eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyInwestowanie w B+R popłaca

Inwestowanie w B+R popłaca

2015-04-28 09:38

Inwestowanie w B+R popłaca

Inwestowanie w badania i rozwój się opłaca © science photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Inwestycje w badania i rozwój to zdecydowanie dobry kierunek - udział przychodów, które generowane są na wynikach B+R, jest coraz większy. Przedsiębiorcy zdają się dostrzegać ten potencjał, planując coraz większe wydatki na ten cel. To tylko niektóre z wniosków nasuwających się po lekturze z raportu „Opłacalność inwestowania w badania i rozwój” przygotowanego przez firmę doradczą PwC oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Przeczytaj także: Gdzie podążają badania, rozwój i innowacje?

Inwestycje w badania i rozwój są opłacalne. W ciągu ostatnich lat (2008-2014) udział przychodów generowanych na wynikach B+R wzrósł z 9,74% do średnio 16,62%. Liderami są tu sektor chemiczny i farmaceutyczny (47,33%) oraz produkcja pojazdów i maszyn (45,66%). Nie najgorzej na inwestycjach w B+R wychodzi również branża IT (25,24%).

Przepytani na potrzeby badania respondenci przyznają również, że na efekty z inwestycji w badania i rozwój wcale nie trzeba długo czekać. Niemal 1/3 deklaruje, iż pierwsze zyski widoczne są już po roku od wdrożenia wyników prac B+R, a 27%, że osiąga je po 2 latach. A zatem, aż 60% przedsiębiorstw osiąga zyski z działalności B+R w czasie do 2 lat od wdrożenia wyników.


Przedsiębiorcy traktują przy tym prace badawczo-rozwojowe jako źródło tworzenia nowych produktów. Aż 41% wprowadzanych na rynek w 2014 r. nowych produktów było wynikiem prac B+R. Współczynnik ten kształtował się na poziomie 44% dużych przedsiębiorstw i wynosił 40% dla MŚP. Najwięcej nowych produktów w 2014 r. wprowadziła branża produkcji elektrycznej i elektronicznej. Średnio 18 nowych produktów na przedsiębiorstwo.

fot. mat. prasowe

Wydatki przedsiębiorstw na obszar B+R, (jako % PKB)

Z udziałem kapitału prywatnego w finansowaniu badań i rozwoju na poziomie dużo poniżej 1% PKB, w 2011 roku Polska wypadała poza pierwszą trzydziestkę zestawiania OECD i znalazła się zdecydowanie poniżej średniej zarówno dla OECD jak i dla 28 Państw Unii Europejskiej.


- Fakt, że polskie przedsiębiorstwa nie tylko inwestują coraz więcej pieniędzy w B+R, ale coraz lepiej radzą sobie z komercjalizacją wyników prac badawczo - rozwojowych to bardzo dobra prognoza na przyszłość. Zaangażowanie sektora prywatnego w działalność B+R to klucz do innowacyjności gospodarki. Chodzi tu nie tylko o zwiększanie nakładów na te cele, ale także pozyskiwanie know-how i doświadczenia pozwalającego jeszcze bardziej efektywnie komercjalizować wyniki realizowanych projektów – mówi Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR.

fot. mat. prasowe

Ranking województw ze względu na wielkość wydatków na B+R w 2014 r.

Pod względem wielkości wydatków na B+R w 2014 roku, na co wpływa m.in. ogólna liczba respondentów z danego województwa, na pierwszym miejscu znajduje się województwo mazowieckie (prawie 30% wydatków B+R wśród ankietowanych), a za nim uplasowały się województwa podkarpackie i kujawsko-pomorskie.


Dane, zebrane w raporcie „Opłacalność inwestowania w badania i rozwój”, jednoznacznie wskazują także, że z roku na rok systematycznie wzrasta zaangażowanie kapitałowe polskich przedsiębiorców w szeroko rozumianą działalność badawczą i rozwojową (tj. zarówno samo prowadzenie badań, jak i aparaturę naukowo-badawczą). W latach 2011-2013 wydatki wewnętrzne przedsiębiorców z sektora przetwórstwa przemysłowego na B+R wzrosły aż o 68%. Dynamicznie zwiększa się też zatrudnienie w polskim przemyśle na stanowiskach badawczo-rozwojowych. Według GUS od roku 2011 do 2013 w tym obszarze przemysłu powstało prawie 3500 nowych etatów.

fot. mat. prasowe

Wielkość wydatków na B+R ze względu na sektor

Niemal 21% respondentów określiła swoją działalność jako sektor IT. Grupa ta, ze względu na charakter określonej przez siebie działalności w największym stopniu przyczyniła się do wydatków na B+R wśród ankietowanych ponosząc 30% wydatków na B+R w 2014 roku.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: