eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyStrefa euro podziękuje ropie naftowej

Strefa euro podziękuje ropie naftowej

2015-04-16 13:00

Strefa euro podziękuje ropie naftowej

Strefa euro © vege - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowsza edycja prognoz analitycy EY i Oxford Economics przewiduje podniesienie prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro. Zamiast o 1,2% r/r mówi się obecnie o 1,5% r/r. To dość optymistyczne przewidywania, zważywszy że rok temu dynamika PKB sięgnęła zaledwie 0,9%. Tegorocznemu ożywieniu mają sprzyjać przede wszystkim dwa czynniki: spadek cen ropy naftowej oraz program skupu obligacji wprowadzony przez EBC. W kolejnych latach wzrost ma ustabilizować się na poziomie 1,6%, jednak rozwój eurolandu mogą hamować problemy strukturalne jego członków.

Przeczytaj także: Strefa euro wychodzi z kryzysu

O symptomach odbicia mówi się już w przypadku większości europejskich gospodarek. Obecnie nasi zachodni sąsiedzi mogą cieszyć się najniższym w swojej historii bezrobociem - w marcu bieżącego roku stopa bezrobocia za Odrą wyniosła jedynie 6,4%.

Znaczny wzrost PKB ma stać się również udziałem Holandii, gdzie oczekuje się przyspieszenia z 0,8% r/r w ubiegłym roku do 1,4% r/r w roku bieżącym. Także gospodarka Hiszpanii zdaje się, że zażegnała problemy i rozwija się najszybciej od 7 lat. Także w nieco wolniej rozwijających się Włoszech można zaobserwować wzrost wydatków konsumenckich. Również wskaźnik koniunktury PMI utrzymuje się na poziomie sygnalizującym poprawę sytuacji przedsiębiorstw i wzrost aktywności gospodarczej.
– Sygnały ożywienia gospodarczego w strefie euro są bardzo wyraźne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że to nie jest gwałtowne przyspieszenie, które pamiętamy sprzed kryzysu ekonomicznego w 2008 roku. Dodatkowo, w samej strefie euro występują i będą nadal występować istotne różnice w tempie wzrostu gospodarczego pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi. W efekcie, mogą się pogłębiać różnice między tymi krajami, które wdrożyły niezbędne reformy strukturalne, a tymi, które zaniechały wprowadzenia koniecznych zmian – mówi Marek Rozkrut, Partner w Zespole Analiz Ekonomicznych, Główny Ekonomista EY.

fot. mat. prasowe

Stopa bezrobocia w 2015 roku

Niemcy mogą się obecnie cieszyć najniższym w swojej historii bezrobociem.


Ropa najtańsza od 6 lat


W 2014 roku w strefie euro poprawiły się nastroje konsumentów i miał miejsce dalszy spadek bezrobocia. Z kolei w roku 2015, do czynników sprzyjających wzrostowi gospodarczemu dołączą także taniejące paliwa. Spadek cen paliw może przełożyć się na zwiększenie realnego dochodu mieszkańców Eurolandu o 1,0-1,5%, przyczyniając się do przyspieszenia wzrostu wydatków konsumpcyjnych do 1,6% r/r w 2015 r. Według prognoz EY i Oxford Economics średnioroczna cena za baryłkę ropy w tym roku wyniesie 55 dolarów. Spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach mogą z kolei przyczynić się do deflacji. Według prognoz, w 2015 roku wskaźnik cen konsumpcyjnych obniży się o 0,2% r/r, żeby w kolejnym roku wzrosnąć o 1,1%.

Działania EBC zapobiegną deflacji?


Ogłoszony pod koniec stycznia przez Europejski Bank Centralny EBC program skupu obligacji na kwotę 60 mld euro miesięcznie ma zapobiec nakręcaniu się spirali deflacyjnej i w średnim terminie pozwolić na przywrócenie inflacji w pobliże poziomu 2% r/r. Program skupu obligacji powinien również osłabić wspólną walutę, co z kolei wesprze eksport. Zgodnie z prognozą ekspertów EY i Oxford Economics, w 2015 roku eksport ze strefy euro wzrośnie o 4,0%, a w kolejnym o 4,5%.
– W dłuższym terminie dynamikę wzrostu eksportu będą jednak hamować wysokie na tle innych obszarów gospodarczych koszty produkcji. Do zmiany tej sytuacji niezbędne są reformy strukturalne, które pozwolą na poprawę konkurencyjności produktów i usług wytwarzanych w strefie euro – mówi Marek Rozkrut.
Przeczytaj także: Strefa euro przed ożywieniem Strefa euro przed ożywieniem

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Inflacja III 2015

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: