eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolskie firmy: portfel należności IV 2015

Polskie firmy: portfel należności IV 2015

2015-05-07 12:38

Przeczytaj także: Polskie firmy: portfel należności I 2015


Względem poprzedniego badania nieznacznie zwiększył się udział firm mających w portfelu co najmniej 50% przeterminowanych faktur. Stanowią one obecnie 14,1% ogółu firm mających problem z opóźnieniami, jednak firm deklarujących, że opóźnienia stanowią co najwyżej 10% jest aż 30,8%. Nawet ten niewielki wzrost nie powinien jednak stanowić problemu w świetle prognoz przedsiębiorstw w obszarze należności na nadchodzący kwartał. Obserwowane w nich pozytywne tendencje wskazują, że najprawdopodobniej będziemy świadkami zmniejszania się udziału opóźnień w portfelach polskich firm. Podobne wnioski można sformułować w odniesieniu do przeciętnego okresu przeterminowania należności. W badaniu przeprowadzonym w kwietniu 2015 r. przeciętny okres przeterminowania należności wzrósł nieznacznie z 3 miesięcy i 12 dni do 3 miesięcy i 16 dni. Warto jednak nadmienić, że obserwowana w poprzednim kwartale wartość była najniższą w całej historii badania, a przedsiębiorcy obecnie czekają na spłatę należności aż o ponad 20 dni krócej niż miało to miejsce w latach 2012-2013, kiedy to sytuacja w obszarze należności była najtrudniejsza. W tym kontekście również cieszy bardzo niski udział należności przeterminowanych o ponad rok (12,4%). Oznacza to, że nawet jeśli kontrahenci wstrzymują się z zapłatą, to w końcu do niej dochodzi, co umożliwia przywrócenie normalnego obrotu gospodarczego i zaufania między przedsiębiorstwami.

WPŁYW ZATORÓW PŁATNICZYCH NA OBSŁUGĘ ZOBOWIĄZAŃ


W badaniu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, przeprowadzonym w kwietniu 2015 r. wzrosło znaczenie utrudnień w regulowaniu własnych zobowiązań na skutek trudności w otrzymywaniu należności. Wskazuje na nie obecnie 31,4% firm w polskiej gospodarce. Należy jednak pamiętać, że w 2009 i 2010 r. odsetek ten przekraczał przejściowo 40%. Tak znaczące zmniejszenie się skali problemów w ostatnich latach oznacza, że obecnie firmy mogą z dużą większą pewnością podchodzić do realizowanych transakcji. Na praktycznie niezmienionym poziomie utrzymał się odsetek firm mających trudności z realizowaniem projektów inwestycyjnych (27,2% obecnie wobec 27,1% poprzednio). Zmniejszyły się też trudności z utrzymywaniem pracowników skutkujące zwolnieniami lub ograniczeniem funduszu wynagrodzeń. Dla gospodarki te wyniki oznaczają nie tylko zwiększenie zaufania w obrocie gospodarczym, ale również lepszą sytuację w obszarze popytu. Spodziewane są wzrosty zarówno w obszarze popytu na pracę, jak również wzrost inwestycji dający w średnim horyzoncie więcej miejsc pracy dzięki nowym kontraktom.

Jak już wspomniano, obecnie obserwowane są najniższe w historii koszty związane z opóźnieniami. Wydatki na cele związane ze skutkami i przeciwdziałaniem opóźnieniom stanowią obecnie przeciętnie 6,4% ogółu kosztów przedsiębiorstw i są o ok. 0,6 pp. poniżej długookresowej średniej. Oprócz szybko poprawiającej się moralności płatniczej, wpływ na to mają niskie stopy procentowe. Firmy, które spotykają się z problemem opóźnień mogą sfinansować kredytem bankowym brak wpływu należności po niższym koszcie.

Informacje o badaniu
Cykliczne badanie „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” realizowane jest przy współpracy Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych i KRD BIG S.A.


poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: