eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaTelekomunikacja: usługi wiązane coraz tańsze

Telekomunikacja: usługi wiązane coraz tańsze

2015-03-25 23:43

Telekomunikacja: usługi wiązane coraz tańsze

Telekomunikacyjne usługi wiązane są coraz tańsze, wynika z badania UKE © Nmedia - Fotolia.com

Spadają ceny telekomunikacyjnych usług wiązanych, takich jak pakiety TV+Internet czy Telefonia stacjonarna+Internet+TV - wynika z analizy przeprowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Popularność usług wiązanych w Polsce, w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, jest jednak stosunkowo niska.

Przeczytaj także: Gospodarstwa domowe a rynek telekomunikacyjny 2010

Usługa wiązana to połączenie w pakiecie przynajmniej dwóch usług telekomunikacyjnych. Za pakiet taki obowiązuje jedna cena i jest on rozliczany w ramach jednego rachunku. Na koniec 2013 roku z usług wiązanych w Polsce korzystało około 2,4 mln użytkowników.

Najczęściej wybieranymi pakietami były "TV + Internet" (45,6 proc.) oraz pakiet triple play "Telefonia stacjonarna + Internet + TV" (28,3 procent). Mniejszą popularnością w 2013 r. cieszyły się pakiety telefonia ruchoma + Internet (16,4 proc.), telefonia stacjonarna + TV (4 proc.) oraz telefonia stacjonarna + Internet (3,6 proc.).

UKE uwzględnił oferty takich operatorów jak UPC Polska, Vectra, Orange Polska, Netia, Toya oraz Multimedia Polska. Analizowane były oferty typu "Internet stacjonarny + TV" (69 pakietów), "Telefon stacjonarny + TV" (17 pakietów), "Internet stacjonarny + telefon stacjonarny" (71 pakietów), "Internet stacjonarny + telefon stacjonarny + TV" (136 pakietów).

Z analizy sporządzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że w 2014 roku ceny usług wiązanych były na ogół niższe niż w roku 2012. Średnia opłata za pakiet "TV + Internet" w 2014 r. była niższa niż ta oferowana w 2012 r. o 15 zł w umowie na 12 miesięcy oraz o 30 zł w umowach dwuletnich. Największa różnica wystąpiła w przypadku cen minimalnych w umowie na dwa lata, gdzie różnica między 2014 r. a 2012 r. wyniosła aż 37 złotych.

W porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej popularność usług wiązanych w Polsce jest stosunkowo niska. Tylko 21 proc. polskich gospodarstw domowych korzysta z pakietów, co sytuuje nasz kraj na przedostatnim miejscu w UE.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: