Przetargi - raport IV 2015
2015-05-28 15:29
Prace remontowo-budowlane © mitifoto - Fotolia.com
Przeczytaj także: Przetargi - raport I kw. 2015
Według danych zebranych i opracowanych przez serwis www.Przetargi.eGospodarka.pl, w kwietniu 2015 roku w Biuletynie Zamówień Publicznych opublikowano 10 tys. 422 ogłoszenia. To wynik o zaledwie 203 ogłoszenia niższy niż w marcu i o 3 tys. 802 ogłoszenia niższy w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.W relacji miesięcznej spadek zanotowano w dwóch spośród trzech notowanych kategorii. Zmniejszyła się liczba ogłoszeń przetargowych na dostawy usług (o 6,48 proc. mdm) oraz dostawy towarów (spadek w relacji miesięcznej o 11,94 procent). Wzrosła za to liczba ogłaszanych przetargów na prace budowlano-remontowe, których w kwietniu 2015 roku o 13,46 procent więcej niż miesiąc wcześniej.
W stosunku do kwietnia 2014 roku spadek liczby ogłaszanych w BZP zamówień zanotowano we wszystkich trzech kategoriach, przy czym w zamówieniach na dostawy towarów wyniósł on niemal 23 proc., w zamówieniach na dostawy usług i w zamówieniach na prace budowlane powyżej 28 procent. Łącznie w kwietniu 2015 roku w BZP pojawiło się o 26,7 procent mniej ogłoszeń niż rok wcześniej. Dla porównania, w marcu 2015 roku spadek w relacji rocznej wyniósł 31,7 procent, w lutym 2015 – 34,8 procent, a w styczniu bieżącego roku – 38,2 procent.
Spadki w relacji rocznej to nadal pokłosie pierwszej z zeszłorocznych nowelizacji Prawa Zamówień Publicznych, która podwyższyła progi obowiązkowego stosowania reguł PZP w realizowaniu przetargów oraz zwolniła z jego rygorów niektóre rodzaje zamówień. Efekt ten w kwietniu był już jednak wyraźnie słabszy niż we wcześniejszych miesiącach, bowiem właśnie w czwartym miesiącu roku minął pełny rok obowiązywania wspomnianej nowelizacji. Tak więc efekt zmiany bazy zacznie powoli zanikać, a wyniki rok do roku staną się niebawem w pełni porównywalne, bowiem będą one dotyczyć postępowań przetargowych realizowanych przy niezmienionych istotnych elementach otoczenia prawnego.
fot. mat. prasowe
Tabela 1. Liczba ogłoszeń w poszczególnych kategoriach oraz łącznie w wybranych latach
W kwietniu 2015 roku względny miesięczny przyrost liczby przetargów na roboty budowlane jest na poziomie zbliżonym do wieloletniej średniej. Wzrost liczby postępowań przetargowych na prace budowlano-remontowe to zjawisko sezonowe, bowiem aktywność całego sektora budowlanego jest ściśle związana z kalendarzem. Związek z kalendarzem ma również spadek w pozostałych dwóch kategoriach, wynika on bowiem ze Świąt Wielkanocnych, które w tym roku miały miejsce właśnie w kwietniu.
fot. mat. prasowe
Podstawowe kategorie postępowań przetargowych, w tys., kwiecień, lata 2009-2015
Rynek pracy na wyraźnym plusie. Gospodarka dostaje zadyszki?
W kwietniu nadal utrzymywała się bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Jak podał Główny Urząd Statystyczny, stopa bezrobocia w kwietniu 2015 roku wyniosło 11,2 procent, wobec 11,7 procent w marcu i 13,0 procent rok wcześniej, w kwietniu 2014 roku. Dane GUS o bezrobociu okazały się lepsze, niż wcześniejsze szacunki ministerstwa pracy i polityki społecznej, które prognozowało stopę bezrobocia w kwietniu na 11,3 proc. W czwartym miesiącu bieżącego roku pracy nie miało 1 mln 782,2 tys. Polaków, o 78,5 tys. osób mniej niż miesiąc wcześniej.
Nadal przybywa ofert pracy. W kwietniu urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 79 tys. osób, podczas gdy w marcu było to 69,9 tys. ofert, a przed rokiem – w kwietniu 2014 – 65,6 tys. ofert.
Rośnie produkcja przemysłowa, choć jej roczna dynamika w kwietniu spadła. Produkcja sprzedana przemysłu była w kwietniu 2015 roku o 2,3 proc. większa niż przed rokiem i o 8,1 proc. niższa w porównaniu z marcem. Dla porównania, w kwietniu 2014 roku roczna dynamika produkcji wynosiła 5,5 procent. Wzrost produkcji sprzedanej wystąpił w 26 spośród 34 analizowanych przez GUS działów przemysłu.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)