Kluby fitness w coraz lepszej kondycji
2015-04-21 10:43
Kluby fitness w coraz lepszej kondycji © AntonioDiaz - Fotolia.com
Przeczytaj także: BIG InfoMonitor: kluby fitness bez kondycji, a długi (93 mln zł) będą rosnąć
Wartość europejskiego rynku fitness w 2014 roku wyniosła 26,8 mld euro (to o 1,6 mld euro więcej niż rok wcześniej), z czego 65 proc. stanowią przychody wygenerowane w pięciu krajach: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji oraz Hiszpanii. Pod koniec ubiegłego roku do klubów fitness w Europie należało w sumie 50,1 mln osób, o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 20 proc. z tej liczby to członkowie trzydziestu największych europejskich sieci fitness – mówi Marcin Diakonowicz, Partner w Dziale Audytu, Lider Sports Business Group Deloitte. Wg prognoz Hermana Rutgersa, członka zarządu EuropeActive, w 2025 roku już nawet około 80 mln Europejczyków może korzystać z usług sieci fitness.Jak wynika z raportu, średni wskaźnik penetracji w badanych krajach wynosi obecnie 7,2 proc. Liderami pod tym względem są Szwecja (16,6 proc.) oraz Holandia (16 proc.). W Polsce wskaźnik ten wyniósł w 2014 roku 7,1 proc. wobec 6,4 proc. rok wcześniej. Z raportu wynika, że istnieje wyraźna korelacja pomiędzy poziomem PKB a wzrostem liczby członków klubów fitness. Widać to szczególnie na przykładzie Polski i Turcji, które mając stosunkowo niski wskaźnik penetracji, mają przed sobą szerokie perspektywy rozwoju. Z kolei Niemcy i Wielka Brytania mogą pochwalić się największą liczbą członków klubów fitness, która wynosi odpowiednio 9,1 i 8,3 mln osób.
fot. AntonioDiaz - Fotolia.com
Kluby fitness w coraz lepszej kondycji
W Polsce działa około 2,5 tys. klubów fitness, dla porównania rok wcześniej było to 2,4 tys. Jako kluby fitness raport definiuje miejsca dostępne dla wszystkich, z których można korzystać za miesięczną lub jednorazową opłatą. Pomieszczenie przeznaczone do uprawiania sportu, które posiada sprzęt do treningu wytrzymałościowego (siłownia), wydolnościowego (rowery, wiosła etc) i do budowy kondycji fizycznej (np. bieżnia); opcjonalnie wyposażone w nowoczesne urządzenia z czujnikami tętna, serca etc. Do tej kategorii zaliczane są także baseny czy sale taneczne, jeżeli spełniają powyższe kryteria.
Na koniec 2014 roku członkami klubów fitness było 2,73 mln Polaków, dla porównania rok wcześniej było to 2,48 mln. Z kolei suma przychodów polskich klubów fitness w omawianym okresie wyniosła 3,6 mld zł. Na tę kwotę złożyły się przede wszystkim składki członkowskie oraz dodatkowe przychody z innej działalności. Średnia wysokość miesięcznej opłaty członkowskiej wynosi w Polsce 29,4 euro, czyli około 120 zł.
Większość klubów znajduje się w rękach prywatnych właścicieli, a w porównaniu z resztą Europy rozdrobnienie polskiego rynku jest znaczne. Ośmiu największych rodzimych operatorów posiada 4,8 proc. udziału w rynku. Bardzo popularnym modelem w Polsce, inaczej niż jest to w innych krajach, są programy pracownicze, a liderem na tym rynku jest Benefit Systems, którego szacowana liczba członków wynosi 500 tys. osób – mówi Marcin Diakonowicz.
Jak duży jest potencjał wzrostu polskiego rynku fitness świadczą nastroje samych właścicieli działających w Polsce klubów. Według 36,4 proc. z nich przychody z prowadzonej działalności wzrosną w tym roku powyżej 7,5 proc. Rok temu myślało tak 20 proc. ankietowanych. Z kolei 45,5 respondentów spodziewa się, że wzrost ten wyniesie pomiędzy 2,5 a 7,5 proc. (w 2013 roku było to 52 proc. osób). Jest to najbardziej „optymistyczny” wynik wśród analizowanych krajów. Najbardziej pesymistyczni są z kolei właściciele klubów fitness w Rosji.
fot. mat. prasowe
Spodziewany wzrost przychodów klubów fitness w 2015 roku
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)