Rynek pracy nie powinien wykluczać
2015-04-21 14:27
Rynek pracy nie powinien wykluczać © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Według danych OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), około 30 proc. Polaków zadeklarowało, że mają wyższe kwalifikacje, niż wymaga ich stanowisko. Jednocześnie 16 proc. uważało, że mają za niskie umiejętności by poradzić sobie ze swoimi obowiązkami w pracy. Jak wskazują analitycy rynku pracy zapotrzebowanie na konkretne umiejętności na świecie zmienia się, i są to zmiany bardzo trudne do przewidzenia.
Przeczytaj także: Znikoma aktywność zawodowa kobiet 50+
- Obecnie bardzo silnym trendem i powszechnym zjawiskiem, z którym mamy do czynienia jest starzenie się społeczeństwa. Ze względu na spadającą dzietność i wzrastającą długość życia stosunek niepracujących oraz osób starszych do ludzi w wieku produkcyjnym ciągle ulega zmianie i z poziomu 38 proc. według danych w 2000 r. do 2050 r. ma wynieść 70 proc. Z drugiej strony jak wskazuje prognoza GUS liczba ludności w wieku emerytalnym w Polsce wzrośnie w perspektywie najbliższych dekad do blisko 10 mln w 2050 r. – podkreśla Anna Wicha, Dyrektor Generalny Adecco Poland – Oznacza to, że żadna gospodarka, w tym oczywiście Polska, nie może sobie pozwolić na marnowanie talentów i zasobów ludzkich poprzez wykluczanie z rynku pracy takich grup jak młodzi, kobiety czy osoby w starszym wieku – dodaje.
fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com
Rynek pracy nie powinien wykluczać
Kobiety na rynku pracy
Według badań przeprowadzonych przez OECD zaangażowanie kobiet na rynku pracy ma bezpośredni wpływ na PKB. W Japonii wzrost wynikający ze wspierania pracy kobiet wyniósł 9 proc. W krajach nienależących do OECD wartości mogą być wyższe, na przykład 10 proc. w RPA i 34 proc. w Egipcie.
Wskaźnik udziału kobiet w rynku pracy jest głównie uzależniony od specyfiki danego kraju. Mieszkanki Turcji, Włoch czy Korei Południowej są bierne w porównaniu z Norweżkami, Dunkami czy Szwajcarkami. Jak wskazuje GUS w Polsce poziom aktywności zawodowej kobiet jest w dalszym ciągu niższy niż mężczyzn. W 2013 r. na 1 000 aktywnych zawodowo mężczyzn przypadało 554 biernych zawodowo, podczas gdy na 1 000 aktywnych zawodowo kobiet – 1 060 biernych zawodowo. W dalszym ciągu bierna zawodowo ludność naszego kraju jest znacznie sfeminizowana – ponad 61 proc. populacji stanowią kobiety. W przypadku Polek najwyższy odsetek aktywnych występuje w wieku 40–44 lata - na 1 000 kobiet 841 pracowało bądź poszukiwało aktywnie pracy.
Najczęściej wskazywanymi barierami dla rozwoju kobiet na rynku pracy są m.in. mała dostępność instytucji, które zapewniają dostęp do opieki nad dziećmi lub seniorami w rodzinie, niskie wykształcenie oraz tradycyjne podejście do roli kobiety w społeczeństwie. Jak wskazuje GUS kobiety w Polsce częściej niż mężczyźni są również zagrożone bezrobociem długotrwałym.
W całym 2013 r. zgodnie z danymi pochodzących z urzędów pracy 41,6 proc. zarejestrowanych bezrobotnych kobiet i 34,9 proc. zarejestrowanych bezrobotnych mężczyzn pozostawało bez pracy dłużej niż rok.
- W Turcji 78 proc. kobiet w wieku produkcyjnym ma wykształcenie niższe niż średnie. Silne są też tam tradycyjne role społeczne. Niemniej jednak przeszkody związane z tradycyjnym pojmowaniem ról w rodzinie są obecne we wszystkich krajach OECD. Ze stwierdzeniem „kobieta powinna być gotowa porzucić pracę dla dobra rodziny” zgodziło się w Szwajcarii 63 proc. ojców i 57 proc. matek dzieci poniżej 15 roku życia. Wyniki takiego samego badania przeprowadzonego w Polsce, Niemczech, Portugalii, Izraelu i na Węgrzech są podobne – podkreśla Anna Wicha. - Jedną z metod pokonania tej bariery jest elastyczny czas pracy. W Szwajcarii, gdzie wskaźnik zatrudnienia kobiet wynosi 78 proc. (i rośnie), 46 proc. kobiet pracuje tylko na cześć etatu. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być nie tylko osobiste,
ale też strukturalne. Może brakować miejsca w placówkach, które zajmą się dziećmi w czasie, gdy rodzice są w pracy, ważne są też kwestie podatkowe i prawne – dodaje.
Przeczytaj także:
Kobiety na rynku pracy: stres, mikroagresja i wypalenie zawodowe
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zatrudnianie kobiet, kobiety na rynku pracy, sytuacja kobiet na rynku pracy, kobiety, praca dla młodych, praca 50+
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)