Koniunktura przemysłowa V 2015
2015-05-22 10:52
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2015
Odnotowywane od początku roku zmniejszenie pesymizmu ocen bieżącego popytu oraz sytuacji finansowej w maju uległo zahamowaniu, diagnozy sprzedaży nieznacznie pogorszyły się w stosunku do ubiegłego miesiąca. Mniej optymistyczne niż w kwietniu są prognozy popytu i sprzedaży. Przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są pesymistyczne, wobec pozytywnych oczekiwań sprzed miesiąca. Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane usługi, nieco większy od zgłaszanego miesiąc wcześniej. Planowany wzrost zatrudnienia jest nieznacznie mniejszy od zapowiadanego w kwietniu. Przewidywany jest nieco bardziej znaczący spadek cen.
W maju 6,2% badanych przedsiębiorstw (przed rokiem 5,9%) deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu bieżącej działalności. Największe trudności, wskazywane przez firmy zgłaszające bariery, związane są z kosztami zatrudnienia (57% w maju bieżącego i ubiegłego roku) oraz konkurencją firm krajowych (50% w maju br., 52% przed rokiem) – uciążliwość tych barier utrzymuje się na zbliżonym poziomie od początku 2011 r. Od początku 2013 r. zmniejsza się systematycznie znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej.
W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 7 (przed miesiącem plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 19% badanych firm, a jej pogorszenie 12% (w kwietniu odpowiednio 18% i 14%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Bieżący popyt, sprzedaż i sytuacja finansowa są po raz pierwszy od września ub. r. oceniane korzystnie. Od lutego br. firmy formułują coraz bardziej optymistyczne prognozy w tym zakresie. Nadal zgłaszane są opóźnienia płatności za wykonane usługi, ale w mniejszym stopniu niż w kwietniu. Od czterech miesięcy dyrektorzy jednostek prognozują coraz większy wzrost cen, a od trzech miesięcy – zwiększenie poziomu zatrudnienia.
Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 7,4% (przed rokiem 10,5%). Największe trudności napotykane przez jednostki zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (58% w maju br., 67% przed rokiem – jest to bariera, której znaczenie w skali roku spadło w największym stopniu).
W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 14 (przed miesiącem plus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 20% badanych firm, a jej pogorszenie 6% (w kwietniu odpowiednio 20% i 5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Oceny bieżącego popytu są mniej korzystne od notowanych w ubiegłym miesiącu, sytuacji finansowej – bardziej optymistyczne, a pozytywne opinie w zakresie sprzedaży utrzymują się na poziomie z kwietnia. Prognozy w tym zakresie są nieznacznie mniej optymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Dyrektorzy jednostek nie zgłaszają opóźnień płatności za wykonane usługi. Prognozowany w zeszłym miesiącu spadek cen może się utrzymać na zbliżonym poziomie. Przedsiębiorcy przewidują, że zapowiadany w kwietniu wzrost zatrudnienia może ulec zahamowaniu.
Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 8,9% (przed rokiem 9,2%). Największe trudności sygnalizowane przez firmy zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia – utrzymują się na zbliżonym poziomie od początku 2012 r. (w maju bieżącego i ubiegłego roku zgłasza ją 54% respondentów). Od trzeciego kwartału 2013 r. zmniejsza się znaczenie barier związanych z niedostatecznym popytem oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (w skali roku uciążliwość tej ostatniej bariery spadła w największym stopniu – z 32% do 25%).
W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 20 (przed miesiącem plus 21). Poprawę koniunktury odnotowuje 25% badanych firm, a jej pogorszenie 5% (w kwietniu odpowiednio 26% i 5%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)