Rynek pracy w I kwartale 2015 r.
2015-04-25 00:30
Rynek pracy w I kwartale 2015 r. © vege - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rynek pracy w III kwartale 2018 r.
Dynamika rynku pracy w Q1 2015 r.
Pierwszy kwartał 2015 r. zaowocował wzrostem publikowanych ofert pracy i nieznacznymi zmianami w obszarze najbardziej popularnych stanowisk.
Biorąc pod uwagę ilość publikowanych przez pracodawców ogłoszeń widać wyraźnie, że najłatwiej o pracę w obszarze sprzedaży i obsługi klienta (32,6% wszystkich ofert pracy) oraz programowania i IT (21,2%). Branże, w których stosunkowo łatwo o pracę to również księgowość i podatki (12,5%) oraz – w dalszym ciągu – finanse i bankowość (13,5%). Przy czym w ramach IT ilość ofert pracy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 5,7%, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na programistów. Pozostałe najpopularniejsze branże, mimo że nadal dominują na rynku pracy, odnotowały procentowy spadek ilości ogłoszeń. W przypadku sprzedaży o 5,5%, finansów i bankowości o 3,4%, a w przypadku księgowości – o 1,5%.
Przydatne linki:
Wyszukiwarka ofert pracy
Sprawdź średnie zarobki na wybranym stanowisku
Duże zapotrzebowanie wśród pracodawców widać w zakresie kadry zarządzającej – ogłoszenia na stanowiska menedżerskie stanowiły 10,1% ilości wszystkich ogłoszeń. Oznacza to, że co dziesiąte ogłoszenie kierowane jest do osoby, która będzie dysponować kompetencjami przywódczymi.
Poza branżą programowania i IT największy przyrost ofert pracy w porównaniu do Q1 2014 r. odnotowały takie branże jak inżynieria i projektowanie, doradztwo i konsulting oraz human resources i kadry. O 1,7% wzrosło również zapotrzebowanie na pracowników fizycznych – ogłoszenia w tej kategorii stanowiły prawie 7% wszystkich ogłoszeń opublikowanych w serwisie.
fot. vege - Fotolia.com
Rynek pracy w I kwartale 2015 r.
Top 10 poszukiwanych stanowisk pracy
Kogo poszukiwali pracodawcy w pierwszym kwartale 2015 r.? Przede wszystkim były to stanowiska związane z branżą IT – programiści (głównie Java i .NET) oraz sprzedażą i obsługą klienta.
10 najpopularniejszych stanowisk to:
- Przedstawiciel Handlowy
- Programista Java
- Księgowy
- Specjalista ds. Obsługi Klienta
- Programista
- Programista .NET
- Pracownik ds. Telefonicznej Obsługi Klientów Obcojęzycznych
- Pracownik Help Desk
- Specjalista ds. Księgowości
- Sprzedawca
W porównaniu do analogicznego kwartału 2014 r. nie widać większych zmian w zakresie najbardziej pożądanych pracowników – wprawdzie pracodawcy w mniejszym stopniu poszukiwali młodszych księgowych, ale TOP 10 najpopularniejszych stanowisk nadal zdominowane jest przez IT, księgowość oraz pracowników związanych z obsługą klienta i handlem.
Gdzie najłatwiej i najtrudniej o pracę?
Najwięcej ofert pracy w Q1 215 r. zostało opublikowanych w województwach mazowieckim (17,5% wszystkich ogłoszeń), małopolskim (12,5%) oraz dolnośląskim (12,3%). Te województwa zanotowały również największy – w porównaniu do I kwartału ubiegłego roku – przyrost ilości ofert pracy. Najmniej ofert pojawiło się w województwie świętokrzyskim (1,9%), podlaskim (2,1%) i lubuskim (2,4%). Warto jednak zauważyć, że jest to związane nie tylko z dynamiką rozwoju firm w poszczególnych regionach, ale również z wielkością zaludnienia.
Analizując procentowo podział ogłoszeń na województwa, w większości regionów sytuacja w pierwszym kwartale 2014 i 2015 roku była podobna. Jedynie w województwie wielkopolskim procentowy udział ogłoszeń w stosunku do całości kraju spadł o 2,2% (z 12,1% w Q1 2014 r do 9,8% w Q1 2015 r.). Nie oznacza to jednakże spadku ilości miejsc pracy czy samych anonsów – jest to raczej wynik tego, że pozostałe regiony zwiększyły nieznacznie swój udział w rynku pracy. Warto zauważyć, że w tym województwie 71% ofert pracy dla regionu i tak dotyczyło samego Poznania.
Większość ofert pracy koncentruje się w stolicach poszczególnych regionów. W małopolskim aż 89% ofert pracy dotyczyło Krakowa (o 10% więcej niż w Q1 ubiegłego roku). W przypadku Wrocławia było to 78% ogłoszeń przypadających na województwo, w przypadku Warszawy – 76%. Nieco inna dynamika występuje np. w województwie pomorskim, gdzie tylko niespełna 42% ogłoszeń dotyczy Gdańska.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)