Wakacje 2015: Maroko i Teneryfa minimalnie droższe
2015-05-13 12:30
Przeczytaj także: Wakacje 2015: drożeje Hiszpania i Egipt
Sprawą, która przy okazji można przywołać właśnie z powodu powiększenia siatki połączeń przez Ryanair jest kwestia wejścia na giełdę naszej największej polskiej linii czarterowej, czyli Enter Air. Mimo, że sprawa ta przewijała się po rynku już od kilkunastu tygodni, to w branżowych mediach panuje na jej temat martwa cisza. Być może media chomikują takie fakty na lepszą okazję - podobnie jak sprawę sprzedaży Alfa Star - do czasu gdy zabłysną flesze i będzie można uczynić z tego bardziej medialne wydarzenie. Uchwały w sprawie powiększenia kapitału akcyjnego spółki Enter Air S.A. - powstałej wcześniej w drodze wniesienia udziałów w Enter Air Sp. z o.o. i znaku firmowego przez pięć osób fizycznych - podjęto na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy 23 lutego tego roku. Subskrypcja będzie miała charakter otwarty, a prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy zostały wyłączone. Powstanie prospekt emisyjny, a wszystkie akcje, czyli stare i nowe zostaną wprowadzone do obrotu na głównym parkiecie giełdy.
Z biznesowego punktu widzenia niezwykle ciekawe będą te ustępy prospektu emisyjnego, które traktować będą o rynku , konkurencji na nim oraz o głównych konkurentach i zagrożeniach z ich strony. Dowiemy się z nich jak wymienione kwestie postrzegane są w oficjalnym dokumencie przez kierownictwo linii Enter. Natomiast do ciekawostek należy wycena znaku towarowego Enter Air na kwotę 80 171 000 złotych. Jest to spora wartość i przeszło 100 razy większa niż wartość znaku towarowego Rainbow Tours zawarta w jego księgach.
Istotne kwestie z zakresu cen turystycznych imprez
1. Minęło już 10 dni od majówki, która jest bardzo ważną datą dla kształtowania cen turystycznych, co wynika często z podpisanych kontraktów z hotelarzami. W tym roku z powodu kalendarza część biur rozłożyła jednak korekty cen na dwa tygodnie i dlatego o bardziej adekwatnym ich obrazie można mówić dopiero teraz.
fot. mat. prasowe
Największe zmiany średnich cen imprez turystycznych vs poprzednia analiza
W okresie ostatnich dwóch tygodni średnia cena turystycznych imprez zwyżkowała łącznie o 71 złotych. Na pomajówkowych zmianach cen najbardziej zyskała konkurencyjność kierunków tunezyjskich i Majorki, których ceny obniżyły się na tle średniej o 91 i 68 złotych. W tym pierwszym przypadku przyczyna obniżek cen jest oczywista, natomiast przeloty na Majorkę w tanich liniach sprzedają się tak dobrze, że musiało to wpłynąć na osłabienie zainteresowania tą wyspą w biurach podróży. Średnio około 10 złotych zyskały wobec średniej kierunki greckie, właściwie nic Bułgaria, a po kilkanaście złotych więcej od średniej zdrożały Maroko, Portugalia i Turcja. Najbardziej straciły na konkurencyjności Kanary oraz kierunki egipskie, gdzie zwyżki były odpowiednio o 30 i 36 złotych wyższe od średniej.
Ciekawa jest sytuacja w zakresie zmian średnich cen w dużych biurach podróży. Bardzo mocno podkręciły swoją konkurencyjność: lider rynku Itaka i wicelider Rainbow Tours, których ceny na tle średniej rynkowej zniżkowały o 105 i 83 złote. Mocno poprawiła się też oferta wracającego na rynek biura Alfa Star – o 87 złotych i w nieco mniejszym stopniu Grecosa - o 52 złote. Dużymi zwyżkami cen w ubiegłym tygodniu całkowicie zniwelował swój postęp sprzed dwóch tygodni w zakresie konkurencyjności Neckermann, a większe niż przeciętne wzrosty wprowadziły biura TUI, Sun & Fun, Exim Tours i Wezyr. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni przypadek. Może on oznaczać, że przeceny Turcji stopniowo dobiegają już końca, co może wynikać z bardzo dobrej sprzedaży tego kierunku w Niemczech, relatywnie tanich wycieczek dla Rosjan po umocnieniu się rubla i oferowanych im dużych rabatach, a także świeżego, ale za to bardzo silnego trendu słabnięcia tureckiej liry - o ponad 8 procent w okresie 4 tygodni.
2. Teraz kolej na standardowy opis zmian cen w ostatnim tygodniu. W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnie ceny imprez szczytu sezonu lato 2015 wzrosły o 35 złotych (poprzednio wzrosły o 36 złotych). Największe zwyżki cen wystąpiły na Maroku o 111 złotych oraz na Lanzarote i Teneryfie – o 96 i 79 złotych. Warto zauważyć, że na tej pierwszej wyspie jest to już kolejna taka w ostatnich dwóch tygodniach. Spadki średnich cen były niewielkie i objęły Chalkidiki, tunezyjskie wybrzeże i Djerbę - odpowiednio o 18, 6 i 1 złoty.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)