Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2015
2015-05-08 14:59
Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2015
Optymizm zawitał do MŚP
W drugim kwartale bieżącego roku wartość „Barometru EFL” zdołała osiągnąć poziom 59,7 pkt., co oznacza, że bieżąca sytuacja finansowa większości badanych przedsiębiorstw jest o blisko 10 pkt. wyższa od progu OR (wskazującego na ograniczony rozwój i dużą niepewność przedsiębiorców). W porównaniu z ubiegłym kwartałem indeks podskoczył o niemal 5 punktów. W praktyce może to oznaczać, że w tym kwartale będziemy mieć do czynienia z wyższym potencjałem do działań prorozwojowych. Bardzo wyraźna zmiana nastąpiła w postawach tych firm z sektora MSP, które w obecnym odczycie uzyskały 65,5 pkt. (56,5 pkt. w I kw.). Istotny wpływ na otrzymaną wartość „Barometru EFL” wywarł również zasadniczo lepszy wynik dla zakładanego poziomu sprzedaży oraz nieco lepszy, niż kwartał temu, subindeks inwestycji w środki trwałe, wyliczany dla podmiotów wykazujących zamiary inwestycyjne. Subindeks dla zakładanej sprzedaży wyniósł 18,8 pkt. (wzrost 3,6 pkt. kw/kw) natomiast subindeks inwestycji w środki trwałe uzyskał poziom 18,5 pkt.
fot. mat. prasowe
Barometr EFL na I-II kwartał 2015
„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik informujący o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe).
– Odczyt „Barometru EFL” stanowi doskonałe źródło cennych informacji na temat tego, co dzieje się w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach. Poprawa nastrojów MŚP, którą potwierdza odczyt z drugiego kwartału to dobra informacja dla branży leasingowej, która finansuje inwestycje MŚP. Oznacza to bowiem, że przedsiębiorcy będą inwestowali w rozwój biznesu i sięgali po sprawdzone instrumenty finansowe - leasing i pożyczkę. W I kwartale 2015 roku raportujące do Związku Polskiego Leasingu firmy sfinansowały, łącznie (leasingiem i pożyczką) inwestycje polskich przedsiębiorców (środki trwałe i nieruchomości) na kwotę ponad 10,5 mld złotych. Dzięki inwestycjom polskich przedsiębiorców w całym 2015 roku powinniśmy jako branża wypracować dynamikę na poziomie ponad 11,2 proc. Przyczyni się do tego uruchomienie funduszy z nowej perspektywy unijnej na lata 2014 – 2020. W drugiej połowie 2015 roku spodziewane jest ożywienie na rynku maszyn i urządzeń budowlanych. Wszystko więc wskazuje, że polska gospodarka podąża we właściwym kierunku, dzięki czemu biznes będzie mógł się stabilnie rozwijać, a przedsiębiorcy będą planować nowe inwestycje. – mówi prezes EFL, Radosław Kuczyński.
Wyniki w podziale na branże
Wśród badanych branż również w tym kwartale najwyższy odczyt ma subindeks dla producentów (60,9 pkt. wobec 59,3 pkt. kwartał wcześniej). Wpływ na jego wyższą wartość mają przede wszystkim prognozowane przez większość firm wyższe, niż jeszcze trzy miesiące temu, poziomy sprzedaży oraz wyższa skłonność do inwestycji w środki trwałe (zwłaszcza w grupie firm zatrudniających od 10 do 249 osób). Prognozy firm budowlanych, dla których odczyt subindeksu wyniósł obecnie 54,3 pkt. są w zasadzie symbolicznie lepsze, w porównaniu z początkiem roku. Znacznie lepiej na tle pozostałych branż wyglądają prognozy firm reprezentujących transport i łączność (wzrost subindeksu do 57,5 pkt. z 48,9 pkt.). W tych firmach badani spodziewają się przede wszystkim polepszenia sprzedaży (i tu zanotowano znaczną poprawę, bo aż do 25,1 pkt. podczas, gdy poprzedni odczyt był na poziomie 17,3 pkt.).
Handel prognozuje dobry kwartał
Intensywniej będą się rozwijać w drugim kwartale głównie firmy handlowe (w ich przypadku subindeks wzrósł do 65,1 pkt.). Zajmujący się handlem liczą w szczególności na większą sprzedaż (wzrost do 31 pkt. z 21,5 pkt. w poprzednim odczycie) i wyrażają większą skłonność inwestycyjną w środki trwałe ( 25,5 pkt. wobec 18,6 pkt. w I kw. ). Przedsiębiorcy reprezentujący branżę HoReCa prognozują przede wszystkim większy poziom inwestycji w środki trwałe, natomiast poziom sprzedaży, jak zakładają, nie zmieni się istotnie w porównaniu do poprzednich trzech miesięcy. Przedsiębiorcy świadczący usługi również spodziewają się poprawy – głównie w obszarze lepszej sprzedaży, zwiększonych inwestycji w środki trwałe i jednocześnie – zakładają lepszą płynność. W ich przypadku jednak zmiana subindeksu i wzrost do 61,3 pkt. są relatywnie słabe, podobnie jak w przypadku branży HoReCa (na poziomie +4 pkt.).
Produkty wspierające działalność firm MŚP
Kredyt bankowy, leasing, ubezpieczenie majątku oraz w mniejszym stopniu, faktoring to kluczowe i najczęściej stosowane produkty wspierające zarówno bieżącą działalność firm MŚP, jak też wykorzystywane najczęściej podczas realizacji planów inwestycyjnych w drugim kwartale br. Po leasing statystycznie istotnie częściej sięgają firmy budowlane, handlowe, produkcyjne i transportowe, niż branża HoReCa oraz usługodawcy. Z kredytów bankowych również istotnie częściej korzystają producenci, firmy budowlane oraz handlowe, niż HoReCa i firmy usługowe. Do stosowania własnych środków pieniężnych przyzwyczajeni są najbardziej usługodawcy, w czym różnią się przede wszystkim od producentów oraz firm handlowych (na podstawie analiz cross tabs).
![Barometr EFL: nastroje w sektorze MŚP wciąż pesymistyczne [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Barometr EFL: nastroje w sektorze MŚP wciąż pesymistyczne](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Barometr-EFL/Barometr-EFL-nastroje-w-sektorze-MSP-wciaz-pesymistyczne-226447-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)