eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPolskaPoczta Polska operatorem wyznaczonym. Na kolejne 10 lat

Poczta Polska operatorem wyznaczonym. Na kolejne 10 lat

2015-05-20 20:12

Poczta Polska operatorem wyznaczonym. Na kolejne 10 lat

Poczta Polska została operatorem wyznaczonym © laciatek - Fotolia.com

Poczta Polska na 10 lat została operatorem wyznaczonym, czyli operatorem pocztowym zobowiązanym do świadczenia szeregu usług - zdecydował Urząd Komunikacji Elektronicznej. W postępowaniu konkursowym Poczta Polska uzyskała 210 na 220 możliwych punktów. W konkursie startowała też Polska Grupa Pocztowa, ale jej oferta została odrzucona już w pierwszej fazie konkursu.

Przeczytaj także: Pisma sądowe: czy zmiana operatora pocztowego ma znaczenie?

W konkursie na pocztowego operatora wyznaczonego, ogłoszonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wygrała Poczta Polska. Tym samym Poczta Polska będzie w latach 2016-2025 pełnić funkcję operatora wyznaczonego. Do końca roku 2015 Poczta Polska pełni funkcję operatora wyznaczonego na mocy ustawy.

Operator wyznaczony to rozwiązanie wprowadzone przez dyrektywy pocztowe Parlamentu Europejskiego i Rady, łączące liberalizację rynku pocztowego z dostępnością dla obywateli podstawowych usług o dobrym standardzie, świadczonych po przystępnej cenie na terenie całego kraju i za granicą. W Polsce operator wyznaczony jest wybierany na okres 10 lat przez prezesa UKE, spośród operatorów pocztowych wyłonionych w drodze konkursu.

Operator wyznaczony powinien posiadać na terenie całego kraju odpowiednio gęstą sieć placówek i centrów rozdzielczych, które umożliwią ciągłe świadczenie usług pocztowych, czyli dostarczanie i odbieranie korespondencji co najmniej pięć dni w tygodniu. Do usług powszechnych zalicza się doręczanie listów do 2 kg, paczek do 10 kg (20 kg w obrocie zagranicznym) i przesyłek dla niewidomych. Ponadto operator wyznaczony powinien być gotowy do wykonywania zadań na rzecz obronności, bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.

Zgodnie z Prawem pocztowym potwierdzenie nadania przesyłki rejestrowanej lub przekazu pocztowego wydane przez placówkę pocztową operatora wyznaczonego ma moc dokumentu urzędowego.

Za realizowanie obowiązków związanych z pełnieniem funkcji operatora wyznaczonego (związanych m.in. z utrzymywaniem nierentownych placówek), Poczta Polska będzie otrzymywać z budżetu państwa rekompensatę.

W konkursie na operatora wyznaczonego oprócz Poczty Polskiej startowała też Polska Grupa Pocztowa. Oferta złożona przez PGP odpadła jednak w pierwszej fazie konkursu, ze względu na niespełnienie warunków i wymagań sprawdzanych w pierwszym etapie, czyli między innymi braku dokumentów wskazujących na posiadanie odpowiedniej sieci placówek pocztowych, sieci centrów rozdzielczych, środków transportu czy płynności finansowej.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: