Sektor MŚP: ocena IV kw. 2014 i prognoza I kw. 2015
2015-03-26 15:03
Przeczytaj także: Koniunktura gospodarcza wg MŚP IV kw. 2014
WSKAŹNIK KERNA
Wskaźnik nastrojów przedsiębiorstw KERNA wyniósł 62,48 pkt. na minusie, co wobec odczytu z poprzedniego kwartału oznacza spadek o 4,29 pkt., a w relacji do analogicznego okresu roku poprzedniego, aż 9,99 pkt. gorzej. Równocześnie to najsłabszy odczyt w ujęciu niemal dwuletnim. Ostatni gorszy niż obecnie odczyt był w styczniu 2013 roku (-77,69 pkt.). Na obecnym wyniku wskaźnika KERNA głównie zaważyły bardzo słabe opinie przedsiębiorców dotyczące sytuacji gospodarczej kraju oraz kondycji własnej firmy
w ostatnich miesiącach poprzedniego roku.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik nastrojów KERNA
INDEX ZAIR
Index ZAIR, obrazujący skalę zakupów prowadzonych przez firmy MŚP, oparty jest na wskazaniach o wydatkach na inwestycje i rezygnacji z planów zakupowych na dany kwartał w firmie. W tej edycji badania odczyt INDEXU ZAIR to 67,1 pkt. na minusie, co oznacza większą skłonność inwestycyjną firm MŚP niż kwartał wcześniej (ZAIR jest wyższy o 9,5 pkt. wobec poprzedniego odczytu). Należy dodać, że wobec analogicznego okresu roku 2014 INDEX ZAIR jest na identycznym poziomie (wzrost o 0,2 pkt.).
Niski poziom inwestycji w minionym kwartale (INDEX ZAIR wyniósł wówczas tylko -76,6 pkt.) spowodował, że obecnie firmy mogą mieć nadwyżki kapitału i mimo słabych nastrojów i nie planują rezygnować z inwestycji. Co ważne, w tym kwartale zdecydowanie więcej firm zamierza zatrudniać niż zwalniać pracowników. Pracodawcy chętniej też niż kwartał wcześniej będą inwestować w kompetencje swoich pracowników. Więcej też firm będzie ponosić wydatki na marketing, wsparcie sprzedaży, remonty, technologie, maszyny i oprogramowanie.
fot. mat. prasowe
Index ZAIR
Informacje o badaniu
Próba: uczestnicy badania to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, losowane z bazy danych GUS oraz branżowych zestawień bazodanowych. Próba ogólnopolska, reprezentatywna, wynosi N = 600. Błąd pomiaru +-4 proc., poziom ufności 95 proc. Próba oddaje strukturę firm MŚP w Polsce. Badanie uwzględnia reprezentację firm mikro - zatrudniających do 9 osób. W badaniu biorą udział wyłącznie firmy prywatne, prowadzące aktywną działalność zarobkową.
Respondent: osoba odpowiedzialna lub współodpowiedzialna za zarządzanie firmą. Najczęściej właściciel, współwłaściciel firmy, dyrektor zarządzający, wspólnik, prezes, wiceprezes, członek zarządu, dyrektor finansowy, główny księgowy, osoba na stanowisku dyrektora lub inne osoby wskazane, jako odpowiedzialne za rozwój, zakupy, inwestycje. Jeden respondent - reprezentował jedną firmę.
Technika: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI). Realizacja: luty 2015.
Badanie prowadzone jest kwartalnie od 2009 roku.
Izabella Młynarczyk, analityk rynku
Przeczytaj także:
Inflacja największym wyzwaniem dla MŚP
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kondycja MSP, sektor msp, badania msp, małe i średnie przedsiębiorstwa, MSP, nastroje gospodarcze, sytuacja MSP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)