PGNiG wprowadza znaczne rabaty dla odbiorców hurtowych gazu
2015-04-20 21:12
Najwięksi odbiorcy gazu zapłacą mniej © Andrei Merkulov - Fotolia.com
Od maja strategiczni klienci Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa będą mogli liczyć na duże rabaty za dostarczany im przez gazowy koncern surowiec. Program „Uwolnienie Cen” to reakcja spółki na działania konkurencji i liberalizowanie się rynku obrotu gazem ziemnym.
Przeczytaj także: Nie będzie podwyżek cen gazu. Prezes URE odrzucił wniosek PGNiG
Program rabatowy obejmie zakupy gazu od początku maja do końca roku, jednak nie dłużej niż do momentu ewentualnego pełnego uwolnienia rynku (zniesienia obowiązku zatwierdzania taryfy przez szefa Urzędu Regulacji Energetyki). Z programu rabatowego będą mogli korzystać duzi odbiorcy, którzy zadeklarują, że będą odbierać co najmniej 80 procent wcześniej zamówionych ilości paliwa gazowego.Odbiorcy którzy przystąpią do programu rabatowego, będą co prawda nadal rozliczani za zakupione paliwo gazowe zgodnie z obowiązującą taryfą PGNiG, jednak z uwzględnieniem rabatu w stosunku do ceny taryfowej. Wysokość rabatu będzie zależna od odbieranych ilości oraz równomierności poboru, przy czym to odbiorcy odbierający duże ilości z równym wskaźnikiem poboru mogą liczyć na największe upusty. Upusty będą też powiązane z cenami surowca na Towarowej Giełdzie Energii, co oznacza, że stawki dla dużych odbiorców będą na poziomie cen rynkowych. Obecnie ceny gazu na Towarowej Giełdzie Energii są silnie skorelowane z cenami gazu na rynkach Europy Zachodniej.
– PGNiG nie boi się walczyć o rynek i ocenia, że uwolnienie rynku jest nieuchronne, stąd konieczność reakcji już teraz. Cena taryfowa jest ceną maksymalną, zaś w oczekiwaniu na uwolnienie rynku gazu spółka dostosowuje swoją ofertę produktową. Przystępujący do programu rabatowego klienci będą płacili cenę indeksowaną do cen giełdowych przy jednoczesnym zachowaniu pułapu ceny maksymalnej w postaci ceny taryfowej – powiedział Mariusz Zawisza, prezes PGNiG.
PGNiG szacuje, że program rabatowy zdobędzie duże poparcie odbiorców, ze względu na umożliwienie rozliczeń powiązanych z cenami rynkowymi gazu.
Przeczytaj także:
Pogromca mitów gazowych. Wywiad z Mariuszem Zawiszą, prezesem PGNiG
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)