eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacjaJak ICT wpływa na środowisko i co zmieni 5G?

Jak ICT wpływa na środowisko i co zmieni 5G?

2015-04-22 12:12

Jak ICT wpływa na środowisko i co zmieni 5G?

5G © Natalia Merzlyakova - Fotolia.com

Rozwój mobilnego internetu, usług w chmurze oraz ciągły wzrost liczby urządzeń przyłączanych do sieci ma sprawić, że do 2020 roku liczba danych przesyłanych w sieciach mobilnych będzie rosnąć w tempie około 40 procent rok do roku. Także za pięć lat sektor teleinformatyczny odpowiedzialny będzie za emisję 2 procent gazów cieplarnianych - czytamy w raporcie Sustainability and Corporate Responsibility 2014, zrealizowanym przez Ericsson.

Przeczytaj także: Wdrożenie 5G podwyższy zużycie energii o 170%

Jak podaje raport Ericsson Sustainability and Corporate Responsibility 2014 Sektor teleinformatyczny (ICT) jest obecnie odpowiedzialny za 1,3% całkowitej emisji gazów cieplarnianych na świecie (GHG). W ciągu najbliższych pięciu lat wartość ta ma zwiększyć się zaledwie o 0,7%.

Ten niewielki wzrost procentowy wpływu branży teleinformatycznej na klimat to następstwo rozwoju technologicznego oraz ogólnobranżowych wysiłków dążących do ograniczenia zużycia energii. Nie można jednak zapominać, że wpływ ICT na środowisko wciąż jest jednak istotny, dlatego ograniczanie negatywnego oddziaływania branży pozostaje jednym z priorytetów.

ICT tworzy możliwości


Podczas gdy stały rozwój sektora teleinformatycznego tworzy wyzwania środowiskowe, daje on również ogromne możliwości i liczne rozwiązania, które pomagają niwelować emisję gazów cieplarnianych przez inne branże. Raport firmy Ericsson prognozuje, że rozwiązania ICT mają potencjał by zmniejszyć globalną emisję gazów cieplarnianych nawet o jedną szóstą. Odbywać się to będzie przede wszystkim za sprawą rezygnacji z fizycznych produktów i systemów na rzecz środowisk wirtualnych, zamiana podróży służbowych na efektywne środowiska telepracy i telekonferencji. Rozwiązania teleinformatyczne mogą również ograniczyć zużycie energii poprzez wykorzystanie smart pomierników i tzw. smart gridów – co szczególnie wpłynie na wzrost efektywności energetycznej takich sektorów gospodarki jak: energetyka, gazownictwo, transport i logistyka.

fot. Natalia Merzlyakova - Fotolia.com

5G

5G pozwala potencjalnie na wykonanie kolejnego kroku do sieci „zawsze zoptymalizowanej”.


“Nasza strategia to maksymalizowanie wydajności energetycznej naszych własnych produktów i rozwiązań, redukowanie śladu węglowego naszych aktywności, ale również napędzanie transformacji, która umożliwi powstanie gospodarki opartej na technologiach niskoemisyjnych” – powiedziała Katarzyna Pąk, dyrektor Public and Media Relations w firmie Ericsson.



Wydajność energetyczna 5G


Najważniejsze wymagania i koncepcje funkcjonowania nowej sieci 5G są aktualnie ustalane. Wydajność energetyczna ukierunkowana na ograniczenie konsumpcji energii elektrycznej jest jednym z kluczowych wymagań względem sieci nowej generacji. Ericsson przewiduje, że działania standaryzacyjne rozpoczną się już w przyszłym roku. W przypadku sieci poprzednich generacji: 2G, 3G i 4G wydajność energetyczna była zorientowana na przejście z sieci „zawsze włączonej” do „zawsze dostępnej”. 5G pozwala potencjalnie na wykonanie kolejnego kroku do sieci „zawsze zoptymalizowanej”. Dzisiejsze sieci, ale również sieci przyszłości, będą musiały radzić sobie nie tylko z dużym natężeniem ruchu, ale również z dużymi amplitudami ruchu i niskim średnim napełnieniem sieci. Taka specyfika wymaga efektywnych trybów „wygaszania” sieci tak by zoptymalizować zużycie energii.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: