Rynek biurowy w Polsce I kw. 2015
2015-04-29 13:23
Przeczytaj także: Warszawa - najlepszy rynek biurowy w Europie Środkowej
Współczynnik powierzchni niewynajętej
Wskaźnik powierzchni niewynajętej w Warszawie odnotował chwilowy, nieznaczny spadek kw.-d-kw. do poziomu około 13%. Według JLL, wskaźnik powróci na ścieżkę wzrostu wraz z wejściem na rynek nowych projektów przewidzianych do realizacji w II-IV kw. 2015 oraz w roku 2016.
Wskaźnik pustostanów na rynkach regionalnych (z wyjątkiem Poznania) pozostał stabilny lub odnotował niewielki spadek. Najniższy współczynnik cechuje Kraków (6,2%), a najwyższy - Poznań (23,3%).
fot. mat. prasowe
Podaż i wskaźnik pustostanów na głównych rynkach biurowych poza Warszawą
Czynsze
Czynsze w Warszawie są stabilne, ale w obliczu znacznej nowej podaży mogą znaleźć się pod zniżkową presją jeszcze w 2015 r. To dotyczyć będzie w szczególności starszych, niższej jakości obiektów. Najwyższe czynsze transakcyjne wahają się od 22 do 24 euro za mkw. miesięcznie w Centrum oraz 11 -18,5 euro za mkw. miesięcznie poza nim.
Najwyższe czynsze transakcyjne w miastach regionalnych wynoszą odpowiednio od 11-12 euro za mkw. miesięcznie w Lublinie do 14 – 15 euro za mkw. miesięcznie w Poznaniu.
I kw. 2015 r. umocnił pozycję miast regionalnych na polskim rynku biurowym. Niewielki wolumen powierzchni oddanej do użytku pozwolił na stabilizację współczynnika pustostanów na tych rynkach, z wyjątkiem Poznania. Jednak wysoka aktywność deweloperska doprowadzi do znacznego wzrostu podaży w kolejnych kwartałach, co spowoduje wzrost wskaźnika niewynajętej powierzchni na niektórych rynkach, podsumowuje Mateusz Polkowski.
Przeczytaj także:
Popyt na biura w Warszawie jest stabilny
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, rynek biurowy, rynek powierzchni biurowych, powierzchnie biurowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)