eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPraca w Niemczech 4 lata po otwarciu rynku pracy

Praca w Niemczech 4 lata po otwarciu rynku pracy

2015-05-04 11:47

Praca w Niemczech 4 lata po otwarciu rynku pracy

Od 4 lat Polacy wybierają niemiecki rynek pracy © igor - Fotolia.com

Przed czterema laty Niemcy otworzyły dla nas tamtejszy rynek pracy. Obecnie za Odrą mieszka już ponad 670 tysięcy Polaków, a tylko w minionym roku wyjechało tam 64 tysiące osób. Biorąc pod uwagę fakt, że ciągle 1/5 z nas myśli o emigracji zarobkowej, liczba naszych rodaków na niemieckim rynku będzie rosnąć. Przemawiają za tym również deficyty pracownicze, z którymi ciągle zmagają się Niemcy.

Przeczytaj także: Praca w Niemczech pierwszym wyborem emigrujących Polaków

Jedną z największych bolączek niemieckiego rynku pracy jest ciągle brak pracowników w wybranych grupach zawodowych. Prawdopodobnie tej sytuacji nie jest w stanie zmienić nawet liczny napływ imigrantów oraz promocja zatrudnienia wśród wykwalifikowanych specjalistów zza granicy. Niektórzy z analityków uważają nawet, że otwarcie rynku pracy u naszych zachodnich sąsiadów nastąpiło za późno - obcokrajowcy chętni emigrować za chlebem już znaleźli swoje miejsce na innych rynkach, a ci, którzy pozostali, nie są w stanie wypełnić potężnej luki pracowniczej, która pojawiła się za Odrą. Boston Consulting Group prognozuje, że w 2020 roku niemieckiej gospodarce potrzeba będzie 2,4 mln pracowników, a za kolejne 10 lat - nawet 10 mln. Tak wysokie zapotrzebowanie będzie pokłosiem tak niskiego przyrostu naturalnego, jak i braku zainteresowania podejmowaniem pracy wśród wykształconych zawodowo Niemców.
Niemcy są przykładem rynku obrazującego przepowiednie, którymi od lat straszyli nas demografowie – podaż pracy kurczy się, a popyt na pracowników rośnie. Jest to jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów świata, więc zapotrzebowanie na pracowników będzie coraz wyższe. Problem niemiecki powoli zaczyna dotyczyć także innych krajów europejskich, w tym m.in. Polski. Im więcej naszych pracowników wyjedzie pracować za wyższe wynagrodzenie za zachodnią granicę, tym bardziej będziemy potrzebować uzupełnienia luki pracowniczej imigrantami ze Wschodu – komentuje Tomasz Hanczarek, Prezes Zarządu Work Service S.A.

fot. igor - Fotolia.com

Od 4 lat Polacy wybierają niemiecki rynek pracy

Najczęściej polscy pracownicy uzupełniają deficyty kadrowe w grupach zawodowych takich jak: lekarze, opiekunowie osób starszych i dzieci, pracownicy budowlani, pracownicy produkcyjni, ślusarze, czy hydraulicy.


Polacy stanowią w Niemczech drugą najliczniej reprezentowaną cudzoziemską społeczność. Wedle danych niemieckiego Centrum Rejestracji Cudzoziemców (AZR) w 2014 roku liczba polskich imigrantów w Niemczech wynosiła 674,2 tys. osób. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny przed otwarciem niemieckiego rynku pracy w 2010 r. liczba Polaków, którzy wyemigrowali do Niemiec wynosiła zaledwie 440 tys. osób.
Z naszych badań wynika, że 26% Polaków planujących emigrację zarobkową wybiera kierunek niemiecki. Najniższy od dwóch dekad 6,5-procentowy poziom bezrobocia, bliskość geograficzna oraz możliwość regularnych przyjazdów do kraju zachęcają do wyboru naszych zachodnich sąsiadów, jako miejsca na realizowanie swojej ścieżki kariery – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A. Warto podkreślić, że z uwagi na sąsiedztwo, dobrą komunikację i otwarte granice Polacy zamieszkujący zachodnie tereny Polski nie muszą na stałe emigrować z kraju, żeby pracować w Niemczech – dodaje Krzysztof Inglot.

Najczęściej polscy pracownicy uzupełniają deficyty kadrowe w grupach zawodowych takich jak: lekarze, opiekunowie osób starszych i dzieci, pracownicy budowlani, pracownicy produkcyjni, ślusarze, czy hydraulicy. Dziś niemieckie firmy szukają w Polsce przedstawicieli niemal wszystkich zawodów, oferując im nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale także zakwaterowanie, czy sfinansowanie dojazdów do miejsca pracy.

Wśród ofert pracy można znaleźć zarówno profesje nie wymagające znajomości języka niemieckiego czy doświadczenia (np. pracownicy magazynowi, produkcyjni, pakowacze, spawacze, lakiernicy, ślusarze), jak i prace specjalistyczne (np. inżynierowie, inżynierowie mechatroniki, specjaliści IT, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych, pracownicy branży hotelarskiej, gastronomicznej, logistycznej, spawacze MIG MAG). Średnia miesięczna pensja w Niemczech jest niemal czterokrotnie wyższa niż w Polsce i wynosi ponad 3400 euro brutto, a minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę pracy wynosi 8,5 euro brutto.
– O ile z zadowoleniem obserwujemy chęć i ambicje Polaków do szukania możliwości rozwoju zawodowego za granicą, o tyle w wybranych grupach zawodowych takie plany mogą być niepokojące. Nadal chętnie wyjeżdżają polskie pielęgniarki, lekarze, czy wykwalifikowani pracownicy budowlani, którzy są równie potrzebni na polskim rynku pracy – podsumowuje Krzysztof Inglot.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: