Zarządzanie ryzykiem: jak to robić efektywnie?
2015-04-22 09:28
Przeczytaj także: 5 zasad przejęcia kontroli nad ryzykiem nadużyć w firmie
Zasada nr 4. Profesjonalne wsparcie w postaci właściwej organizacji, dyscypliny i systematyczności
Dobrze, aby analiza ryzyka opierała się na zasadach spisanych w formie procedur. To mogą być proste dokumenty, zawierające:
- Definicje (odpowiadające na pytanie: w jaki sposób organizacja interpretuje kluczowe kwestie)
- Cele zarządzania ryzykiem (wskazanie oczekiwań ściśle powiązanych ze strategią firmy)
- Role i zakres odpowiedzialności (w tym decydentów, dobrą praktyką jest organizacja komitetu ds. zarządzania ryzykiem, który może być elementem posiedzenia Zarządu)
- Opis stosowanych metod.
Najistotniejsza jest konsekwencja w działaniach - analiza ryzyka musi się odbywać regularnie, a dla największych ryzyk nawet w sposób ciągły – częstotliwość analizy zależy od skali organizacji i natężenia danego typu ryzyka. Po cyklu analizy ryzyk należy pilnować realizacji zadeklarowanych planów działania, pomiaru ustalonych wskaźników. Ważny jest także skrupulatny monitoring ustalonych terminów, oraz raportowanie terminowości realizowanych działań.
Ważką kwestią jest również możliwość wsparcia procesu zarządzania ryzykiem systemem informatycznym. System ten może w sobie integrować inne elementy kontroli wewnętrznej:
- rekomendacje audytu,
- zasady compliance,
- kluczowe punkty kontrolne.
Może też służyć jako „podręczny” zestaw procedur oraz zakresów obowiązków w firmie. Główną zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu po stronie kadry zarządzającej i pracowników, szybki dostęp do informacji i łatwiejsza kontrola nad aktualnością rejestru ryzyk i powiązanych z nim działań.
Zasada nr 5. Szerokie i wybiegające w przyszłość spojrzenie
Nie możemy myśleć w kategoriach „tu i teraz”, należy myśleć o biznesie w bardzo szerokim kontekście, wybiegać w przyszłość. Jeśli już dziś zidentyfikujemy szanse i zagrożenia, które przyniesie jutro, to nasza firma ma większe szanse na prawdziwy sukces
fot. mat. prasowe
Podstawy efektywnego zarządzania ryzykiem
Wdrożenie powyższych pięciu zasad w procesie zarządzania ryzykiem daje kadrze zarządzającej narzędzia do diagnozowania potencjalnych zagrożeń, w obliczu których ich firma może stanąć, zaś myślenie o działaniach firmy z uwzględnieniem pierwiastka ryzyka powinno być naturalnie wkomponowane we wszystkie istotne decyzje. Bo powtarzając za Reinhardem Mohn’em, założycielem konglomeratu Bertelsmann, "Najpoważniejszym ryzykiem dla firmy jest zapomnienie o ryzyku".
Karolina Kozłowska-Kawycz, Dyrektor Doradztwa i Zarządzania Ryzykiem w w Warszawie
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)