Świat: wydarzenia tygodnia 13/2015
2015-03-28 01:14
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 12/2015
- Szef koncernu Apple Tim Cook planuje przekazać swój majątek (szacowany na 785 mln USD na cele charytatywne). To kolejny przypadek kiedy najbogatsi ludzie na świecie poświęcają się działalności dobroczynnej. Do tej grupy należą już m.in. miliarder i finansista Warren Buffett, współzałożyciel Microsoftu Bill Gates (na te cele przeznaczył już ok. 40 mld USD) oraz twórca Facebooka Mark Zuckerberg. Wartość rynkowa firmy Apple wyniosła 10 lutego 710,7 mld USD.
- Według Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu sprzedaż detaliczna w Japonii wzrosła w lutym o 0,7 proc. m/m (w styczniu spadła o 1,9 proc.). Licząc r/r sprzedaż spadła o 1,8 proc. (po spadku w styczniu o 2,0 proc.).
- W Japonii stopa bezrobocia w lutym spadła do 3,5 proc. (z 3,6 proc. w styczniu).
- Według Markit Economics indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, wyniósł w marcu 55,3 pkt (w lutym wskaźnik wyniósł 55,1 pkt.). Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
- Wszystko wskazuje na to, że zapisy projektu umowy o transatlantyckim partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między USA a UE powinny będą znane jeszcze w tym roku. Od czerwca 2013 r. odbyło się już osiem rund negocjacji. Następna przewidziana jest w kwietniu w Waszyngtonie. Negocjacje dotyczące umowy toczą się w ramach trzech obszarów: dostępu do rynku, obejmującego handel towarami, usługami oraz zamówienia publiczne; współpracy regulacyjnej oraz zasad w handlu, gdzie przedmiotem są ułatwienia handlowe, współpraca celna, ochrona praw własności intelektualnej, małe i średnie przedsiębiorstwa, handel surowcami i energią oraz zrównoważony rozwój.
- Turcja chce uniezależnić się od rosyjskiego gazu, a zyskać może na tym także Europa. Turcja 98 procent potrzebnego gazu importuje, a z Rosji kupuje 24 miliardy metrów sześciennych rocznie czyli połowę potrzebnego gazu. Ankarze zależy jej na różnicowaniu źródeł dostaw. Gazociągiem ze złóż azerskich ma być transportowane za 3 lata 16 miliardów metrów sześciennych. Turecki rząd już rozpoczął budowę gazociągu Transanatolijskiego, który połączy Azerbejdżan, Turcję, Grecję, Albanię z południem Włoch. Należy przypuszczać, że ta inwestycja wpłynie na obniżenie cen gazu w Europie.
- Według Markit Economics indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, przygotowywany przez wyniósł w marcu 58,6 pkt. W lutym indeks wyniósł 57,1 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.
- Według Departamentu Pracy ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA wzrosły w lutym o 0,2 proc. licząc m/m . Inflacja bazowa ( wskaźnik nie uwzględnia cen paliw i żywności) także wzrosła o 0,2 proc. m/m.
- Według HSBC Holdings i Markit Economics indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w marcu 49,2 pkt. wobec 50,7 pkt. w lutym. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.
- W trakcie omawiania w stolicy Kazachstanu Astanie programu integracji w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej prezydent Rosji Władimir Putin omawiał z prezydentami Białorusi Alaksandrem Łukaszenką i Kazachstanu Nursułtanem Nazarbajewem koncepcję unii walutowej. Argumentem za takim rozwiązaniem jest łatwiejsza reakcja na zewnętrzne zagrożenia finansowe i gospodarcze, obrona wspólnego rynku. Przewiduje się, że ten etap ma poprzedzić zsynchronizowanie polityk monetarnych trzech krajów. Szacuje się, że wprowadzanie wspólnej waluty nie mogłoby nastąpić wcześniej niż za 10-12 lat. Eurazjatycka Unia Gospodarcza powstała na początku roku 2015. Obecnie w skład EUG wchodzą Rosja, Białoruś, Kazachstan i Armenia, wkrótce ma do nich dołączyć Kirgistan.
