eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyZatory płatnicze: Polska w ogonie Europy, Tajwan na czele stawki

Zatory płatnicze: Polska w ogonie Europy, Tajwan na czele stawki

2015-05-19 10:51

Przeczytaj także: Handel i przemysł narzekają na opóźnione płatności



A jak na tym tle kształtuje się sytuacja w Polsce ?


Sytuacja w Polsce od lat pod względem moralności płatniczej na tle krajów europejskich jest zła. Na koniec 2014 w Polsce, pomimo znacznej poprawy zaledwie 44 proc. faktur płaconych było w terminie. W porównaniu do sytuacji z 2008 roku, uznawanego za początek światowego kryzysu nastąpił blisko 3 proc. spadek w terminowości płacenia swoich zobowiązań. Blisko 42,2 proc. faktur regulowanych było z przekroczonym terminem płatności do 30 dni. Warto podkreślić, że w Polsce blisko 10 proc. zobowiązań płaconych było po przekroczeniu 90 dni, w tym 7,7 proc. po upływie czterech miesięcy. Za tak fatalne dane w ogromnej mierze odpowiadają firmy mikro i małe. To właśnie one najdłużej zwlekają z zapłatą.

fot. mat. prasowe

Polska: ogólne zwyczaje płatnicze

Statystyki dla naszego kraju wypadają gorzej niż w przypadku innych państw europejskich.


Bolączką polskich przedsiębiorców jest nie tylko nie płacenie w terminie, lecz także długi czas przetrzymywania faktur. Najgorszymi płatnikami są firmy z sektora sprzedaży detalicznej, hurtowej, a także budowlanej, transportowej. Dane uwidaczniają także patologię z wstrzymaniem płatności sięgającą ponad 120 dni.

Pod tym względem najgorzej wypadają polskie przedsiębiorstwa z sektora górnictwa. Tutaj, po terminie 121 dni opłacanych było ponad 19 proc. faktur. Nie wiele lepiej było w branży budowlanej, gdzie płacono 14 proc. swoich zobowiązań. Nigdzie na świecie zjawisko to nie jest tak mocno widoczne jak w Polsce. Problem ten narasta od lat.

fot. mat. prasowe

Polska w podziale na wielkość firmy

Najlepszymi płatnikami w naszym kraju okazują się mikro i małe firmy.


Przyczyny


Firmy przeterminowują płatności w ten sposób finansują swoją bieżącą działalność. Traktując opóźnione płatności jako darmowy sposób na kredytowanie działalności. Siłą rzeczy wiele z nich ma problemy z rentownością. Część firm nie płaci faktur świadomie.

W taki sposób finansują swoją bieżącą działalność. Dostają nieoprocentowaną pożyczkę. Co więcej, na tworzeniu zatorów płatniczych mogą nawet zarabiać pieniądze, którymi powinny opłacić rachunki, umieszczają na oprocentowanych kontach.

Jednocześnie na koniec grudnia 2014 roku w 14 monitorowanych branżach odnotowano 1,1, mld zł z tytułu zaległych płatności wobec kontrahentów. Oznacza to spadek w porównaniu do 2013 roku o blisko 10. proc. Jednocześnie o ponad 8 proc. spadła liczba dłużników. Na koniec roku 2014 odnotowano blisko 27 tys. firm zalegających z płatnością wobec kontrahentów. Największy wzrost zaległości odnotowano w branży agrochemicznej o 86 proc., elektrycznej o 64 proc. i spirytusowej o 7 proc. Spadek w spedycji o 51 proc., tworzyw sztucznych o 31 proc. i spożywczej 29 proc.

Daremnie jest szukać firmy, która oficjalnie przyznaje się do celowego opóźniania płatności. Jednak zjawisko to jest dość powszechnie spotykane. Wydaje się, że firmy szczególnie te znajdujące się w bardzo trudnej sytuacji na rynku, ratują się przeterminowują swoje zobowiązania względem kontrahentów, twardo negocjując z podwykonawcami oraz dostawcami materiałów. To wpływa bowiem w bezpośredni sposób na obniżenie kosztów realizacji kontraktu. A w obliczu mniejszej liczny przetargów, rywalizacja cenowa o nowe zlecenia będzie bardzo ostra, ze szkodą dla wszystkich stron w procesie inwestycyjnym.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że dodatkową przyczyną narastającego kłopotu zatorów płatniczych narzucenie w przetargach przez podmioty samorządu terytorialnego firmom budowlanym warunków płatności polegających na rozliczeniu lwiej części prac dopiero po wykonaniu całości inwestycji, w miejsce dotychczasowych rozliczeń etapowych. W efekcie generalny wykonawca zmuszony jest do finansowania projektu w czasie jego realizacji. Taki sposób rozliczeniowy szczególnie w przypadkach długotrwałych i kosztownych budów w bezpośredni sposób wpływa na kondycję finansową firm realizujących projekt.

Nie bez znaczenia jest również to, że ogromna część firm budowlanych angażuje się w nierentowne dla nich projekty. Biorąc pod uwagę fakt tego, że sektor ten charakteryzuje się dość niskimi marżami, i długim terminem płatności przekraczającym nawet i trzy miesiące przedsiębiorstwa zmuszone są do samodzielnego finansowania prac kwotami, które nie rzadko przekraczają ich możliwości finansowe.

fot. mat. prasowe

Polska w podziale na branże

Najlepszymi płatnikami są firmy z sektora usług, a w szczególności usług finansowych.


Dane nie napawają optymizmem. Szczególnie w kontekście informacji dotyczących starego kontynentu. Kredyt kupiecki jest nieodzownym elementem dzisiejszego handlu. Wiele firm jednak nadużywa zaufania swoich kontrahentów, narażając ich na ryzyko utraty płynności finansowej. Zatory płatnicze są bardzo niebezpieczne szczególnie w kontekście kłopotów, z którymi boryka się coraz większa liczba państw. O bankructwo otarły się Grecja i Cypr nie wiele lepiej na tym polu radzi sobie Hiszpania i Portugalia. W ostatnich dniach niepokojące sygnały płyną z Włoch oraz z Francji.

Tomasz Starzyk

poprzednia  

1 ... 5 6

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: