Monitor Rynku Pracy II 2015
2015-04-15 14:35
Większa dostępność ofert pracy © Jakub Jirsák - Fotolia.com
Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy XII 2014
Stabilny rytm zmian na rynku pracy
Najnowsza fala cokwartalnego badania Monitor Rynku Pracy potwierdza to, o czym mówi się już od kilku miesięcy - na rodzimym rynku pracy mamy do czynienia z dalszą stabilizacją. Obecnie notowany poziom rotacji pracowników między miejscami pracy pikował o 3 punkty procentowe i sięga 22%. Oznacza to, że utrzymuje się na poziomie średnim dla całego minionego roku. Z kolei mierzony przez Randstad indeks mobilności, którego zadaniem jest badanie poziomu otwartości polskich pracowników na zmianę pracodawcy, wzrósł o 1 punkt, osiągając 108 punktów, czyli nieznacznie więcej niż poziom średni dla 4 kwartałów łącznie (107,25 pkt).
Na tle innych krajów europejskich wyniki te są jednymi z najwyższych zanotowanych. Plasuje to Polskę w grupie krajów o trwale wysokim poziomie dynamiki rynku pracy.
Jak zauważa Grzegorz Baczewski, Dyrektor Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Konfederacji Lewiatan:
„Wpływ na nieco niższy odczyt wskaźnika określającego poziom rotacji pracowników mają najpewniej wpływ czynniki sezonowe. Początek roku to okres, w którym pracodawcy są mniej skłonni do zwiększania zatrudnienia, a większa dynamika na rynku pracy pojawia się na wiosnę, zwykle od kwietnia. Należy jednak zauważyć, że rok 2015 jest pod tym względem wyjątkowy. Stopa bezrobocia pozostaje stabilna od grudnia na poziomie ok. 2 pkt. proc. niższym niż przed rokiem. Dane BAEL za IV kwartał 2014 r. wskazują natomiast, że utrzymał się bardzo wysoki poziom zatrudnienia. Pracujących było ponad 16 mln osób. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku nastąpił wzrost liczby pracujących – o 305 tys., tj. o niemal 2%, natomiast liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 290 tys., tj. o ponad 17%. Liczba osób pracujących poszukujących innej pracy zmniejszyła się o 30 tys., tj. o 8,4%.”
fot. mat. prasowe
Rotacje na rynkach pracy w UE
Jak dodaje Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i Public Affairs Randstad:
„Coraz częściej powodem zmiany pracy wśród Polaków uczestniczących w naszym badaniu jest poszukiwanie lepszych warunków zatrudnienia. Obecnie już 45% respondentów wskazuje taką właśnie motywację. Oznacza to, że sami oceniamy kondycję rynku pracy, jako na tyle stabilną i pozytywną, że zwiększa się nasz poziom bezpieczeństwa. Dostrzegamy w tej sytuacji szansę na podniesienie własnej pozycji zawodowej i poprawę warunków życia.”
fot. mat. prasowe
Indeks mobilności
Praca na wyciągnięcie ręki
Trwałej równowadze rynku pracy towarzyszy rekordowo wysokie przekonanie o dostępności ofert zatrudnienia. Wyniki sondażu Instytutu Badawczego Randstad wskazują, że obecnie już 72% badanych stwierdza, że w razie takiej konieczności, znajdzie pracę porównywalną do obecnej w okresie maksymalnie 6 miesięcy. W porównaniu z poprzednim kwartałem jest to wzrost o 7 p.p. Grupa optymistów jest największa w skali wszystkich 19 fal badania i tylko dwukrotnie zanotowano taki sam poziom (w 3 kwartale 2011 i drugim kwartale 2012). Również nasza wiara w znalezienie jakiejkolwiek pracy wzrosła o 5 p.p. do poziomu 81% osiągając wartość jedną z wyższych spośród wszystkich fal badania (tylko raz poziom ten był wyższy o 1p.p. w 4 kwartale 2010 roku).
Przydatne linki:
- Oferty pracy
- Szablony CV
- List motywacyjny - szablony
W tym obszarze Polacy okazują się jednym z najbardziej optymistycznie nastawionych narodów europejskich (średnia dla wszystkich krajów UE wynosi 64% dla porównywalnej pracy, 57% dla jakiejkolwiek).
fot. mat. prasowe
Szansa na znalezienie nowej pracy
„Przekonanie o łatwości zdobycia nowej pracy jest tak wysokie, że po raz pierwszy od dłuższego czasu liczba Polaków aktywnie poszukujących pracy spadła do wyniku jednocyfrowego – 9%. Jeszcze rok temu było to 17%. Teraz oceniamy, że wystarczy się ‘rozejrzeć za pracą’ by ją zdobyć.” – dodaje Agnieszka Bulik
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)