Plany polskich pracodawców VI 2015
2015-06-09 12:12
Zatrudnienie wysokie i będzie rosło nadal © turgaygundogdu - Fotolia.com
Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców III 2015
Zatrudnienie wysokie i będzie rosło nadal
Rezultaty najświeższej, 26. już fali badania „Plany Pracodawców”, które cyklicznie realizuje firma doradztwa personalnego Randstad i ośrodek badawczy TNS, dowodzą, że tegoroczny sezon letni będzie zdecydowanie pomyślnym okresem na rodzimym rynku pracy. Kontynuacji doczekają się rekordowo wysokie notowania dla wzrostu zatrudnienia, o których mówiono już w pierwszym kwartale bieżącego roku. Niemal 1/3 (31%) spośród 1000 biorących udział w badaniu przedsiębiorców z całego kraju deklaruje, że latem i jesienią będzie zwiększać liczbę etatów. To wynik o 1 pkt proc. lepszy od zanotowanego w czasie 25. edycji badania oraz najwyższy w całej, sześcioletniej historii projektu Randstad.
„Polska gospodarka jeszcze nigdy od rozpoczęcia transformacji nie zatrudniała tylu osób, co obecnie. Stopa bezrobocia już w tym roku będzie jednocyfrowa. Teraz skupić musimy się na podnoszeniu jakości zatrudnienia, w tym przede wszystkim na wysokości płac. Polacy oczekują pracy, która pozwoli utrzymać ich rodziny na godnym poziomie, da poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa - skomentował wyniki Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Plany zwiększenia zatrudnienia są zróżnicowane regionalnie. Zdecydowanie wybiją się w tym obszarze wojwództwa zachodniej Polski (lubuskie, wielkopolskie oraz kujawsko-pomorskie) – tu zwiększy liczbę miejsc pracy aż 39% firm. Najmniejszą dynamikę zatrudnień planują pracodawcy regionów wschodniego – 23% (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie) oraz północnego – 22% (pomorskie i zachodniopomorskie).
Pod względem branżowym, najwięcej zapowiedzi nowych etatów zgłaszali pracodawcy sektorów handlu i napraw (34%), produkcji (33%) oraz budowlanego (31%).
Więcej zaufania przedsiębiorców do sytuacji gospodarczej
Wyniki badania Randstad pokazują też, że znacząco podniosło się zaufanie firm do przyszłej poprawy sytuacji gospodarczej. Odsetek przedsiębiorców przewidujących wzrost gospodarczy wzrósł w porównaniu do pierwszego kwartału roku z 24% do 32%. Jednocześnie już drugi kwartał spada odsetek firm prognozujących stagnację (do 48%) oraz zmniejszył się odsetek spodziewających się recesji (8%). Co istotne, dane te są zbliżone dla wszystkich regionach kraju.
fot. turgaygundogdu - Fotolia.com
Zatrudnienie wysokie i będzie rosło nadal
Jak podkreśla Iwona Chojnowska-Haponik, Dyrektor Departamentu Inwestycji Zagranicznych PAIIIZ:
„Jednym z pierwszorzędnych kryteriów wyboru lokalizacji pod nową inwestycję branych pod uwagę przez przedsiębiorców jest właśnie sytuacja gospodarcza kraju, gdzie ma być realizowany projekt. Z tego punktu widzenia pozycja Polski jest bardzo wysoko notowana. Stabilnością gospodarczą naszego kraju nie zachwiał nawet światowy kryzys z 2008 r. Paradoksalnie wydaje się, iż koniunktura gospodarcza w Polsce uległa wyraźnej poprawie w sytuacji globalnej niepewności. W latach 2008-2014 skumulowany wzrost gospodarczy kraju wyniósł 24% i był najwyższy w Unii Europejskiej, która w tym czasie urosła o mniej niż procent (0,65%).
fot. mat. prasowe
Ocena tempa wzrostu gospodarczego kraju w okresie najbliższych 6 miesięcy
Tak spektakularny wzrost był możliwy dzięki różnorodności czynników napędowych, a wśród nich: inwestycje prywatne i publiczne realizowane na szeroką skalę, również dzięki funduszom strukturalnym, nieprzerwany napływ Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych, przyrost eksportu netto i to pomimo, może wbrew np. embarga Rosji oraz niesłabnąca konsumpcja wewnętrzna. Nie dziwi więc fakt, że ostatni rok Polska gospodarka urosła aż 3,4% (4. najlepszy wynik w EU) wobec wzrostu w UE na poziomie 1,3%. Jeśli wierzyć wiosennym prognozom Komisji Europejskiej, podobny wzrost Polska osiągnie w dwóch kolejnych latach, co da jej jedną z najlepszych pozycji w całej UE.”
fot. mat. prasowe
Ocena aktualnej sytuacji finansowej firmy
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)