spowolnienia gospodarczego, i przejściu do świadomego zarządzania i wzrostu organizacji pomimo szybko zmieniającego się otoczenia i zmian zachodzących na świecie – dodaje.
Wśród wyróżnionych firm znajdują się Procter & Gamble, General Electric, Coca-Cola, IBM, Unilever, Intel, Samsung, 3M, Hewlett-Packard, Accenture, Siemens, Citigroup oraz Ikea, czyli marki, które są obecne w Polsce i otworzyły tutaj swoje centra usług. Jak wynika z badań ABSL, centra usług z kapitałem zagranicznym zatrudniają w naszym kraju już ponad 130 tys. osób. Z końcem roku liczba ta powinna zwiększyć się o kolejnych 30 tys. pracowników. Na przestrzeni ostatnich lat sektor usług w Polsce ewoluował w stronę obsługi specjalistycznych procesów opartych na wiedzy. Dzięki temu, polscy eksperci mogą być dziś liderami strategicznych projektów mających wpływ na biznes największych światowych organizacji.
- Przenoszenie do Polski procesów biznesowych, zwłaszcza tych zaawansowanych, sprzyja transferowi wiedzy i korzystaniu z najlepszych praktyk, między innymi w obszarze budowania i wspierania rozwoju przywództwa. Długoterminowe strategie kształtowania przyszłych liderów powinny jednak uwzględniać również czynnik kulturowy. Pamiętajmy, że te działania, które z powodzeniem sprawdzają się we Francji, niekoniecznie muszą zdać egzamin w Polsce – tłumaczy Wojciech Popławski, Wiceprezes ABSL, Dyrektor Accenture Operations w Polsce.
fot. mat. prasowe
20 firm najlepszych dla rozwoju liderów 2014
Oceniając działania nakierowane na rozwój przywództwa, respondenci pozytywnie ocenili wspieranie długoterminowej strategii organizacji, tworzenie motywującego środowiska pracy oraz współpracę pomiędzy kierownictwem wyższego szczebla na rzecz wspierania realizacji ogólnych celów firmy. Zdaniem osób, które wzięły udział w badaniu, przedsiębiorstwa nadal jednak powinny pracować nad zwiększeniem różnorodności wśród liderów. Globalne organizacje potrzebują też bardziej efektywnych strategii, nakierowanych na zatrzymywanie najlepszych pracowników oraz planowanie ścieżek kariery (z uwzględnieniem włączania w ten proces pracowników), sukcesji i rozwoju przywództwa.
Przeczytaj także:
Przywództwo a efektywność pracownika i organizacji
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)