eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetCyberprzestępcy oskarżeni o kradzież 15 mln USD

Cyberprzestępcy oskarżeni o kradzież 15 mln USD

2015-05-06 00:40

Cyberprzestępcy oskarżeni o kradzież 15 mln USD

Cyberprzestępcy aresztowani pod zarzutem kradzieży 15 mln dolarów © fot. mat. prasowe

Rumuńska policja zdołała aresztować 25 członków cyberprzestępczego gangu - podaje blog prowadzony przez Bitdefender. Zatrzymani podejrzani są o wyprowadzenie z banków oraz instytucji finansowych ponad 15 milionów dolarów.

Przeczytaj także: Bezpieczne wakacje: chroń PIN, uważaj na skimming

25 mężczyzn jest oskarżonych o rzekome włamania do banków oraz klonowanie kart płatniczych, które skradziono na terenie Puerto Rico i Maskat (Oman).

Przestępczy proceder rozpoczął się już przed dwoma lata. Jak podaje Bitdefender, w 2013 roku, hakerzy zdołali wejść w posiadanie danych kart płatniczych dużej korporacji, sklonowali karty, a następnie posłużyli się nimi, wypłacając pieniądze z bankomatów zlokalizowanych m.in. na terenie USA, Belgii, Kanady, Kolumbii, Dominikany, Egiptu, Estonii, Niemiec, Indonezji, Włoch, Łotwy, Malezji, Meksyku, Rosji, Hiszpanii, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.

Według rumuńskich prokuratorów, gang dokonał wypłat w kilku partiach, w krótkich odstępach czasowych. Dla przykładu, 20 lutego 2013 członkowie gangu wybrali 9 milionów dolarów z bankomatów w Japonii. 2 grudnia tego samego roku, inna grupa dokonała około 4200 wypłat z bankomatów w 15 rumuńskich miastach, uzyskując 5 milionów dolarów.

Aby nie paść ofiarą kradzieży i sklonowania naszej własnej karty należy uważać, z jakiego bankomatu pobieramy pieniądze oraz komu pozwalamy z niej skorzystać. Ofiarą skimmingu, bo tak nazywa się przestępstwo polegające na nielegalnym skopiowaniu danych, możemy paść choćby w restauracji lub sklepie – wszędzie tam, gdzie, choć na chwilę tracimy z oczu swoją kartę. Skopiowana karta w elektronicznych systemach bankowych zachowuje się jak karta oryginalna, a wszystkie wykonane za jej pomocą transakcje są normalnie rejestrowane przez system banku. W tej sytuacji nie zawsze podajemy PIN, dlatego tak sklonowane karty zazwyczaj są używane do zwykłych płatności niewymagających uwierzytelnienia.

fot. mat. prasowe

Cyberprzestępcy aresztowani pod zarzutem kradzieży 15 mln dolarów

O włamania do banków oraz klonowanie kart płatniczych zostało oskarżonych 25 mężczyzn.


Niebezpieczniejszą formą skimmingu jest kopiowanie karty i jej PINu, poprzez odpowiednio zmodyfikowany bankomat. Na bankomatach lub w ich wnętrzu (czytniku) przestępcy instalują specjalne urządzenia - nakładki, które służą do pozyskiwania danych z paska magnetycznego lub chipa (czytnik) oraz PINu, nie wzbudzając podejrzeń swoim wyglądem. Dane w ten sposób uzyskane wykorzystuje się do stworzenia fałszywych kart, którymi nie tylko można płacić, ale również wypłacać gotówkę z bankomatu. Prawdopodobnie również takiego sposobu użyli złapani cyberprzestępcy.

Aby upewnić się, że nasza karta jest bezpieczna, należy zastosować się do kilku reguł, które ułożył specjaliści ds. ochrony firmy Bitdefender:
  • Przed wypłatą z bankomatu należy się upewnić, że nie ma on dodatkowych, odstających, lub niedopasowanych elementów. Jeśli coś zwróci naszą uwagę, dla własnego bezpieczeństwa zalecamy skorzystać z innego bankomatu.
  • Przy wypłacie z bankomatu zachowajmy dyskrecję – osłońmy klawiaturę, sprawdźmy, czy nikt nas nie obserwuje – kradzież PINu to połowa sukcesu dla złodzieja.
  • Przy płatności w sklepie lub restauracji w miarę możliwości obserwujmy transakcję – sprawdźmy kwotę, poproś o potwierdzenie, nie spuszczajmy karty z oczu.
  • Wprowadź limity – wypłat z bankomatu, płatności zbliżeniowej, przelewów. Pozwoli Ci to kontrolować przepływ gotówki, ale także zabezpieczy Cię w razie skradzenia, lub zgubienia karty.

Zachowanie tych kilku podstawowych reguł pozwoli w dużym stopniu zabezpieczyć swoją kartę przed skopiowaniem, lub kradzieżą.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: