eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura MSP w I kw. 2015 r. wg Deutsche Bank

Koniunktura MSP w I kw. 2015 r. wg Deutsche Bank

2015-04-14 11:11

Koniunktura MSP w I kw. 2015 r. wg Deutsche Bank

Duże firmy na fali, małe nabierają rozpędu © alphaspirit - Fotolia.com

Początek roku przyniósł zdecydowaną poprawę koniunktury w przemyśle w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw – wynika z analizy danych Deutsche Bank. Polepszenie sytuacji jest szczególnie widoczne w przypadku firm średnich, z kolei mikroprzedsiębiorcy w największym stopniu muszą borykać się z problemem zatorów płatniczych.

Przeczytaj także: ZPP: sektor MSP bez inwestycji, ale z ofertami pracy

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że liczba firm średniej wielkości, które odczuły w marcu poprawę koniunktury, była o 7 proc. większa niż tych, które odnotowały pogorszenie sytuacji. Gorzej w statystykach urzędu wypadły firmy małe. Liczba takich przedsiębiorstw oceniających koniunkturę jako złą była o 1 proc. wyższa, niż firm pozytywnie odbierających aktualną sytuację rynkową. W szerszej perspektywie, w I kwartale br. koniunktura w przemyśle w sektorze MŚP uległa zdecydowanej poprawie, ale wciąż była istotnie słabsza niż wśród przedsiębiorstw dużych.

W sektorze MŚP widoczna poprawa


Od co najmniej 15 lat utrzymuje się prawidłowość, że firmy średnie odnotowują lepszą koniunkturę niż małe podmioty. Zdaniem Arkadiusza Krześniaka, głównego ekonomisty Deutsche Bank, wynika to prawdopodobnie z ich mniejszej siły rynkowej.
Małe firmy poddane są silniejszej presji konkurencyjnej, są również bardziej uzależnione od poszczególnych zleceń czy też transakcji – wyjaśnia.

Poprawa koniunktury w sektorze MŚP jest jednak dziś wyraźnie widoczna i wynika przede wszystkim z lepszych prognoz dotyczących przyszłych zamówień. Małe i średnie firmy dostrzegają również poprawę portfela zamówień bieżących, wraz z którymi wzrasta produkcja. Małe i średnie firmy spodziewają się także zwiększenia produkcji w przyszłości. Zdaniem Arkadiusza Krześniaka wzrost ten niestety nie przekłada się bezpośrednio na poprawę bieżącej sytuacji finansowej sektora. Szczególnie dotyczy to firm małych, gdzie następuje nawet pogorszenie nastrojów w tym aspekcie. Mimo to małe i średnie firmy oczekują poprawy sytuacji finansowej w przyszłości, wraz z oczekiwanym wzrostem portfela zamówień.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Duże firmy na fali, małe nabierają rozpędu

Polepszenie sytuacji jest szczególnie widoczne w przypadku firm średnich, z kolei mikroprzedsiębiorcy w największym stopniu muszą borykać się z problemem zatorów płatniczych.


Zatory płatnicze największym problemem dla mikroprzedsiębiorców


Problem zatorów płatniczych nadal doskwiera dużej części polskich przedsiębiorców. Mamy pod tym względem jeden z najgorszych wskaźników w Europie. Dane GUS pokazują, że sytuacja w zakresie ściągania należności w sektorze MSP jest neutralna – tyle samo firm odnotowuje poprawę, co pogorszenie spływu należności. Dane opublikowane w ostatnim czasie przez BIG KRD pokazują, że największe straty z powodu opóźniania płatności lub braku zapłaty od kontrahentów ponoszą mikroprzedsiębiorcy – średnio 7,9 proc. wszystkich wydatków na funkcjonowanie firmy. W przypadku średnich przedsiębiorstw było to dwa razy mniej.
W najbliższym czasie małe i średnie firmy nie oczekują zdecydowanego zwiększenia zatrudnienia, co oznacza, że dysponują obecnie wolnymi mocami produkcyjnymi, podobnie jak firmy duże. Z udostępnionych przez GUS statystyk wynika również, że średnie firmy spodziewają się niewielkiego wzrostu cen sprzedaży, w przeciwieństwie do małych firm, które prognozują utrzymanie cen bez zmian, lub ich niewielki spadek.

W budowlance nastroje zróżnicowane


Analiza danych pod kątem konkretnych branż pokazuje, że najsłabsza koniunktura utrzymuje się wśród małych firm budowlanych. Sytuacja wygląda lepiej w tym sektorze wśród firm średnich. Co ciekawe, całkiem dobrze radzą sobie również mikroprzedsiębiorcy.
Tę relatywnie dobrą sytuację najmniejszych firm budowlanych można tłumaczyć ich większą elastycznością i niższym poziomem kosztów stałych. Z kolei sektor dużych firm budowlanych odstaje od sektora MŚP, mając zasadniczo lepsze wskaźniki zamówień, produkcji, sytuacji finansowej i znacznie szybszy spływ należności – tłumaczy Arkadiusz Krześniak z Deutsche Bank.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: