Koniunktura przemysłowa IV 2015
2015-04-23 16:07
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2015
Wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez przedsiębiorców w kwietniu br., podobnie jak przed rokiem, wynosi 77%. W ujęciu rocznym w największym stopniu wzrosło wykorzystanie mocy produkcyjnych u producentów papieru i wyrobów z papieru, metalowych wyrobów gotowych oraz zajmujących się poligrafią i reprodukcją zapisanych nośników informacji, którzy osiągnęli najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych (87%).
2. Budownictwo
W kwietniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 4 (w marcu minus 7). Poprawę koniunktury sygnalizuje 15% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 19% (przed miesiącem odpowiednio 14% i 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie
W kwietniu oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu i w analogicznym okresie ostatnich trzech lat. Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Prognozy portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są optymistyczne, lepsze od przewidywań formułowanych w marcu. Dyrektorzy przedsiębiorstw po raz pierwszy od czerwca 2011 r. przewidują nieznaczny wzrost zatrudnienia. Przedsiębiorcy spodziewają się nieco mniej znaczącego od zapowiadanego w ubiegłym miesiącu spadku cen robót budowlano-montażowych.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w budownictwie wg klas wielkości
Spośród badanych podmiotów 23% (przed rokiem 21%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Kwiecień jest drugim z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się nieznacznego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.
W kwietniu jednostki o liczbie pracujących od 10 do 249 osób oceniają ogólny klimat koniunktury mniej pesymistycznie niż w marcu. Przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniają ogólny klimat koniunktury optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem. W podmiotach o liczbie pracujących do 9 osób sygnalizowane jest utrzymanie klimatu koniunktury na nieznacznym pozytywnym poziomie. W zakresie portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej jednostki z większości klas wielkości formułują mniej niekorzystne niż w marcu oceny bieżące i optymistyczne prognozy. Dyrektorzy przedsiębiorstw dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) jako jedyni oceniają portfel zamówień korzystnie. W ostatnich dwóch latach można zaobserwować stopniową poprawę w zakresie omawianych wskaźników we wszystkich klasach wielkości.
W kwietniu 3,9% przedsiębiorców deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności (2,9% przed rokiem). Po kilkuletnim okresie stopniowego wzrostu odczuwania przez przedsiębiorców ograniczeń działalności wynikających z kosztów zatrudnienia (60% w kwietniu br., 62% przed rokiem), wysokich obciążeń na rzecz budżetu (40% w kwietniu bieżącego i ubiegłego roku) oraz niejasnych i niespójnych przepisów prawnych (30% w kwietniu br., 32% przed rokiem), w bieżącym miesiącu oceny dotyczące tych barier kształtują się na poziomie zbliżonym do odnotowanego w marcu. Podobnie jak w poprzednim miesiącu sygnalizowana jest również, wciąż bardzo istotna, bariera związana z konkurencją na rynku (57% w kwietniu bieżącego i ubiegłego roku), utrzymująca się na wysokim poziomie już od 2013 roku.
W okresie ostatnich dwóch lat zwiększało się stopniowo wykorzystanie mocy produkcyjnych i w kwietniu kształtuje się na poziomie 74% (72% w analogicznym miesiącu ub. r.).
W kwietniu 16% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 73% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 18%, 71%, 11%).
Ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się w kwietniu na poziomie plus 12 (plus 9 w marcu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 21% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 9% (przed miesiącem odpowiednio 20% i 11%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Diagnozy i prognozy sprzedaży są bardziej pozytywne od formułowanych przed miesiącem. W kwietniu po raz pierwszy od sierpnia ub. r. oceny sytuacji finansowej są nieznacznie korzystne. Odpowiednie przewidywania są optymistyczne, lepsze od zgłaszanych od czerwca 2014 r. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów. Przedsiębiorcy przewidują, iż dynamika zmian cen towarów może być nieco wolniejsza od prognozowanej w marcu.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)