Koniunktura przemysłowa III 2015
2015-03-23 18:18
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa II 2015
6. Inwestycje w przemyśle i budownictwie
W marcu br. działalność inwestycyjną zadeklarowało 57% jednostek przemysłowych i 39% jednostek budowlano-montażowych. Informacje zebrane w marcu br. wskazują, że 47% przedsiębiorstw w przemyśle i 32% w budownictwie planuje ponoszenie nakładów inwestycyjnych w 2016 roku.
fot. mat. prasowe
Przedsiębiorstwa deklarujące ponoszenie nakładów inwestycyjnych w 2014 i 2015 r.
Przedsiębiorcy prowadzący działalność przemysłową jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji wskazują środki własne (90% jednostek w marcu br. i przed rokiem). Krajowy kredyt bankowy jest źródłem finansowania działalności inwestycyjnej dla 32% jednostek (37% w marcu ubiegłego roku), leasing – dla 32% przedsiębiorstw (31% w ubiegłym roku).
Dyrektorzy przedsiębiorstw budowlano-montażowych jako najczęściej wybierane źródła finansowania inwestycji wskazują środki własne (89% jednostek w marcu br., 87% jednostek w marcu ubiegłego roku). Krajowy kredyt bankowy wybiera 33% przedsiębiorstw (35% w marcu ub. r.), leasing – 41% jednostek (38% w marcu 2014 r.).
7. Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)
W marcu podmioty ze wszystkich województw prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury, szczególnie jednostki z województwa zachodniopomorskiego, lubelskiego i opolskiego.
Jednostki z większości województw prowadzące działalność w zakresie budownictwa oceniają w marcu koniunkturę mniej niekorzystnie niż przed miesiącem. Najbardziej negatywne opinie formułują podmioty z województwa lubuskiego i śląskiego, natomiast najbardziej korzystne – z województwa podlaskiego.
fot. mat. prasowe
Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw
W marcu najbardziej korzystnie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki z województwa opolskiego i podlaskiego. Pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają jedynie podmioty z województwa warmińsko-mazurskiego.
Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają w marcu przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie wielkopolskim i zachodniopomorskim. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przedsiębiorstwa z województwa śląskiego.
Najkorzystniejsze oceny koniunktury w marcu, lepsze od notowanych w ubiegłym miesiącu, zgłaszają jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa mające siedzibę w województwie mazowieckim.
Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż w lutym, oceniają koniunkturę podmioty mające siedzibę w województwie podlaskim.
W większości województw podmioty z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w marcu koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem, zgłaszają jednostki, których siedziba znajduje się w województwie podkarpackim, świętokrzyskim oraz warmińsko-mazurskim. Najbardziej pesymistycznie, ale lepiej niż w lutym, oceniają koniunkturę podmioty z województwa wielkopolskiego i podlaskiego.
W większości województw podmioty z sekcji informacja i komunikacja oceniają w marcu koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistycznie, lepiej niż przed miesiącem, oceniają koniunkturę firmy mające siedzibę w województwie podkarpackim i warmińsko-mazurskim.
Tylko podmioty z województw opolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego formułują negatywne oceny koniunktury.
8. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w marcu na poziomie nieco wyższym od odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem.
Składowe wskaźnika w zakresie przemysłu, budownictwa i handlu przyjęły wartości powyżej 100. W marcu składowe wskaźnika syntetycznego w zakresie usług i przemysłu wzrastają nieznacznie w stosunku do poziomu sygnalizowanego w poprzednim miesiącu. W skali roku wzrastają wszystkie składowe wskaźnika, z wyjątkiem składowej w handlu, której poziom jest zbliżony do odnotowanego w marcu ub. r. oraz w usługach, której poziom jest niższy.
Zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak i w skali roku, nieznacznie rośnie wskaźnik ocen diagnostycznych, natomiast wartość składowej prognostycznej pozostaje na zbliżonym poziomie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)