- Chiny przekazały Stanom Zjednoczonym "priorytetową listę" chińskich urzędników podejrzewanych o korupcję, co do których jest podejrzenie, że uciekli do USA. Większość podejrzanych, przebywających za granicą, pracowała dla rządu albo państwowych przedsiębiorstw i jest podejrzewana o branie łapówek albo sprzeniewierzenie funduszy państwowych. Warto dodać, że wkrótce będzie omówiona możliwość wydalenia tych chińskich urzędników, którzy uciekli do USA z milionami dolarów prawdopodobnie skradzionych z kasy państwa. Dziś jeszcze USA i Chiny nie są jednak związane umową o ekstradycji, a zachodnie rządy niechętnie podchodzą do przekazywania podejrzanych ze względu na brak zaufania do chińskiego systemu sądownictwa. Według Pekinu w 2014 roku odesłano do kraju ok. 500 podejrzanych; udało się też odzyskać łącznie ponad 484 mln USD ze skradzionych pieniędzy.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
SPÓŁKA EASYCALL.PL ROZWIJA SIEĆ SPRZEDAŻY I PLANUJE POZYSKANIE PARTNERA Z ZAGRANICY. EKSPORT USŁUG MA ZWIĘKSZYĆ PRZYCHODY O JEDNĄ PIĄTĄ
Spółka easyCALL.pl chce rozwijać sieć sprzedaży dla małych i średnich przedsiębiorstw poza województwem mazowieckim. W związku z tym spółka rozbudowuje pakiety oferowanych usług dotyczące przede wszystkim telekonferencji oraz wirtualnej centrali. Z każdego nowego oddziału firma spodziewa się pozyskać kilkudziesięciu nowych klientów w miesiącu. easyCALL.pl poszukuje także partnerów do współpracy za granicą. Eksport usług hurtowych ma zwiększyć przychody o około jedną piątą, czyli o 3 mln zł.
– W ubiegłym roku zaczęliśmy intensywnie rozbudowywać dział sprzedaży skierowany do małego i średniego biznesu (B2B, czyli Business to Business – red.) – informuje Michał Jakubowski, prezes zarządu easyCALL.pl. – W województwie mazowieckim zakończyło się to sukcesem, jesteśmy zadowoleni z osiąganych tam i stale rosnących wyników. W związku z tym chcemy rozwinąć tego typu sprzedaż w województwach ościennych. Mamy nadzieję, że stanie się to do połowy br., a wyniki tych działań powinny być widoczne pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Zarząd easyCALL.pl zakłada, że z każdego nowego oddziału można pozyskać kilkudziesięciu klientów biznesowych w miesiącu. Jeśli się to uda, to baza abonencka firmy pod koniec br. powinna wzrosnąć do kilku tysięcy. W związku z tym spółka planuje rozwój oferowanych temu segmentowi odbiorców usług, przede wszystkim tych związanych z telekonferencjami oraz wirtualną centralą (możliwość obsługi średniej wielkości przedsiębiorstwa).
– Wiemy, że sprzedaż usługi telekomunikacyjnej polegającej na połączeniu dwóch osób nie jest rzeczą, która może przekonać klientów do tego, by zmienili usługodawcę – zauważa Jakubowski. – W związku z tym już w zeszłym roku stworzyliśmy kilka produktów specjalnie dla małych i średnich przedsiębiorstw: wirtualną centralę i telekonferencje. Usługi te już oferujemy, obecnie są dźwignią naszej sprzedaży i sprawdzają się bardzo dobrze.
Krajowe firmy są coraz bardziej zainteresowane telefonią internetową. Według raportu specjalizującej się w badaniach rynków Europy Środkowej i Wschodniej firmy PMR liczba linii VoIP (skrót od ang. Voice over Internet Protocol) w segmencie B2B w Polsce w ciągu ostatnich lat nieprzerwanie notuje wzrost i pod koniec 2013 r. przekroczyła pół miliona. Największy przyrost liczby linii w stosunku do roku wcześniejszego odnotowano w 2010 roku, kiedy grupa abonentów zwiększyła się o ponad 35 proc. W 2013 roku wzrosła o ponad 13 proc. Szacuje się, że obecnie z usług telefonicznych w formule VoIP korzysta w Polsce przeszło 2,5 mln abonentów. W Europie liderem jest Francja (22 mln numerów) oraz Niemcy (10 mln).
– Myślimy o sprzedaży za granicę naszych usług w formie hurtowej – zapowiada Jakubowski. – W związku z tym zamierzamy bardzo intensywnie rozwijać dział sprzedaży. Chcemy w br. zatrudnić kilku topowych menadżerów firm telekomunikacyjnych, więc mamy nadzieję, że te plany są bardzo realne. Pierwsze informacje na ten temat przedstawimy w przeciągu miesiąca, może dwóch.
W kręgu zainteresowań firmy znajdują się zagraniczni operatorzy telekomunikacyjni, którzy mogliby uzupełnić swoje portfolio o usługi oferowane przez easyCALL.pl klientom biznesowym na krajowym rynku i dostosować ofertę do tamtejszego zapotrzebowania.
– Myślę, że taka sprzedaż mogłaby zwiększyć nasze przychody o blisko 20 proc., czyli o około 3 mln zł – wskazuje Jakubowski.
Analitycy PMR szacują, że do 2017 r. światowe przychody z tytułu biznesowych usług opartych o protokół internetowy będą rosnąć 7 proc. rocznie. Zainteresowanie firm wynika nie tylko z niższych kosztów połączeń, które w porównaniu do telefonii stacjonarnej mogą kosztować mniej nawet o 60 proc., lecz także z dostępu do szeregu dodatkowych usług, których brakuje w ofercie tradycyjnych telekomów.
Michał Jakubowski, prezes zarządu easyCALL.pl
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy
Więcej na ten temat:
gospodarka, wydarzenia, komentarz gospodarczy, świat, easyCALL.pl, technologia VoIP, usługi VoIP
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)