Jak śpią Polacy?
2015-05-13 09:23
Sen Polaków © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Sport i aktywność fizyczna nie dla Europejczyka
„Sposobem na bardziej produktywne, inspirujące i wesołe życie jest spanie” – twierdziła podczas konferencji TED Arianne Huffington, współzałożycielki jednego z największych na świecie portali newsowych i pisarka, według której dobra jakość snu znajduje bezpośrednie przełożenie na sukces osobisty. Zważywszy chociażby fakt, że statystyczny człowiek przesypia około 1/3 swojego życia, jakość snu powinna być dla nas szczególnie istotna. Nie dość bowiem, że zależy od niej nasze samopoczucie w ciągu dnia, to jeszcze wpływa praktycznie na niemal wszystkie aspekty naszego funkcjonowania.TNS na zlecenie marki Dormeo Polska zbadał m.in. ile naprawdę śpi statystyczny Polak; jak postrzega sen, w jakich śpi warunkach i czy dba o prawidłową higienę snu.
fot. mat. prasowe
Sen Polaków
fot. mat. prasowe
Senne grzechy
Niewyspany jak Polak?
Od kilku lat docierają do nas alarmujące dane na temat zwiększającego się odsetka osób, które regularnie niedosypiają bądź cierpią na bezsenność. Owszem śpimy krócej niż jeszcze 10 lat temu, ale jednocześnie jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Jednak jak pokazują najnowsze badania, zdecydowana większość Polaków przesypia 7-8 godzin na dobę – co mieści się w zalecanej przez większość ekspertów normie. Zarówno w tygodniu, jak i w weekend tyle czasu na sen przeznacza 53 proc. z nas. Co 10 osoba może sobie pozwolić na więcej niż 8 godzin snu w ciągu tygodnia. 30 proc. respondentów, w tym głównie osoby pracujące jako managerowie, przedsiębiorcy i freelancerzy, zadeklarowało, że przesypia średnio ok. 5 6 godzin w tygodniu.
fot. mat. prasowe
Ile śpią Polacy?
Większość Polaków (74 proc.) przyznaje, że sen jest dla nich cenny i każdą jego godzinę starają się wykorzystać jak najlepiej. Sen postrzegamy przede wszystkim jako połączenie przyjemności z biologiczną koniecznością (odpowiednio 75 proc. i 73 proc.). Dla 14 proc. respondentów sen jest swego rodzaju luksusem, na który często nie mogą sobie pozwolić. Tylko 4 proc. traktuje sen jako stratę czasu.
Sen snowi nie równy
Jak wynika z badań, ponad połowa Polaków jest zazwyczaj zadowolona z jakości swojego snu. Przeciwnego zdania jest 46 proc. osób, którym dobry sen zdarza się rzadko lub bardzo rzadko.
W ramach tej grupy 4 proc. przyznało, że nigdy nie odczuło satysfakcji z jakości snu. Może to świadczyć o przewlekłych zaburzeniach snu i utrzymującej się niekiedy latami bezsenności. Co ciekawe zarówno osoby zadowolone, jak i niezadowolone ze snu przyznają jednocześnie, że często czują się zmęczone i niewyspane zaraz po przebudzeniu (44 proc.), a w ciągu dnia odczuwają znużenie i senność (55 proc.) . Do tego dochodzą problemy z zaśnięciem, budzenie się w środku nocy i brak komfortu podczas snu. Ogólnie, do różnych problemów ze snem przyznaje się 2/3 Polaków. Jaki z tego wniosek?
,,Być może nie do końca zdajemy sobie sprawę, czym tak naprawdę powinien być efektywny sen. Sądzimy, że jeśli śpimy odpowiednio długo, to nasze niewyspanie i zmęczenie w ciągu dnia ma inne podłoże’’ – komentuje Sylwia Bąba, koordynator badania z TNS Polska.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)