eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFirmy rodzinne a fundusze private equity

Firmy rodzinne a fundusze private equity

2015-06-11 09:12

Firmy rodzinne a fundusze private equity

Firmy rodzinne zachowawcze wobec funduszy private equity © stanciuc - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wiele z funkcjonujących na polskim rynku firm rodzinnych może stanowić łakomy kąsek inwestycyjny dla funduszy private equity. Jednak wiedza przedsiębiorców na temat tych funduszy jest raczej znikoma. Brak jest również świadomości korzyści, jakie mogą płynąć ze współpracy z nimi. To główne wnioski, jakie nasuwają się po lekturze raportu z najnowszego badania KPMG.

Przeczytaj także: 7 czynników sukcesu firmy rodzinnej

Brak wiedzy i kontaktów utrudnia współpracę


Jak dowodzi badanie, niemal jedna trzecia przedstawicieli rodzinnych biznesów przyznaje, że nigdy nie miała kontaktu z przedstawicielami funduszy PE, a 35% firm deklaruje, że kontakt ten był zaledwie pobieżny. W przypadku jednej piątej doszło do dialogu na temat wejścia funduszy do firmy rodzinnej w roli inwestora, jednak współpraca nigdy nie stała się faktem. Zdecydowaną przeszkodą może tu być niewystarczająca wiedza - aż jedna trzecia badanych właścicieli firm rodzinnych przyznała się, że temat funduszy PE jest im mało znany lub nieznany wcale, a 31% respondentów stwierdziło, że ich wiedza nie jest „ani duża, ani mała”.

Brak konkretnych doświadczeń ze współpracy u części firm skutkuje neutralnym postrzeganiem działalności funduszy PE. Jednocześnie z badania wynika, że w grupie firm rodzinnych, które miały bliższe relacje z funduszami, zdecydowana większość pozytywnie ocenia to doświadczenie, postrzega fundusze jako pożądanego partnera i ma dobre zdanie na temat działalność funduszy PE w naszym kraju – mówi Rafał Wiza, dyrektor w dziale audytu, szef zespołu private equity w KPMG w Polsce.

„Odmienność horyzontów czasowych” największą barierą dla współpracy firm rodzinnych z funduszami PE


Jedynie 16% badanych firm rodzinnych kategorycznie wyklucza sprzedaż firmy (całkowitą lub częściową) do funduszu private equity. Jednocześnie największą grupę (48%) stanowią firmy, które co prawda nie wykluczają takiej możliwości, ale też nie rozważają jej aktualnie.

W stosunku do funduszy PE wśród respondentów dominują ambiwalentne nastroje. Nieco ponad 40% badanych właścicieli firm rodzinnych stwierdziła, że fundusze są „ani atrakcyjnym, ani nieatrakcyjnym” źródłem kapitału, za atrakcyjne uznało je 23%.

Według firm rodzinnych zdecydowanie największą potencjalną przeszkodą dla współpracy z funduszami PE jest brak długofalowego horyzontu inwestycyjnego funduszy, które zdaniem respondentów zbyt często skupiają się tylko na wskaźnikach finansowych.

fot. mat. prasowe

Ocena działalności funduszy private equity

Niemal 1/3 respondentów uważa, że posiada zbyt małą wiedzę, aby ocenić funkcjonowanie funduszy private equity.



W rzeczywistości na rynku PE obecnych jest wielu inwestorów długoterminowych, angażujących środki na okres wielu lat, posiadających głęboką wiedzę branżową, szeroką sieć kontaktów i doświadczenie międzynarodowe. Wyniki badania sugerują, że firmy rodzinne często nie zdają sobie sprawy z tego, co fundusze mogą im zaoferować. Respondenci traktują fundusze PE głównie jako źródło kapitału, które może pomóc podnieść wartość firmy, a nie widzą innych korzyści wynikających ze współpracy z funduszami. Fundusze muszą podjąć jeszcze aktywniejsze starania mające na celu zmianę percepcji właścicieli przedsiębiorstw i zwiększenie ich wiedzy na temat sposobu działania funduszy private equity – mówi Piotr Grauer, dyrektor w dziale doradztwa transakcyjnego w zespole fuzji i przejęć w KPMG w Polsce.

fot. mat. prasowe

Firmy a wejście funduszu PE w roli akcjonariusza lub sprzedaż firmy do funduszu

Niemal połowa respondentów przyznaje, że nie rozważają możliwości sprzedaży firmy do PE, ale jednocześnie nie wyklucza takiej możliwości.

Przeczytaj także: Polskie firmy rodzinne 2016 Polskie firmy rodzinne 2016

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: