Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2015 r.
2015-04-17 11:22
Przeczytaj także: Fuzje i przejęcia w sektorze chemicznym będą rosnąć
Wśród transakcji z ujawnioną ceną, aż siedem przekroczyło wartość 100 mln EUR, co jest podobnym wynikiem do 4Q (8 transakcji powyżej 100 mln EUR wśród tych z ujawnioną ceną). Zmiana nastąpiła natomiast w grupie transakcji z wartością poniżej 100mln PLN – wciąż dominują w zestawieniu, ale jest ich aż 12% mniej niż w 4Q 2014.
Patrząc na największe transakcje, pierwszy kwartał na polskim rynku fuzji i przejęć niewątpliwie należał do TVN. Medialny gigant został przejęty przez brytyjską spółkę Southbank Media Ltd. za 584 mln euro. Była to największa kwotowo transakcja w Polsce, ale i w Europie (dla porównania największa transakcja na świecie to przejęcie Pharmacyclics przez AbbVie za kwotę 21 milliardów USD).
CEE w lekkiej zadyszce, a Europa Zachodnia na górce
Pomimo tego, że na arenie międzynarodowej, jak i w całej Europie zauważalne jest lekkie osłabienie rynku (globalnie spadki na poziomie ok. 30% zarówno wartości, jak i ilości transakcji) eksperci nie przewidują spektakularnego załamania. Mówi się raczej o stabilizacji i dużym zróżnicowaniu w zależności od regionów. Chociaż rynek CEE łapie lekką zadyszkę, bo notuje spadki zarówno w wartościach, jak i ilościach transakcji, to dobra koniunktura utrzymuje się w Europie Zachodniej. Zachód Europy to region, gdzie notowane są wzrosty, zarówno ilości transakcji, jak i wartości, z największą aktywnością i największymi transakcjami w Anglii, Francji I Niemczech. Bardzo dobrze radzą sobie Czechy, gdzie wartości transakcji wzrosły prawie dwukrotnie (a ilość spadła z 60 do 29).
Virtual Data Room w użyciu, także przy małych transakcjach
Zgodnie z naszym przewidywaniem, polska branża transakcyjna wciąż się profesjonalizuje, zauważamy coraz powszechniejsze użycie systemu Virtual Data Room. W pierwszym kwartale 2015 r. odnotowaliśmy użycie systemu VDR podczas 15 spośród 50 transakcji (co stanowi 50% wzrost w stosunku do 4Q). Uważamy, że było ich zdecydowanie więcej, ale nie były one jawne. Jedną z spółek, która ujawniła informację o użyciu VDR było PZU i transakcja sprzedaży PZU Litwa przez PZU SA za 54 mln Euro. Zgodnie z opinią Dyrektora Inwestycyjnego PZU, Marcina Jaszczuka „Wykorzystanie systemu usprawniło realizację transakcji, poprzez podniesienie poziomu efektywności oraz skrócenie czasu trwania procesu.”
Przeczytaj także:
Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2025
![Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2025 [© Freepik] Fuzje i przejęcia w Polsce w I kw. 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/fuzje-i-przejecia/Fuzje-i-przejecia-w-Polsce-w-I-kw-2025-266004-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
fuzje i przejęcia, przejęcia, wartość fuzji i przejęć, rynek fuzji i przejęć, liczba fuzji i przejęć
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)