Koniunktura przemysłowa V 2015
2015-05-22 10:52
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2015
Jednostki z sekcji przetwórstwo przemysłowe oceniają w maju koniunkturę pozytywnie, podobnie jak przed miesiącem i przed rokiem. Podmioty prowadzące działalność w zakresie budownictwa od stycznia br. formułują coraz mniej pesymistyczne opinie na temat koniunktury. Od grudnia 2014 r. oceny z zakresu handlu hurtowego są coraz bardziej korzystne, ale w maju br., podobnie jak w handlu detalicznym – optymistyczne, ale nieznacznie gorsze od opinii z kwietnia br.Podmioty należące do sekcji transport i gospodarka magazynowa już czwarty miesiąc oceniają koniunkturę gospodarczą pozytywnie, ale w maju nieco gorzej niż przed miesiącem. Oceny formułowane przez przedsiębiorców zajmujących się zakwaterowaniem i gastronomią są trzeci miesiąc z rzędu coraz bardziej optymistyczne, po negatywnych ocenach od września 2014 r. Od początku ub. r. utrzymują się zbliżone, korzystne oceny koniunktury zgłaszane przez dyrektorów jednostek prowadzących działalność w zakresie informacji i komunikacji. Najbardziej pozytywne opinie spośród badanych rodzajów działalności, choć nieco gorsze niż przed rokiem i zbliżone do ocen z kwietnia br., formułują jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak w kwietniu br., na poziomie plus 8. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 10% (przed miesiącem odpowiednio 19% i 11%). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Opinie dotyczące bieżącego portfela zamówień są w maju mniej korzystne niż w kwietniu br., co jest efektem mniej znaczącego wzrostu krajowego portfela zamówień i niewielkiego spadku zagranicznego portfela zamówień, który mimo to przyjął najwyższą wartość w stosunku do analogicznego okresu ostatnich trzech lat. Diagnozy produkcji są korzystne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem i przed rokiem. Sytuacja finansowa jest oceniana nieco mniej negatywnie niż w kwietniu br. i maju ostatnich siedmiu lat.
Prognozy portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej są bardziej optymistyczne niż w maju ostatnich trzech lat, ale nieznacznie gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu. Niewielki wzrost należności jest zbliżony do sygnalizowanego w kwietniu br. i przed rokiem. Nadal zgłaszane są nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Podobnie jak w kwietniu br. i maju ub. r., przedsiębiorcy przewidują niewielki wzrost zatrudnienia. Respondenci zapowiadają nieznaczny wzrost cen wyrobów przemysłowych.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym
W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie plus 8, czyli identycznie jak przed miesiącem.
Ogólny klimat koniunktury w maju w jednostkach małych (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniany jest nieznacznie pozytywnie, nieco lepiej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu ostatnich 6 lat. W jednostkach średnich (o liczbie pracujących od 50 do 249 osób) oceny ogólnego klimatu koniunktury w pierwszych pięciu miesiącach 2015 r. są lepsze niż w analogicznym okresie poprzednich 6 lat. Ogólny klimat koniunktury w jednostkach dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) oceniany jest optymistycznie, podobnie jak w kwietniu br., ale mniej korzystnie niż przed rokiem.
fot. mat. prasowe
Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wg klas wielkości
Ciągle najlepszy klimat panuje w największych przedsiębiorstwach.
W większości działów przetwórstwa przemysłowego oceny ogólnego klimatu koniunktury są pozytywne, choć ostrożniejsze niż w kwietniu. Najbardziej optymistyczne opinie dotyczące koniunktury formułują producenci wyrobów farmaceutycznych (plus 23 w maju, plus 12 w kwietniu – oceny te są bardziej korzystne niż w maju ostatnich trzech lat), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 20 w maju, plus 18 w kwietniu), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 17 w maju, plus 20 w kwietniu – początek 2015 r. oceniany jest w branży mniej korzystnie niż w analogicznych pięciu miesiącach 2014 r.). Jedynie producenci odzieży (minus 14 w maju, minus 19 w kwietniu) zgłaszają negatywne oceny koniunktury.
![Koniunktura gospodarcza w I 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w I 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-I-2025-264455-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)