Coraz bliżej ograniczenia eksportu leków z Polski
2015-05-09 19:54
Senat przyjął bez poprawek ustawę ograniczającą wywóz leków z Polski © Anna Lurye - Fotolia.com
Senat przyjął bez poprawek nowelizację Prawa farmaceutycznego, ograniczającą niekontrolowany wywóz leków oraz wyrobów medycznych z Polski. Ograniczenia mają poprawić bezpieczeństwo pacjentów, bowiem na skutek znacznej skali wywozu leków z Polski występują niedobory niektórych leków, w tym również specyfików ratujących życie oraz stosowanych w chorobach przewlekłych. Ustawą w niezmienionym brzmieniu ponownie zajmie się więc Sejm.
Przeczytaj także: Wywóz leków będzie ograniczony. Skończą się braki w hurtowniach i aptekach
Znaczna skala wywozu leków, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego z Polski do innych krajów Unii Europejskiej wynika z czasami bardzo znacznych różnic w cenach tych produktów na rynku polskim i różnych rynkach europejskich. Leki w Polsce w wielu przypadkach są znacznie tańsze, niż w państwach zachodnioeuropejskich, stąd sprzedając je na tamte rynki hurtownicy mogą osiągać znaczne zyski. Jednak w efekcie wywozu leków za granicę, wystąpiły poważne braki w zaopatrzeniu polskiego rynku, w tym w leki służące ratowaniu życia, czy stosowane w leczeniu chorób przewlekłych czy długotrwałej terapii, kiedy jej przerwanie zagraża zdrowiu. Zarówno chorzy, jak aptekarze oraz alarmowane przez nich media, sygnalizowały brak wielu rodzajów leków w hurtowniach, pomimo deklaracji producentów, że znaczne partie medykamentów trafiają do obrotu krajowego.Dlatego też posłowie postanowili postawić tamę niekontrolowanemu wywozowi leków poprzez wprowadzenie państwowego nadzoru nad dystrybucją leków.
Przyjęta przez Sejm, a następnie zaakceptowana bez zmian przez Senat, nowelizacja Prawa farmaceutycznego nakłada na hurtownie leków obowiązek zgłaszania Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu zamiaru wywozu medykamentów z kraju. Obowiązek obejmie te produkty, co do których stwierdzono zagrożenie brakiem dostępności na terytorium Polski. Wykaz takich leków ma być ogłaszany przez ministra zdrowia.
GIF będzie mógł – w terminie 30 dni roboczych – zgłosić sprzeciw wobec zamiaru wywozu leku za granicę, co będzie jednoznaczne z obowiązkiem sprzedania go w kraju w ilości określonej w zgłoszeniu wywozu. Producenci leków, hurtownicy leków, apteki i punkty apteczne będą miały obowiązek regularnego raportowania stanów magazynowych oraz wielkości sprzedaży produktów. Za naruszenie przepisów będą groziły różne kary: możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki lub hurtowni oraz wysokie finansowe kary administracyjne.
Przeczytaj także:
Wywóz leków ograniczony. Prezydent podpisał ustawę
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
leki, lekarstwa, wywóz leków, eksport leków, apteki, hurtownie farmaceutyczne, rynek farmaceutyczny, Senat
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)