Sektor MŚP: ocena IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015
2015-03-26 15:03
Spadły nastroje przedsiębiorców © MartialMarie - Fotolia.com
W tym kwartale spadły nastroje przedsiębiorców i wskaźnik KERNA wyniósł 62,48 pkt. na minusie. Najbardziej na nastrojach small biznesu zaważyły słabe oceny końca minionego roku zarówno te dotyczące sytuacji gospodarczej kraju, jak i kondycji firm. Przedsiębiorcy mają jednak nadzieję na nieco lepszą koniunkturę w drugim kwartale i nie zamierzają mrozić inwestycji – wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który cyklicznie monitoruje firmy MŚP w Polsce.
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2014
Aktualnie wartość wskaźnika nastrojów KERNA obniżył się do minus 62,48 pkt., co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spadek o 4,29 pkt., a wobec analogicznego okresu roku poprzedniego spadek o 9,99 pkt. – To głównie efekt dużego rozczarowania przedsiębiorców ostatnim kwartałem ubiegłego roku – mówi Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.Już jesienią przedsiębiorcy sygnalizowali w badaniach Keralla Research, że czwarty kwartał będzie kiepski ze względu na prognozowane spadki liczby zamówień i wzrost zapasów. I rzeczywiście, sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła jedynie o 1,8 proc. (dane GUS) w ujęciu rocznym, a tradycyjnie najlepszy dla handlu grudzień okazał się rozczarowujący.
Nie wzrosła, jak zakładano, ani sprzedaż dóbr konsumpcyjnych, ani dóbr codziennego użytku. –Deflacja nie cieszy przedsiębiorców MŚP, ponieważ niższe ceny oznaczają rezygnację z części marży, co dla firm działających w branżach o dużej sezonowości oznacza nierzadko prowadzenie biznesu niemal na progu rentowności – dodaje analityk Izabella Młynarczyk. Odnotowany regres optymizmu nie spowodował, że przedsiębiorcy rezygnują całkowicie z inwestycji w tym kwartale. INDEX ZAIR, obrazujący skłonność inwestycyjną firm, wyniósł minus 67,10 pkt., co jest odczytem analogicznym do uzyskanego rok temu, w tym samym czasie, a jednocześnie o 9,5 pkt. lepszym, niż zanotowano w poprzednim badaniu, czyli w czwartym kwartale ub.r.
Tradycyjnie w drugim kwartale roku notowany jest wyraźny pik nastrojów w przedsiębiorstwach. W tym roku raczej nie należy się go spodziewać. Można założyć, że wzrost odsetka pozytywnych ocen będzie umiarkowany. Przemawiają za tym słabe prognozy firm sygnalizowane już teraz; którym towarzyszy ogólnie gorzej oceniana kondycja ekonomiczna kraju i brak czynników, które podziałałyby jak katalizator lepszej sprzedaży.
fot. MartialMarie - Fotolia.com
Spadły nastroje przedsiębiorców
KRAJOWA GOSPODARKA W OCENIE MŚP – BARDZO SŁABY IV KWARTAŁ UB.R.
Spadł odsetek firm, które skłonne są pozytywnie ocenić rozwój wydarzeń w krajowej gospodarce. W tym kwartale optymistów było zaledwie 11,8%. To już kolejny kwartał, w którym ubywa przedsiębiorców dobrze oceniających warunki gospodarcze w Polsce. Warto przypomnieć, że rok wcześniej optymistów było prawie 20 proc.
Równocześnie znacznie więcej firm wskazało, że sytuacja gospodarki pod koniec minionego roku uległa niestety pogorszeniu (38,2%), co jest najgorszym wynikiem od kilku kwartałów, nawet jeśli porównać do roku poprzedniego analogicznego okresu.
Podsumowując – przedsiębiorcy słabo ocenili sytuację gospodarczą kraju w minionym kwartale. Tak sceptyczne opinie mocno wpłynęło na całkowity bilans nastrojów polskiego MSP w obecnym pomiarze nastrojów.
fot. mat. prasowe
Jak zmieniła się sytuacja gospodarcza Polski w ciągu ostatnich 3 m.?
Przeczytaj także:
Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja MSP, sektor msp, badania msp, małe i średnie przedsiębiorstwa, MSP, nastroje gospodarcze, sytuacja MSP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)