eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca w IT: gdzie najłatwiej ją znaleźć?

Praca w IT: gdzie najłatwiej ją znaleźć?

2015-05-04 10:04

Praca w IT: gdzie najłatwiej ją znaleźć?

Gdzie praca dla informatyka? © click_and_photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z pracą dla specjalistów IT nie jest najgorzej. W tej branży mamy zdecydowanie do czynienia z rynkiem pracownika - to raczej pracodawcy muszą się starać o personel niż odwrotnie. Mimo to niektórzy informatycy noszą się z zamiarem emigracji zarobkowej. Ci, którzy są zdecydowani wyjechać, za pracą powinni rozglądać się głównie w Finlandii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu.

Przeczytaj także: Praca w IT szuka człowieka

Lektura przygotowanego przez Work Service raportu „Migracje zarobkowe Polaków ” pozwala stwierdzić, że aż 20 procent aktywnych zawodowo Polaków rozważa możliwość wyjazdu do pracy za granicę w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Niemal połowę tej grupy stanowią osoby w wieku 25-45 lat. Najsilniejszą reprezentacją są absolwenci, czyli 25-34-latkowie. Głównym motorem do wyjazdu jest perspektywa osiągania wyższych zarobków - taki powód podaje aż 84% respondentów, dla jednej trzeciej jest to lepszy standard życia. Z raportu wynika, że najbardziej popularne destynacje emigracji zarobkowej to Niemcy, Wielka Brytania oraz Holandia. Czy trendy emigracyjne podobnie wyglądają na rynku IT?
Branża usług informatycznych należy do najdynamiczniej rozwijającego się sektora gospodarki, zatem – według powszechnie panującej opinii – „informatyk zawsze znajdzie pracę”. Faktycznie, absolwenci tych kierunków należą do najlepiej opłacanych pracowników i to właśnie w IT najwyraźniej widać tzw. rynek pracownika, gdzie to pracodawcy toczą zaciekłe boje o tych najlepszych w swoim fachu – mówi Sylwia Wieteska, HR Specialist w Hicron, firmie IT.

Zarówno Główny Urząd Statystyczny jak i Eurostat cyklicznie publikują dane na ten temat kształtowania się popytu na specjalistów IT. Na ich podstawie Hicron przygotował najciekawsze wskaźniki dotyczące pracy w IT w kraju i Europie: gdzie popracujemy najdłużej I gdzie najbardziej brakuje informatyków?

fot. mat. prasowe

Czas aktywności zawodowej

Statystyczny Polak pracuje tyle co najbardziej zapracowani mieszkańcy krajów skandynawskich.


Jak długo pracujemy? Polska a UE


W ślad za zwiększającymi się wymaganiami wobec pracy, zwiększa się także mobilność pracowników. Otwarte granice Europy umożliwiają jeszcze łatwiejsze podejmowanie pracy poza Polską w poszukiwaniu wyższego wynagrodzenia czy łatwiej dostępnej posady. Pracujemy coraz więcej i… coraz dłużej.

Przydatne linki:
Oferty pracy


W Polsce na przestrzeni 10 lat czas aktywności zawodowej wydłużył się niemal o dwa lata (według danych z Eurostat z 30,5 roku w 2003 do 32,3 w 2013). Choć mogłoby się wydawać, że znajdujemy się tym samym w czołówce pracowitych narodów Europy (przepracowujemy średnio 42% swojego życia), to jednak brakuje nam około trzech lat do unijnej średniej, która wynosi 35 lat.
– Do najbardziej zapracowanych nacji należą Skandynawowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca w rankingu długości aktywności zawodowej: Islandczycy (45,6), Norwegowie (41,9) i Szwedzi (40,9) pracują najwięcej. Najkrócej zaś aktywni zawodowo pozostają Włosi – tylko 30,3 lat, Węgrzy – 30,8 i Chorwaci, pracujący 31 lat – wskazuje Sylwia Wieteska z Hicron.

Za pracą do Unii. Gdzie szukać?


Jeśli informatyk rozgląda się za intratną posadą za granicą, powinien obrać kierunek północny i przygotować się na naprawdę długą zimę. Według danych Eurostat najwięcej ofert pracy dla specjalistów ICT znajdziemy na Islandii, gdzie aż 14 procent firm poszukuje pracowników w tym sektorze. W Finlandii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu – 12 procent. Jeśli poszukujemy ciepłego klimatu, o pracę może być trudniej. Najmniej ofert notuje się we Włoszech oraz Rumunii – jedynie 4% firm potrzebuje informatyków.

fot. mat. prasowe

Gdzie wyjechać do pracy?

Islandia, Luksemburg oraz Finlandia - to państwa, które chętnie zatrudnią polskich informatyków.


W całej Unii Europejskiej średnio 8 procent firm zgłasza zapotrzebowanie na specjalistów ICT; w Polsce współczynnik ten wynosi tyle samo.
– Nie jesteśmy więc, jak mogłoby się wydawać, na szarym końcu Europy. W Polsce sektor informatyczny działa prężnie. Intensywnie rozwijają się zarówno placówki zagranicznych korporacji, jak i przedsiębiorstwa z wyłącznie polskim kapitałem. Dla przykładu: w 2013 roku Hicron zatrudniał 179 pracowników, pod koniec 2014 było nas już 223. Do końca tego roku planujemy zwiększyć zatrudnienie do niemal 300 osób. Cały czas poszukujemy nowych specjalistów, a rekrutację prowadzimy w zasadzie w trybie ciągłym – podsumowuje Sylwia Wieteska, HR Specialist w Hicron.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: