Koniunktura przemysłowa IV 2015
2015-04-23 16:07
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa III 2015
W kwietniu korzystnie koniunkturę w handlu hurtowym oceniają jednostki ze wszystkich województw, najlepiej z opolskiego i podlaskiego, a najmniej korzystnie – przedsiębiorstwa z województw lubuskiego oraz warmińsko-mazurskiego.
Najbardziej optymistycznie koniunkturę w handlu detalicznym oceniają w kwietniu przedsiębiorstwa, których siedziba znajduje się w województwie pomorskim i wielkopolskim. Najbardziej pesymistyczne oceny w tym zakresie zgłaszają przedsiębiorstwa z województwa świętokrzyskiego.
Najkorzystniejsze oceny koniunktury w kwietniu, lepsze od notowanych w ubiegłym miesiącu, zgłaszają jednostki z sekcji transport i gospodarka magazynowa mające siedzibę w województwie lubelskim, dolnośląskim i małopolskim.
Najbardziej pesymistycznie, ale lepiej niż w marcu, oceniają koniunkturę podmioty mające siedzibę w województwie lubuskim i podlaskim.
W większości województw podmioty z sekcji działalność związana z zakwaterowaniem i gastronomią oceniają w kwietniu koniunkturę pozytywnie. Najbardziej korzystne oceny koniunktury, lepsze od formułowanych przed miesiącem, zgłaszają jednostki, których siedziba znajduje się w województwie opolskim, świętokrzyskim, podkarpackim oraz zachodnio-pomorskim. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż w marcu, oceniają koniunkturę podmioty z województwa lubelskiego i podlaskiego.
Podmioty z sekcji informacja i komunikacja ze wszystkich województw (z wyjątkiem lubuskiego) oceniają w kwietniu koniunkturę pozytywnie. Najbardziej optymistycznie, podobnie jak przed miesiącem, oceniają koniunkturę firmy mające siedzibę w województwie warmińsko-mazurskim.
7. Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)
Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI)1 kształtuje się w kwietniu na poziomie zbliżonym do odnotowanego przed miesiącem i przed rokiem.
Wskaźniki dotyczące przemysłu, budownictwa i handlu przyjęły wartości powyżej 100. Składowe dotyczące budownictwa, handlu i usług zmniejszają się w stosunku do poziomu sygnalizowanego w poprzednim miesiącu, a odnoszące się do przemysłu – wzrastają. W skali roku rosną wartości wskaźnika dla przemysłu i budownictwa, a spadają – dla handlu i usług.
Zarówno w porównaniu z poprzednim miesiącem, jak i w skali roku, rosną wskaźniki prognostyczne. Maleją w stosunku do marca składowe diagnostyczne, które są zbliżone do poziomu z kwietnia ub. r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)