eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyNFZ: kolejki oczekujących II-IV 2015

NFZ: kolejki oczekujących II-IV 2015

2015-04-09 00:59

NFZ: kolejki oczekujących II-IV 2015

Rehabilitacja © Kzenon - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Minęły 3 miesiące od wprowadzenia w życie pakietu onkologicznego. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia dostępność do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów onkologicznych miała ulec znaczącej poprawie. Niestety, zgodnie z najnowszym Barometrem WHC, średni czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce wynosi blisko 3 miesiące i nie uległ zmianie.

Przeczytaj także: Czy pakiet onkologiczny zmniejszył kolejki?

Zgodnie z najnowszymi danymi zebranymi w marcu 2015 na „gwarantowane” świadczenia zdrowotne pacjenci oczekują średnio 2,9 miesiąca. W stosunku do poprzednio badanego okresu (październik/listopad 2014 r.) sytuacja nie uległa zmianie.

Tak długi czas oczekiwania na realizację wielu świadczeń zdrowotnych, może istotnie zmniejszyć szanse pacjentów na wyleczenie, poprawę jakości życia lub przeżycie.

Zgodnie z obserwacjami Fundacji, największym problemem systemu opieki zdrowotnej w Polsce, jest ograniczony dostęp do lekarzy specjalistów oraz bardzo długi czas oczekiwania od momentu pierwszej wizyty u lekarza, do zastosowania leczenia.

fot. mat. prasowe

Zmiana przeciętnego czasu oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne w Polsce

Tym razem zaobserwowano brak zmiany średniego czasu oczekiwania w kolejkach pod koniec pierwszego kwartału 2015 r w stosunku do czasu oczekiwania w ostatnim kwartale 2014 roku.


Poniżej prezentujemy średni czas, jaki muszą odczekać pacjenci w kolejkach do wybranych lekarzy specjalistów w Polsce:
  • chirurg naczyniowy (6,2 mies.);
  • endokrynolog (5,9 mies.);
  • hematolog (4,9 mies.);
  • kardiolog (4,4 mies.);
  • neurochirurg (4,3 mies.);
  • nefrolog (4,1 mies.);
  • angiolog (4,0 mies.);
  • immunolog (4,0 mies.);
  • specjalista chorób zakaźnych (3,6 mies.);
  • hepatolog (3,3 mies.);
  • kardiolog dziecięcy (3,3 mies.);
  • gastroenterolog (3,2 mies.);
  • psychiatra (3,1 mies.)
  • okulista (3 mies.)

Pacjent napotyka na ograniczenia na każdym etapie: konsultacji specjalistycznej, diagnostyki, przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów czy operacji oraz wieńczących proces leczenia świadczeniach rehabilitacyjnych.

Niezwykle istotnym problemem pozostaje również dostęp do badań diagnostycznych. Wśród zweryfikowanych przez Fundację świadczeń z zakresu diagnostyki, najdłuższy czas oczekiwania odnotowano w odniesieniu do rezonansu magnetycznego (MRI) (7,7 mies.), jak również artroskopii stawu biodrowego (7,7 mies.) oraz rezonansu magnetycznego (MRI) kręgosłupa (6,9 mies.).

Pogorszenie dostępu


Największe wydłużenie średniego czasu oczekiwania zanotowano w dziedzinach rehabilitacji medycznej (1,8 mies.), hematologii i hematoonkologii (1,7 mies.), gastroenterologii (1,2 mies.) oraz reumatologii (1,1 mies.) Kolejka na realizację świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji medycznej wynosi obecnie 4,6 mies. (wzrost o 1,8 mies. w porównaniu z październikiem i listopadem 2014 r.). Ministerstwo Zdrowia definiuje rehabilitacje leczniczą, jako „działania mające na celu przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy oraz poprawę jakości życia”. Pacjent, który będzie chciał podjąć leczenie w celu poprawy stanu zdrowia na rozpoczęcie zabiegów rehabilitacyjnych poczeka średnio ok. 4,6 mies., co skutkuje wydłużeniem okresu niepełnosprawności oraz pogorszeniem stanu psychicznego.


Na wydłużenie czasu oczekiwania w dziedzinie rehabilitacji medycznej szczególny wpływ wywiera wzrost średniego czasu oczekiwania na rehabilitację w ośrodku rehabilitacji dziennej. Fundacja WHC zaobserwowała wydłużenie czasu oczekiwania na to świadczenie o 5 miesięcy, w porównaniu z poprzednio analizowanym okresem. Kobieta w wieku 61 lat ze zdiagnozowaną pierwotną koksartrozą; poranną „sztywnością” oraz silnym bólem po dłuższym obciążeniu kończyny dolnej, na rehabilitację w ośrodku rehabilitacji dziennej poczeka średnio 7,4 mies.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: