Rolnik sprzeda własne przetwory. Wiejskie wędliny i sery bez podatku
2015-04-09 18:14
Rolnicy będą mogli sprzedawać własne wyroby spożywcze © Elena Ray - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rolnicy będą mogli sprzedawać własne wyroby. Prezydent podpisał ustawę
Obecnie rolnicy mogą wytwarzać i sprzedawać bez konieczności rejestrowania działalności gospodarczej i płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych jedynie proste produkty nieprzetworzone. Produktami przetworzonymi są nie tylko przetwory spożywcze (jak np. sery, dżemy, mąka, wędliny), ale również w jakikolwiek sposób przetworzone proste produkty - przetworzeniem jest na przykład umycie warzyw przed sprzedażą.Senacki projekt umożliwia rolnikom nieopodatkowaną sprzedaż przetworzonych produktów rolnych. Projekt umożliwia rolnikom nieopodatkowaną sprzedaż przetworzonych produktów rolnych. Rolnik będzie zwolniony z podatku w przypadku sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z jego własnej uprawy, hodowli lub chowu. Nieopodatkowana sprzedaż własnych produktów obostrzona jednak będzie szeregiem warunków. Rolnicy chcący sprzedawać własne wyroby będą musieli prowadzić ewidencję sprzedaży. Sprzedaż będzie możliwa wyłącznie w gospodarstwie (miejscu wytworzenia wyrobów) lub na targowiskach. Dodatkowo, sprzedawane produkty będą musiały być dziełem rolnika lub jego rodziny, zwolnienie od podatku nie będzie bowiem obowiązywać w przypadku, gdy do przetwarzania i sprzedaży będą zatrudniani pracownicy bądź podwykonawcy.
Projekt przewiduje, że nieopodatkowane będą przychody do 7 tys. zł w roku podatkowym, jednak zdaniem posłów limit ten jest zbyt niski. Zwolnienie nie obejmie produktów przetworzonych w ramach produkcji przemysłowej, uzyskanych z działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów akcyzowych (np. alkoholu).
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)
-
Jan Recach / 2015-05-16 16:01:16
Zmiany w prawie wreszcie umożliwią polskim rolnikom poszerzenie ich asortymentu. Wielu z nich już prowadzi sprzedaż żywności na platformach jak cabas.pl. Teraz jednak konsumenci uzyskają dostęp do bardziej złożonych, przetworzonych produktów wyprodukowanych z tej samej zdrowej żywności. Docenimy wreszcie polskie produkty. [ odpowiedz ] [ cytuj ]