Polskie firmy: portfel należności IV 2015
2015-05-07 12:38
Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności I 2015
SKUTKI OPÓŹNIEŃ MNIEJ DOLEGLIWE DLA FIRM
Pomimo faktu, że wartość wskaźnika utrzymała się na bardzo zbliżonym poziomie, należy zauważyć zróżnicowany wpływ jego komponentów. W bieżącym kwartale w kierunku spadku INP w największym stopniu oddziaływało wydłużenie przeciętnego okresu oczekiwania na należności. Wysoki poziom zaufania do gospodarki przekłada się wciąż na bardzo dobre przewidywania dotyczące prognozy wpływu należności w kolejnych kwartałach. Jednocześnie do najniższego poziomu w historii badania spadły koszty związane z obsługą opóźnień w polskich firmach. Oznacza to, że zmniejsza się obciążenie przedsiębiorców kosztami windykacji. Spadek kosztów może być również związany z niższymi kosztami kredytu, który to instrument jest często wykorzystywany do łagodzenia negatywnych skutków opóźnień.
Wysoka wartość INP jest więc wynikiem pozytywnych nastrojów w gospodarce i wskazuje na prawdopodobną kontynuację szybkiego wzrostu gospodarczego, o ile nie będą temu przeciwdziałały czynniki zewnętrzne.
Badanie przeprowadzone w poprzednim kwartale wskazywało na możliwe odwrócenie korzystnego trendu w ocenie stanu i prognozy należności. Wyniki bieżącego badania zdają się jednak przeczyć takiemu scenariuszowi. Wprawdzie w kwietniu 2015 r. odsetek respondentów deklarujących, że nie posiadają jakichkolwiek problemów z odzyskiwaniem należności zmniejszył się z 21,9% do 17,1%, to jednocześnie z 23% do 26,5% zwiększył się udział tych firm, w których problemy z należnościami stają się coraz mniejsze. Bardzo dobrym sygnałem dla gospodarki jest także spadek do bardzo niskiego poziomu odsetka firm, które deklarują, że problem opóźnień dotyka je w coraz większym stopniu. Warto pamiętać, że takie firmy zdecydowanie częściej narażone są na bankructwo i potencjalnie mogą wyrządzić więcej szkód w gospodarce.
Prognozy spływu należności również poprawiły się względem poprzedniego kwartału, co wskazuje, że przedsiębiorcy na razie nie widzą zagrożeń dla funkcjonowania firm, z którymi utrzymują relacje biznesowe. Jest to tym bardziej pozytywny sygnał, że w całym 2014 r. utrzymywał się negatywny trend. Wprawdzie bieżące odbicie nie skorygowało całości spadków w obszarze prognozy należności z 2014 r., to dane przekazują kilka bardzo optymistycznych sygnałów. Po pierwsze, do historycznie niskiego poziomu spadł odsetek firm, które spodziewają się wzrostu problemu z odzyskiwaniem należności. W kwietniu bieżącego roku wyniósł on 14,7%, podczas gdy jeszcze w poprzednim kwartale takich wskazań było 19,1%. Po drugie, do historycznie najwyższego poziomu wzrósł odsetek firm, które oczekują, że ich problemy będą się zmniejszać.
fot. mat. prasowe
Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP)
Indeks Należności Przedsiębiorstw (INP) na poziomie 90,1 pkt oznacza decydowanie pozytywny sygnał dla polskiej gospodarki.
MALEJE ODSETEK PRZETERMINOWANYCH NALEŻNOŚCI
W styczniu 2015 r. odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich przedsiębiorstw spadł do najniższego poziomu w historii (22,5%). Obecnie, po trzech miesiącach, w grupie firm, które mają problemy z odzyskiwaniem należności obserwowany jest jedynie nieznaczny wzrost odsetka opóźnionych faktur – 22,7% ogółu należności nie zostało spłaconych w terminie.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)