Handel światowy: stagnacja trwa
2015-04-02 12:11
Przeczytaj także: Handel światowy ulega transformacji
Ryzyka rosnących: protekcjonizmu oraz opóźnień/braku płatności
W związku z powyższym, poszczególne kraje chcą coraz bardziej stymulować popyt krajowy poprzez zwiększenie wykorzystania zasobów krajowych, nie zaniedbując jednocześnie wsparcia eksportu. Powoduje to ryzyko intensyfikacji protekcjonizmu w formie wojen walutowych, nakładanych ceł oraz innych działań ograniczających handel.
Dla eksporterów zasadnicze znaczenie ma zwrócenie uwagi na trzy czynniki związane z ryzykiem eksportowym – ceny, protekcjonizm i braki płatności. Aby móc skutecznie prowadzić ekspansję na arenie międzynarodowej, należy odpowiednio zarządzać aspektami związanymi z globalną konkurencją cenową, protekcjonizmem na poziomie poszczególnych państw oraz ryzykiem braku płatności ze strony klientów – podkreśla Ludovic Subran, główny ekonomista Euler Hermes.
Autorzy raportu Euler Hermes dochodzą do wniosku, iż coraz większym problemem będzie niewywiązywanie się przez firmy z obowiązków płatniczych. Czas oczekiwania na płatności, mierzony przez wskaźnik cyklu regulowania należności w dniach (DSO), wydłuża się na całym świecie. W czasie oczekiwania na otrzymanie płatności dostawcy kredytują klientów, co powoduje dodatkowe zagrożenia dla ich własnych przepływów gotówkowych.
Gdzie jest potencjał wzrostu wymiany handlowej na świecie i kto go najlepiej wykorzystuje?
Przewidujemy, że największy wzrost eksportu odnotują kraje Azji, które w 2015 roku zwiększą wartość netto swojego eksportu o 221 mld USD. W skali globalnej Chiny wyprzedzą USA w klasyfikacji największego wzrostu osiągniętego przez jeden kraj; na kolejnych miejscach znajdą się Niemcy, Japonia oraz Korea Południowa. Maruderami eksportowymi będą między innymi Brazylia oraz Chile – z powodu spadku cen towarów, natomiast problemem Portugalii i Węgier będzie brak konkurencyjności. Euler Hermes sugeruje 12 recept na zwiększenie eksportu przez poszczególne kraje dzięki wykorzystaniu ich unikalnych silnych stron. Są wśród nich:
- Francja i jej branża farmaceutyczna,
- rosnąca konkurencyjność sektora produkcyjnego Hiszpanii dzięki realnemu spadkowi wynagrodzeń, oraz
- skuteczne wykorzystanie Umów Wolnego Handlu przez Singapur.
fot. mat. prasowe
10 największych eksporterów; Zwiększenie eksportu w mld USD
Euler Hermes przewiduje, że Chiny wyprzedzą USA pod względem wzrostu eksportu
W raporcie zawarto podział krajów według przewidywanego zapotrzebowania na import w latach 2015–2016 oraz poziomu związanego z nimi ryzyka, co ma pomóc w identyfikacji potencjalnych możliwości i zagrożeń. Euler Hermes wyróżnia kraje charakteryzujące się zarówno wysokim wzrostem popytu, jak i porównywalnie niższym ryzykiem – takie jak Estonia i Korea Południowa – które znalazły się wśród „15 rarytasów”. Ostrożność zalecana jest eksporterom podejmującym działalność na „pełnych już rynkach”, takich jak Kanada, Szwajcaria i Australia, które wydają się kusząco bezpieczne, lecz charakteryzują się zniechęcająco niskim wzrostem.
fot. mat. prasowe
10 największych importerów; wzrost importu w mld USD
Według przewidywań, w 2016 roku nadal to USA będzie największym światowym importerem
Sektory – tam, gdzie jedni tracą (energetyka – paliwa), inni zyskują (chemia, elektronika, maszyny)
Jeżeli chodzi o porównanie między poszczególnymi sektorami, największym przegranym będzie sektor energetyki, który w samym 2015 roku odnotuje spadek eksportu o 400 mld USD (spadek cen surowców energetycznych, niższe zapotrzebowanie m.in. ze strony USA). Branża chemiczna natomiast skorzysta na poprawie kondycji sektora produkcji i spadku kosztów energii; sektor elektroniki skorzysta z powodu wzrostu popytu w Azji; solidny popyt na dobra inwestycyjne w krajach przechodzących proces industrializacji (lub reindustrilaizacji) spowoduje poprawę kondycji sektora produkcji maszyn.
![Czy gospodarka Chin daje nadzieje na lepsze jutro światowego handlu? [© pixabay.com] Czy gospodarka Chin daje nadzieje na lepsze jutro światowego handlu?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/handel-swiatowy/Czy-gospodarka-Chin-daje-nadzieje-na-lepsze-jutro-swiatowego-handlu-250989-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)