eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCERT: ponad ćwierć miliona zainfekowanych komputerów na dzień

CERT: ponad ćwierć miliona zainfekowanych komputerów na dzień

2015-04-22 17:28

CERT: ponad ćwierć miliona zainfekowanych komputerów na dzień

W 2014 roku hakerzy coraz częściej atakowli w Polsce banki © Artur Marciniec - Fotolia.com

W Polsce w 2014 roku w ciągu każdej doby było średnio 280 tysięcy zainfekowanych komputerów, coraz więcej ataków pochodzi też z Polski - wynika z raportu CERT Polska, funkcjonującego w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej zespołu monitorującego zagrożenia pojawiające się w polskich sieciach. Najpopularniejszą metodą infekowania polskich użytkowników Internetu są zainfekowane załączniki.

Przeczytaj także: CERT: polski internet coraz bardziej niebezpieczny

CERT Polska podsumował zagrożenia bezpieczeństwa i ataki przeprowadzone w polskim Internecie w roku 2014. Specjaliści z NASK zaobserwowali wzrost działalności przestępców ukierunkowanej na użytkowników bankowości internetowej. Wysokość wykradzionych kwot niejednokrotnie wynosiła kilkaset tysięcy złotych.

W 2014 r. CERT zaobserwował rozsyłanie spamu ze złośliwym oprogramowaniem podszywającego się m. in. pod znane polskie i międzynarodowe firmy, takie jak: Allegro.pl, Orange, Play, TMobile, mBank, DHL, Netia, UPC, Poczta Polska, UPS, Booking.com czy Vodafone. Zdarzały się również wiadomości e-mail o zakupie poprzez opcję „Kup Teraz” laptopa, wraz z podanym numerem aukcji, bardzo przypominającej powiadomienia wysyłane przez serwis Allegro.pl. Elementem wspólnym tych ataków był załącznik zawierający złośliwe oprogramowanie lub odnośnik do złośliwego oprogramowania. W 2014 roku najbardziej popularnymi trojanami bankowymi w Polsce były ISFB, Tinba, Kronos, VMZeuS.

Specjaliści z CERT zwrócili też uwagę na znaczny wzrost ataków złośliwego oprogramowania napisanego przez osoby posługujące się językiem polskim. Wzrosła tez liczba ataków na klientów korporacyjnych i administrację samorządową.

Ataki DDoS w 2014 roku wymierzone były między innymi w witrynę Prezydenta RP i w witryny Giełdy Papierów Wartościowych, ataki te miały jednak znaczenie propagandowe i nie wyrządziły znaczących szkód.

W 2014 roku miały miejsce wycieki danych, z których największy związany był z atakiem na Giełdę Papierów Wartościowych. Pozostałe były mniej znaczące.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: