Koniunktura przemysłowa III 2015
2015-03-23 18:18
Koniunktura przemysłowa III 2015 © Andrei Merkulov - Fotolia.com
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa II 2015
1. Przetwórstwo przemysłowe
W marcu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 6 (plus 4 w lutym), wyższym niż w marcu ostatnich czterech lat. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 12% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 12%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
Opinie dotyczące bieżącego portfela zamówień są w marcu korzystne, co jest efektem optymistycznych ocen w zakresie krajowego portfela zamówień. Diagnozy produkcji są nieznacznie pozytywne, po raz pierwszy od czterech miesięcy. Sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie od grudnia 2014 roku. Prognozy portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne od przewidywań formułowanych w lutym. Nadal utrzymuje się nieznacznie nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Podobnie jak przed miesiącem, przedsiębiorcy nie przewidują zmian zatrudnienia. Respondenci przewidują, że ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrastać.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości
Ogólny klimat koniunktury w marcu w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniany jest mniej negatywnie niż w lutym i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat. W jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) oceny ogólnego klimatu koniunktury w marcu są bardziej korzystne od zgłaszanych od kwietnia 2014 r. Ogólny klimat koniunktury w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w lutym br. i marcu ubiegłego roku.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są korzystne i lepsze niż w lutym. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 22 w marcu, plus 16 w lutym), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 18 w marcu, plus 12 w lutym), papieru i wyrobów z papieru (plus 16 w marcu, plus 15 w lutym), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 16 w marcu, plus 14 w lutym), maszyn i urządzeń (plus 16 w marcu, plus 12 w lutym). Jedynie producenci odzieży (minus 12 w marcu, minus 11 w lutym) oraz skór i wyrobów ze skór (minus 5 w marcu, minus 2 w lutym) zgłaszają negatywne oceny koniunktury.
2. Budownictwo
W marcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 7 (w lutym minus 11). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 21% (przed miesiącem odpowiednio 12% i 23%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. W marcu oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, co wpływa na przewidywane mniej znaczące niż planowano w lutym ograniczenie zatrudnienia. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są lepsze od przewidywań formułowanych w lutym i w analogicznym miesiącu ostatnich kilku lat (w przypadku sytuacji finansowej są one – mimo poprawy – nadal nieznacznie pesymistyczne). Przedsiębiorcy spodziewają się zbliżonego do zapowiadanego w lutym spadku cen robót budowlano-montażowych.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości
Spośród badanych podmiotów 24% (przed rokiem 20%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw po raz pierwszy od połowy 2014 r. spodziewają się nieznacznego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)