Rynek pracy otwiera się na młodych?
2015-05-05 10:37
Rynek pracy otwiera się na młodych © Photographee.eu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Studia wyższe nie przygotowują do pracy
Dane publikowane przez Eurostat nie pozostawiają złudzeń - sytuacja najmłodszych uczestników polskiego rynku pracy nie należy do najłatwiejszych. W lutym bieżącego roku stopa bezrobocia wśród osób poniżej 25 roku życia sięgała aż 20,8%, podczas gdy całego rynku pracy wyniosła jedynie 7,8%. Sytuacja jest zatem dość trudna, ale z pewnością nie tak beznadziejna jak np. w Hiszpanii, gdzie bez pracy pozostaje połowa osób poniżej 25 roku życia. Dodatkowym optymizmem może napawać fakt, że w ciągu 12 miesięcy bezrobocie wśród młodych Polaków zmniejszyło się o niemal 5 punktów procentowych (w lutym 2014 roku sięgało 25,7%).Badania portalu Pracuj.pl pokazują, że młodzi ludzie już na etapie studiów poszukują pracy i pracują, a zestawienia miesięczne i kwartalne wskazują, że rynek pracy otwiera się także na młodego pracownika.
Młodzi, wykształceni – wchodzą na rynek pracy
Jak się pokazuje badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, ponad połowa badanych podejmuje pracę zawodową w trakcie studiów. W grupie osób poniżej 25 roku życia – 62% respondentów zadeklarowało, że pracuje bądź pracowało zawodowo. Niemal połowa osób w wieku 22-25 lat podjęła pracę związaną z kierunkiem studiów (43% badanych). Jak wynika z analiz, najtrudniej o pracę zgodną z profilem wykształcenia studentom i absolwentom kierunków przyrodniczych – zaledwie 20% badanych z tej grupy zadeklarowało, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia; także humaniści w większości podejmują wyzwania zawodowe spoza obszaru zdobywanych kompetencji – tylko 33% twierdzi, że pracuje bądź pracowało zgodnie z kierunkiem w którym się kształcili. Natomiast wśród respondentów z uczelni o profilu ekonomicznym, technicznym/ścisłym i medycznym ponad 40% twierdziło, że pracuje zgodnie z profilem wykształcenia.
Przydatne linki:
Wyszukiwarka ofert pracy
Rynek pracy dla młodych w pierwszym kwartale 2015 r.
Jak pokazuje analiza ogłoszeń opublikowanych na portalu Pracuj.pl skierowanych do osób z najkrótszym stażem pracy w pierwszym kwartale 2015 r. do asystentów skierowano 4 678 ogłoszeń o pracę, co oznacza 8,4% wzrostu rok do roku oraz 4% wzrostu kwartał do kwartału. Najwięcej ofert pracy dla asystentów opublikowały następujące branże – handel i sprzedaż – były to 923 ogłoszenia (19,7% wszystkich ogłoszeń z I kwartału 2015 r.), bankowość, finanse, ubezpieczenia (13,2% udziału w całości) oraz budownictwo i nieruchomości.
Najdynamiczniej rosło zapotrzebowanie na asystentów w branży produkcja dóbr szybkozbywalnych – wzrost o 30,6% rok do roku oraz w budownictwie i nieruchomościach – 21,8% wzrostu rok do roku. Sporym dynamizmem wykazała się także branża IT w której wzrost rok do roku wyniósł 15,6%.
fot. mat. prasowe
Młodzi na rynku pracy
W pierwszym kwartale 2015 r. firmy najchętniej zatrudniały asystentów do działów odpowiedzialnych za handel i sprzedaż - 1043 ogłoszeń (22% wszystkich ogłoszeń skierowanych do asystentów w pierwszym kwartale 2015 r.), obsługę klienta – 927 ofert pracy (19,8% całości) oraz za finanse – 743 ogłoszeń (15,8% całości).
Najwięcej pracy dla osób z najkrótszym stażem pracy jest w województwach: mazowieckim - 1704 ofert pracy dla asystentów w pierwszym kwartale 2015 r. (36,4% - wszystkich ogłoszeń z omawianego okresu), wielkopolskim - było to 12% udziału w całości oraz małopolskiego – udział wyniósł 8,7%. Najdynamiczniej liczba ogłoszeń dedykowanych asystentom przyrastała w województwie dolnośląskim, o ponad jedną piątą rok do roku (23,8%) oraz w województwie mazowieckim (20,5% wzrostu rok do roku) i wielkopolskim (17,5% przyrostu rok do roku).
Informacje o badaniu
Badanie Pracuj.pl Studenci i absolwenci na rynku pracy, przeprowadzone przez Pracuj.pl metodą ankiety dostępnej online na grupie 2746, będących studentami bądź absolwentami uczelni wyższych.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)