Praca na wakacje? To coraz łatwiejsze
2015-06-08 12:37
Coraz łatwiej o pracę na wakacje © Budimir Jevtic - Fotolia.com
Przeczytaj także: Dodatkowa praca przed Świętami to nie problem
Przedsiębiorstwa prowadzące szeroko pojętą działalność handlową, usługową i dystrybucyjną, zajmujące się przetwórstwem warzyw i owoców, rolnicze oraz budowlane to te, które w okresie wakacyjnym najczęściej zgłaszają zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników. Więcej rąk do pracy poszukują również firmy eventowe, administracyjne oraz centra usług dla biznesu. Pośród dostępnych ofert znajdują się także stanowiska biurowe na zastępstwo, głównie recepcyjne oraz związane z prostymi pracami administracyjnymi, jak i fizyczne – nie brakuje propozycji dla hostess,pakowaczy, magazynierów czy roznosicieli ulotek.Popyt pracodawców na dodatkowe wsparcie podczas wakacji z roku na rok jest coraz większy, czego efektem jest zwiększenie liczby miejsc pracy – wyjaśnia Tomasz Walenczak, Dyrektor Operacyjny w agencji zatrudnienia Manpower. – Trudno w tym momencie oszacować całkowitą liczbę ofert, jakie będą czekały na nas do prac wakacyjnych w tym roku, bo jest to uzależnione od różnych czynników, jak choćby aura pogodowa. Obserwując jednak rynek oraz decyzje pracodawców, możemy prognozować wzrost liczby miejsc pracy o ok. 12-15% w porównaniu do roku poprzedniego. Rosną też wynagrodzenia. W większych aglomeracjach i ośrodkach miejskich stawki w ujęciu rocznym zwiększyły się nawet o ok. 15-20%. Dotyczy to takich regionów jak województwo wielkopolskie, mazowieckie, pomorskie, śląskie czy dolnośląskie. Z kolei w ośrodkach pozamiejskich, których struktura pracy często bazuje na działalności rolniczej lub okołorolniczej, ten skok jest mniejszy, utrzymując się na poziomie inflacyjnym, i wynosi ok. 1-4% – komentuje Tomasz Walenczak.
Wyzwaniem, z którym mierzą się pracodawcy, jest zrealizowanie rekrutacji w stosunkowo krótkim czasie, ale również pozyskanie osób, które będą wystarczająco zmotywowane do wykonywania pracy okresowej. Pomóc w tym mogą agencje zatrudnienia, które przejmą na siebie obowiązek znalezienia odpowiednich kandydatów.
fot. Budimir Jevtic - Fotolia.com
Coraz łatwiej o pracę na wakacje
Zwykle pracownicy sezonowi zatrudniani są na zasadach umów zlecenia lub też umów o pracę tymczasową. Zatrudnienie pracowników tymczasowych to rozwiązanie korzystne dla obu stron: pracodawcy zyskują konieczną pomoc w realizacji zadań, a pracownicy – oprócz możliwości dodatkowego zarobku – okazję do zdobycia doświadczenia zawodowego i poszerzenia swoich kwalifikacji. To również szansa na objęcie stanowiska, o które czasem trudniej jest ubiegać się w pozostałych sezonach roku.
oprac. : Agata Fąs / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)