Koniunktura przemysłowa V 2015
2015-05-22 10:52
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2015
Bieżący popyt, sprzedaż oraz sytuacja finansowa oceniane są bardziej korzystnie niż w kwietniu. Prognozy popytu i sprzedaży są optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem, utrzymują się pozytywne przewidywania sytuacji finansowej. Od dwóch miesięcy nie są zgłaszane opóźnienia płatności za wykonane usługi. Dyrektorzy jednostek, podobnie jak w kwietniu, zapowiada-ją ograniczenie zatrudnienia. Przewidywany spadek cen może być mniej znaczący niż prognozowano przed miesiącem.
Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności kształtuje się na poziomie 1,8% (przed rokiem 3,6%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (75% w maju br., 79% przed rokiem). Od połowy 2013 r. obserwuje się słabnące znaczenie bariery związanej z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (42% w maju, 46% przed rokiem), ale to uciążliwość bariery związanej z kosztami zatrudnienia spadła w skali roku w największym stopniu (z 37% do 24%).
Jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej) od kwietnia 2013 r. formułują korzystne oceny koniunktury. Firmy średnie (od 50 do 249 pracujących) od trzech miesięcy oceniają koniunkturę optymistycznie. Podmioty do 9 pracujących zgłaszają mniej pozytywne niż w kwietniu oceny koniunktury, a jednostki od 10 do 49 pracujących – nieco bardziej korzystne.
Od lutego br. poprawiają się korzystne oceny koniunktury zgłaszane przez podmioty średnie i duże (o liczbie pracujących 50 i więcej osób). Od marca br. jednostki od 10 do 49 pracujących oceniają koniunkturę pozytywnie. Podmioty do 9 pracujących sygnalizują opinie mniej pesymistyczne niż w kwietniu.
Jednostki wszystkich klas wielkości, po-za podmiotami o liczbie pracujących do 9 osób, oceniają w maju koniunkturę pozytywnie. Opinie jednostek od 10 do 49 pracujących oraz dużych (o liczbie pracujących 250 i więcej osób) są mniej korzystne od formułowanych przed miesiącem, a średnich (od 50 do 249 pracujących) – pozytywne, zbliżone do notowanych od początku bieżącego roku.
6. Ogólny klimat koniunktury według województw (dane wg siedziby przedsiębiorstwa)
W maju podmioty ze wszystkich województw, prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury, szczególnie jednostki z województw małopolskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego i świętokrzyskiego.
fot. mat. prasowe
Przetwórstwo przemysłowe i budownictwo - koniunktura wg województw
W maju podmioty ze wszystkich województw, prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego zgłaszają pozytywne opinie dotyczące koniunktury
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)