eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiatŚwiat: wydarzenia tygodnia 21/2015

Świat: wydarzenia tygodnia 21/2015

2015-05-23 21:10

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 20/2015

  • W związku z trwającym Światowym Forum Edukacyjnym UNICEF opublikował raport. Wynika z niego, że 120 mln dzieci na świecie nie chodzi do szkoły, a ponad połowa z nich mieszka w Afryce Subsaharyjskiej. 53 proc. dzieci niechodzących do szkoły to dziewczęta. Według tego raportu niepiśmiennych jest wciąż ok. 781 mln osób dorosłych.
  • UBS, JP Morgan, Barclays, Citigroup i Royal Bank of Scotland – to pięć światowych banków, które zostały ukarane grzywną w wysokości ponad 5 mld USD za manipulacje na światowym rynku walutowym. To ostatnia decyzja w śledztwie, które rozpoczęło się w 2013 roku i do tej pory doprowadziło do nałożenia kar w wysokości 10 mld USD.
  • Bank Japonii nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej. Bank utrzymał target stymulowania monetarnego podwyższając na poziomie 80 bln jenów. Jak wiadomo Bank Japonii podwyższył target z 60-70 bln jenów do 80 bln 31 października 2014 r.
  • Według HSBC i Markit Indeks PMI w Chinach w przemyśle w maju wyniósł 49,1 pkt. wobec 48,9 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze, a poniżej 50 kurczenie się sektora.
  • W kwietniu br. indeks cen żywności FAO (Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. wyżywienia) osiągnął wartość 171 punktów (był o niemal 19,2 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2014 roku, kiedy to osiągnął poziom 211,5 punktu i o 1,21 proc. niższy niż w marcu 2015 r.). Oznacza to, że obecnie znajduje się na najniższym poziomie od czerwca 2010 roku. Ponownie potaniały przetwory mleczne i są one o ok. 30 proc. tańsze niż rok temu. Spadły też ceny zbóż, cukru i olejów roślinnych. Jest to już trzynasty spadek z rzędu w ujęciu miesięcznym, a ostatnio tak długa tendencja zniżkowa odnotowana była pod koniec lat 90. W opinii ekspertów, spadek indeksu jest konsekwencją sytuacji rynkowej i dużej dostępności krajów do większości towarów.
  • Największe nierówności występują w Chile, Meksyku, Turcji , USA i Izraelu, a najmniejsze w Danii, Słowenii, Słowacji i Norwegii oraz w Czechach. Najwyraźniej nierówności są widoczne w dużych, rozwijających się gospodarkach. Niektóre kraje widzą w tych procesach niebezpieczeństwo i podejmują one działania redukujące ich skutki. Przykładem może tu być Brazylia. Ważnym elementem polityki społecznej jest stosowanie mechanizmów redystrybuujących wpływów z opodatkowania. Jednak raport zwraca uwagę, że ich stosowanie i skuteczność w ostatnich dziesięcioleciach zmalała w wielu krajach. Według Josepha Stiglitza, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2001 roku nierówności są wynikiem tego, że "zasady gry są ułożone dla monopolistów, prezesów korporacji". Obecnie prezesi dostają nawet do 300 razy więcej niż zwykli robotnicy, a jeszcze kiedyś ten mnożnik wynosił 20, 30. Według Stiglitza trudno wytłumaczyć i usprawiedliwić taką znaczną zmianę relatywnego wynagrodzenia.
  • Produkt Krajowy Brutto Japonii wzrósł w I kw. 2015 r. o 2,4 proc. r/r (wobec wzrostu w IV kw. 2014 o 1,1 proc.). Nominalny PKB wzrósł w I kwartale o 1,9 proc. kw/kw.
  • Coraz bliżej porozumienia Iranu ze światowymi mocarstwami w sprawie zniesienia embarga naftowego wobec Teheranu. Jest też nadzieja, że jego eksport irańskiej ropy powróci do poziomu sprzed wprowadzenia sankcji w ciągu trzech miesięcy po sfinalizowaniu porozumienia (do 2,5 mln baryłek dziennie). Taką opinię wyrażano też w trakcie Azjatyckiej Konferencji do spraw Ropy i Gazu, która odbyła się w stolicy Malezji Kuala Lumpur.
  • Wskazania PMI HSBC z Chin pokazują, że fizyczny popyt na metale w Chinach może się poprawiać. Ostatnio wzrastają ceny tak na giełdzie w Londynie (6.248 USD/t), w Nowym Jorku (22.8435/funt), jak i w Szanghaju (7265 USD/t)

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

PROMUJEMY SUKCES: SŁODYCZE FIRMY COLIAN SĄ JUŻ DOSTĘPNE W 50 KRAJACH ŚWIATA. GRUPA STAWIA NA DALSZĄ EKSPANSJĘ ZAGRANICZNĄ

Grupa Colian jest obecna już w 50 krajach na całym świecie. W ubiegłym roku producent takich marek jak Jutrzenka, Hellena czy Goplana nie tylko zanotował wyższe przychody ze sprzedaży, lecz także zwiększył eksport. Dalszą ekspansję na zagraniczne rynki o dużej konsumpcji ma umożliwić decyzja o unowocześnieniu parku maszynowego...

– Sprzedajemy do ponad 50 krajów na całym świecie. Dużym rynkiem jest Unia Europejska, ale sprzedajemy też do Afryki, Ameryki Północnej i Południowej, nawet do Australii – wskazuje w rozmowie z agencją Newseria Jan Kolański, prezes zarządu Colian Holding.

W ubiegłym roku producent takich marek jak Jutrzenka, Goplana, czy Solidarność zanotował blisko 884 mln zł przychodów netto ze sprzedaży. To ok. 10 proc. wzrost (807 mln w 2013 roku).

Firma zanotowała także wyższe przychody z eksportu – wzrosły one o 5,5 proc. rok do roku, do 113 mln zł (13 proc. całkowitych obrotów grupy). Spółka planuje dalszą ekspansję na zagraniczne rynki. Budowa nowego zakładu i reorganizacja produkcji w Bydgoszczy pozwoliły na poprawę efektywności produkcyjnej. Postanowiono także unowocześnić park maszynowy, co może być przydatne w zwiększeniu eksportu.

– Chciałoby się być wszędzie, ale najpierw trzeba sprawdzić, jaka w danym kraju jest konsumpcja słodyczy, napojów i przypraw. Jako kraje priorytetowe staramy się wybierać te, do których łatwiej można wejść, oraz te, które nie mają tak rozwiniętej technologii jak Colian – podkreśla Kolański.

Produkty są dostosowywane do rynku, m.in. mieszanka przypraw Vigora (cieszy się dużym zainteresowaniem na Litwie) czy baton Alibi (sprzedawany w Mongolii) nie są dostępne w Polsce. Kolański nie wyklucza jednak, że niektóre z nich zostaną też wprowadzone na polski rynek. Produkty Colian są dostępne też tam, gdzie żyje dużo skupisko Polonii.

– Oryginalne Jeżyki można kupić w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych. Ale te same produkty w tej samej szacie graficznej sprzedajemy też jako Clue na te same rynki – tłumaczy ekspert.

Jan Kolański, prezes zarządu Colian Holding

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: